7p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Se kiköpni, se lenyelni nem tudja a Fideszt az Európai Néppárt. A magyar kormánypárt tagsága másfél éve fel van függesztve, a döntést folyamatosan halogatják, a vizsgálóbizottság bebukott. A pártcsalád vezetése maga is megosztottnak tűnik, és hallgatásba burkolódzik.

Covid 19, uniós költségvetés, Fehéroroszország, Brexit, Kelet-Mediterránium, Latin-Amerika, EU-Kína kapcsolatok – meglehetősen változatos témák kerültek napirendre az Európai Néppárt (EPP) szeptember 7-i elnökségi ülésén Antonio López-Istúriz White-nak, a pártcsalád általános főtitkárának Twitter-bejegyzése szerint.

Beszédes gesztusok: Donald Tusk, az Európai Tanács akkori elnöke és Orbán Viktor miniszterelnök találkozója Budapesten 2016. szeptember 13-án. (Forrás: Európai Tanács)
Beszédes gesztusok: Donald Tusk, az Európai Tanács akkori elnöke és Orbán Viktor miniszterelnök találkozója Budapesten 2016. szeptember 13-án. (Forrás: Európai Tanács)

Nincs napirenden

Az EPP főnökeinek a venezuelai és a kolumbiai fejlemények a jelek szerint fontosabbak voltak annál, mint hogy mi történik az egyik “problémás” uniós államban, és mi lesz a pártcsaládon belül mintegy másfél éve felfüggesztett Fidesz sorsa. A magyar kormánypárt ügye ugyanis nem szerepelt a napirendi pontok között.

Donald Tusk, az EPP tavaly év végén megválasztott elnöke szintén nem említette a témák között a Fideszt,

pedig őt aligha lehet azzal vádolni, hogy szimpatizálna a magyar kormánnyal.

Egybehangzó sajtóhírek szerint a magyar ügy a pártcsalád szeptember 28-i politikai gyűlésén sem fog terítékre kerülni, szavazás legalábbis nem lesz róla – annak ellenére sem, hogy tizennégy tagpárt kezdeményezte a Fidesz kirúgását.

Az indok ezúttal az, hogy a szavazáshoz személyes jelenlétre lenne szükség, márpedig most – a járványhelyzet miatt – csak „videókonferencia” lesz.   

Egy ilyen találkozóra sort kell keríteni, amint azt a körülmények lehetővé teszik

– mondta Tusk a pártcsalád múlt heti frakcióülésén a kiszivárgott hírek szerint.

Természetesen szerettünk volna hivatalos információt kapni arról, hogy miként áll a Fidesz ügye, és várható-e még az idén döntés, de sem az EPP, sem annak talán legbefolyásosabb, német tagpártjai – Kereszténydemokrata Unió (CDU), Keresztényszociális Unió (CSU) – nem válaszoltak kérdéseinkre.

Úgy tűnik, hogy a Néppárt vezetése – járványhelyzettől függetlenül – nem igazán akar foglalkozni a témával, mivel megosztott a kérdésben, és emiatt döntésképtelen. Ezt látszanak igazolni az elmúlt másfél év történései is.

Végtelen tili-toli

De mi a konfliktus lényege, és hogyan jutottunk el idáig?

Bírálói szerint a Fidesz kormánypártként lábbal tiporja a jogállami normákat, megsérti a demokrácia és az EPP alapértékeit, szélsőjobboldali irányba mozdult el, és ezáltal méltatlanná vált arra, hogy a konzervatív pártcsalád tagja maradjon.

A magyar párt hamisnak tartja a vádakat, és azt hangoztatja, hogy valójában ők képviselik a konzervatív értékeket, és az EPP egy része árulta el eredeti eszméit, és tolódott liberális vagy baloldali irányba.

A pártcsaládban a bili 2019 elején borult ki, amikor 13 tagpárt közös levélben kezdeményezte a Fidesz kizárását.

Bár erre nem került sor, tagságát tavaly márciusban határozatlan időre felfüggesztették. (A Fidesz értelmezése szerint ezt a párt kérte.)

Nem köthetünk kompromisszumot a demokrácia, a jogállam, a sajtószabadság, a tudomány szabadsága vagy a kisebbségek jogainak terén. Az EU-ellenes retorika pedig elfogadhatatlan. Az EPP és a Fidesz közti divergenciákat meg kell szüntetni

jelentette ki Joseph Daul, a pártcsalád akkori elnöke.

A magyar kormánypárt azóta nem vehet részt az EPP ülésein, így nem szólalhat fel és nem is szavazhat, valamint nem jelölhet senkit a különböző posztokra.

A Néppárt vezetése azonnal ki is jelölt egy bizottságot – ez volt az úgynevezett Bölcsek Tanácsa –, amelynek tavaly őszre kellett volna elkészítenie a jelentését az ügyben. Ez alapján született volna döntés a kizárásról vagy a visszafogadásról.

Az őszi határidőt azonban idén januárra tolták ki, a várva várt jelentés pedig írásos formában állítólag el sem készült, csupán egy szóbeli értékelés történt.

Hogy ez pontosan miről szólt, az nem került nyilvánosságra. (Háttéranyagunk: Egyre cikibb bohózat lesz a Fidesz-ügy.)

Mindezek után aligha meglepő, hogy a Néppárt idén februárban úgy döntött: nem dönt sehogy. A magyar kormánypárt nem kapta vissza tagságát, de nem is zárták ki.

