7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Se kiköpni, se lenyelni nem tudja a Fideszt az Európai Néppárt. A magyar kormánypárt tagsága másfél éve fel van függesztve, a döntést folyamatosan halogatják, a vizsgálóbizottság bebukott. A pártcsalád vezetése maga is megosztottnak tűnik, és hallgatásba burkolódzik.

Covid 19, uniós költségvetés, Fehéroroszország, Brexit, Kelet-Mediterránium, Latin-Amerika, EU-Kína kapcsolatok – meglehetősen változatos témák kerültek napirendre az Európai Néppárt (EPP) szeptember 7-i elnökségi ülésén Antonio López-Istúriz White-nak, a pártcsalád általános főtitkárának Twitter-bejegyzése szerint.

Beszédes gesztusok: Donald Tusk, az Európai Tanács akkori elnöke és Orbán Viktor miniszterelnök találkozója Budapesten 2016. szeptember 13-án. (Forrás: Európai Tanács)
Beszédes gesztusok: Donald Tusk, az Európai Tanács akkori elnöke és Orbán Viktor miniszterelnök találkozója Budapesten 2016. szeptember 13-án. (Forrás: Európai Tanács)

Nincs napirenden

Az EPP főnökeinek a venezuelai és a kolumbiai fejlemények a jelek szerint fontosabbak voltak annál, mint hogy mi történik az egyik “problémás” uniós államban, és mi lesz a pártcsaládon belül mintegy másfél éve felfüggesztett Fidesz sorsa. A magyar kormánypárt ügye ugyanis nem szerepelt a napirendi pontok között.

Donald Tusk, az EPP tavaly év végén megválasztott elnöke szintén nem említette a témák között a Fideszt,

pedig őt aligha lehet azzal vádolni, hogy szimpatizálna a magyar kormánnyal.

Egybehangzó sajtóhírek szerint a magyar ügy a pártcsalád szeptember 28-i politikai gyűlésén sem fog terítékre kerülni, szavazás legalábbis nem lesz róla – annak ellenére sem, hogy tizennégy tagpárt kezdeményezte a Fidesz kirúgását.

Az indok ezúttal az, hogy a szavazáshoz személyes jelenlétre lenne szükség, márpedig most – a járványhelyzet miatt – csak „videókonferencia” lesz.   

Egy ilyen találkozóra sort kell keríteni, amint azt a körülmények lehetővé teszik

– mondta Tusk a pártcsalád múlt heti frakcióülésén a kiszivárgott hírek szerint.

Természetesen szerettünk volna hivatalos információt kapni arról, hogy miként áll a Fidesz ügye, és várható-e még az idén döntés, de sem az EPP, sem annak talán legbefolyásosabb, német tagpártjai – Kereszténydemokrata Unió (CDU), Keresztényszociális Unió (CSU) – nem válaszoltak kérdéseinkre.

Úgy tűnik, hogy a Néppárt vezetése – járványhelyzettől függetlenül – nem igazán akar foglalkozni a témával, mivel megosztott a kérdésben, és emiatt döntésképtelen. Ezt látszanak igazolni az elmúlt másfél év történései is.

Végtelen tili-toli

De mi a konfliktus lényege, és hogyan jutottunk el idáig?

Bírálói szerint a Fidesz kormánypártként lábbal tiporja a jogállami normákat, megsérti a demokrácia és az EPP alapértékeit, szélsőjobboldali irányba mozdult el, és ezáltal méltatlanná vált arra, hogy a konzervatív pártcsalád tagja maradjon.

A magyar párt hamisnak tartja a vádakat, és azt hangoztatja, hogy valójában ők képviselik a konzervatív értékeket, és az EPP egy része árulta el eredeti eszméit, és tolódott liberális vagy baloldali irányba.

A pártcsaládban a bili 2019 elején borult ki, amikor 13 tagpárt közös levélben kezdeményezte a Fidesz kizárását.

Bár erre nem került sor, tagságát tavaly márciusban határozatlan időre felfüggesztették. (A Fidesz értelmezése szerint ezt a párt kérte.)

Nem köthetünk kompromisszumot a demokrácia, a jogállam, a sajtószabadság, a tudomány szabadsága vagy a kisebbségek jogainak terén. Az EU-ellenes retorika pedig elfogadhatatlan. Az EPP és a Fidesz közti divergenciákat meg kell szüntetni

jelentette ki Joseph Daul, a pártcsalád akkori elnöke.

A magyar kormánypárt azóta nem vehet részt az EPP ülésein, így nem szólalhat fel és nem is szavazhat, valamint nem jelölhet senkit a különböző posztokra.

A Néppárt vezetése azonnal ki is jelölt egy bizottságot – ez volt az úgynevezett Bölcsek Tanácsa –, amelynek tavaly őszre kellett volna elkészítenie a jelentését az ügyben. Ez alapján született volna döntés a kizárásról vagy a visszafogadásról.

Az őszi határidőt azonban idén januárra tolták ki, a várva várt jelentés pedig írásos formában állítólag el sem készült, csupán egy szóbeli értékelés történt.

Hogy ez pontosan miről szólt, az nem került nyilvánosságra. (Háttéranyagunk: Egyre cikibb bohózat lesz a Fidesz-ügy.)

Mindezek után aligha meglepő, hogy a Néppárt idén februárban úgy döntött: nem dönt sehogy. A magyar kormánypárt nem kapta vissza tagságát, de nem is zárták ki.

Nincs elmozdulás, látható változás, elégséges előrelépés a Fidesz politikájában arra vonatkozóan, hogy meg akarna felelni az olyan demokratikus normáknak, mint a jogállamisági elvek vagy a véleménynyilvánítási szabadság tiszteletben tartása

– jelentette ki akkor Donald Tusk. Szerinte ameddig nem lesz változás ezekben a kérdésekben, addig – legalábbis elnöksége alatt – nem fogadják vissza teljes jogúan a Fideszt.

Sajtóhírek szerint Tusk már rég kirúgta volna Orbán Viktor pártját, de nem tudta meggyőzni a pártcsaládon belüli befolyásos erők egy részét – ez pedig szintén azt jelzi, hogy az EPP erősen megosztott az ügyben.             

Centiken múlott

Eközben a magyar kormánypárt is belengette, hogy faképnél hagyja az EPP-t Tusk egyik év eleji beszéde nyomán.  

Fél centire voltunk a kilépéstől  

– fogalmazott egy ismert kormánypárti politikus egy idén januári háttérbeszélgetésen, amelyen lapunk is részt vett. (Orbán Viktor kormányfő pedig egy centiről beszélt.)    

Kérdésünkre, miszerint megkezdték-e már új szövetségesek keresését, akkor azt mondta: még nem keresnek partnert, de adott esetben meg fogják azt tenni.

Felvetésünkre, hogy a szóba jöhető szövetségesek között van-e az olasz Liga, az osztrák Szabadságpárt és a lengyel Jog és Igazságosság, azt válaszolta:

Háromból kettő talált.

Egyébként miközben a Néppárt a Fidesz nélkül ülésezett, Orbán Viktor év elején az úgynevezett populista és/vagy radikális jobboldallal randevúzott Olaszországban.

Egy hónappal később, mint derült égből a villámcsapás, beütött a vírusválság, ami elhalványította a politikai balhékat, és egy időre levette a napirendről a magyar ügyet.

Igaz, áprilisban még volt egy próbálkozás: tizenhárom európai jobbközép párt vezetője közös levélben kérte Donald Tusktól a Fidesz kizárását  a korlátlan időre veszélyhelyzetet hirdető koronavírus-törvény miatt, amely szerintük sérti a liberális demokrácia alapelveit és az európai értékeket. (A veszélyhelyzetet azóta visszavonták.)

Az EPP befolyásos pártjai, így a német CDU/CSU és a francia jobbközép erők azonban nem álltak be az indítvány mögé, így abból ezúttal sem lett semmi.

Bebukott a bizottság

Időközben ráadásul beigazolódott, hogy a Bölcsek Tanácsa is mélyen megosztott.

A bizottságnak nem sikerült egyezségre jutnia arról, hogy mi történik Magyarországon

– ismerte el Herman van Rompuy, a testület vezetője júniusban.   

Bár az Európai Tanács volt elnöke úgy vélte, hogy számos kritikus témát kezelni kellene (például a jogállamiság, a sajtószabadság, a tudomány és a kultúra területén), a bizottságon belüli nézetkülönbség miatt a testület tevékenységének befejezését javasolta. 

Egyszerűen nem volt értelme folytatni a munkát

– fogalmazott.

Wolfgang Schüssel, a bizottság másik tagja ugyanakkor Tusk nyakába varrta a kudarcot. (A harmadik tag egyébként Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament korábbi elnöke volt.)   

A bizottság, amelyet a Néppárt korábbi elnöke, Joseph Daul állított fel, intenzív, emocionális, vitákkal teli párbeszédbe kezdett. Szerintem sikerült is némileg előrelépnie. Aztán jött Donald Tusk – és hirtelen mindennek vége szakadt. Ezt nagyon különösnek találtam

– mondta a volt osztrák kancellár