Nincs elmozdulás, látható változás, elégséges előrelépés a Fidesz politikájában arra vonatkozóan, hogy meg akarna felelni az olyan demokratikus normáknak, mint a jogállamisági elvek vagy a véleménynyilvánítási szabadság tiszteletben tartása

– jelentette ki akkor Donald Tusk. Szerinte ameddig nem lesz változás ezekben a kérdésekben, addig – legalábbis elnöksége alatt – nem fogadják vissza teljes jogúan a Fideszt.

Sajtóhírek szerint Tusk már rég kirúgta volna Orbán Viktor pártját, de nem tudta meggyőzni a pártcsaládon belüli befolyásos erők egy részét – ez pedig szintén azt jelzi, hogy az EPP erősen megosztott az ügyben.             

Centiken múlott

Eközben a magyar kormánypárt is belengette, hogy faképnél hagyja az EPP-t Tusk egyik év eleji beszéde nyomán.  

Fél centire voltunk a kilépéstől  

– fogalmazott egy ismert kormánypárti politikus egy idén januári háttérbeszélgetésen, amelyen lapunk is részt vett. (Orbán Viktor kormányfő pedig egy centiről beszélt.)    

Kérdésünkre, miszerint megkezdték-e már új szövetségesek keresését, akkor azt mondta: még nem keresnek partnert, de adott esetben meg fogják azt tenni.

Felvetésünkre, hogy a szóba jöhető szövetségesek között van-e az olasz Liga, az osztrák Szabadságpárt és a lengyel Jog és Igazságosság, azt válaszolta:

Háromból kettő talált.

Egyébként miközben a Néppárt a Fidesz nélkül ülésezett, Orbán Viktor év elején az úgynevezett populista és/vagy radikális jobboldallal randevúzott Olaszországban.

Egy hónappal később, mint derült égből a villámcsapás, beütött a vírusválság, ami elhalványította a politikai balhékat, és egy időre levette a napirendről a magyar ügyet.

Igaz, áprilisban még volt egy próbálkozás: tizenhárom európai jobbközép párt vezetője közös levélben kérte Donald Tusktól a Fidesz kizárását  a korlátlan időre veszélyhelyzetet hirdető koronavírus-törvény miatt, amely szerintük sérti a liberális demokrácia alapelveit és az európai értékeket. (A veszélyhelyzetet azóta visszavonták.)

Az EPP befolyásos pártjai, így a német CDU/CSU és a francia jobbközép erők azonban nem álltak be az indítvány mögé, így abból ezúttal sem lett semmi.

Bebukott a bizottság

Időközben ráadásul beigazolódott, hogy a Bölcsek Tanácsa is mélyen megosztott.

A bizottságnak nem sikerült egyezségre jutnia arról, hogy mi történik Magyarországon

– ismerte el Herman van Rompuy, a testület vezetője júniusban.   

Bár az Európai Tanács volt elnöke úgy vélte, hogy számos kritikus témát kezelni kellene (például a jogállamiság, a sajtószabadság, a tudomány és a kultúra területén), a bizottságon belüli nézetkülönbség miatt a testület tevékenységének befejezését javasolta. 

Egyszerűen nem volt értelme folytatni a munkát

– fogalmazott.

Wolfgang Schüssel, a bizottság másik tagja ugyanakkor Tusk nyakába varrta a kudarcot. (A harmadik tag egyébként Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament korábbi elnöke volt.)   

A bizottság, amelyet a Néppárt korábbi elnöke, Joseph Daul állított fel, intenzív, emocionális, vitákkal teli párbeszédbe kezdett. Szerintem sikerült is némileg előrelépnie. Aztán jött Donald Tusk – és hirtelen mindennek vége szakadt. Ezt nagyon különösnek találtam

– mondta a volt osztrák kancellár. Szerinte a testület néhány ajánlást megfogalmazott (például az igazságügyi reform területén), amiket a magyar kormány meg is fogadott.

Van Rompuy szerint abban egyetértés volt a bizottságon belül, hogy nem történt elegendő előrelépés a felfüggesztés óta, arról viszont nem tudtak dűlőre jutni, hogy mit kezdjenek a magyar kormánypárttal. 

A patthelyzet tehát nem csak állandósult, hanem fokozódott az elmúlt hónapokban. Ennek nyertese pedig maga a Fidesz, amely belpolitikailag eddig megúszta az ügyet – az egyes pártokat tekintve továbbra is messze rá szavaznának a legtöbben.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
Makro / Külgazdaság Donald Trump úgy tett, mint a mesebeli okos lány
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 13:28
Az elnök mindenkit összezavart, hozott is információt, meg nem is. 
Makro / Külgazdaság Üzenet a kormánytól: a magyar gazdagok most végre tényleg a pénztárcájukba nyúlnak?
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 12:21
A Privátbankár Árkosár legfrissebb eredményei alapján a nem túl fényes inflációs kilátások is szóba kerültek a Trend FM reggeli műsorában hétfőn, ahol Gáspár András, a Klasszis Média lepigazgatója volt a vendég. A beszélgetés második felében pedig azt járták körül: vajon számíthatunk-e komolyabb adakozási, jótékonysági hullámra a választásokig?
Makro / Külgazdaság Bajban van az európai autóipar, három nagyhatalom kér segítséget
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 09:26
Ursula von der Leyenhez fordulnak.
Makro / Külgazdaság KSH: itt költötték a pénzüket a magyarok májusban
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 08:30
Megérkeztek a KSH friss adatai.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG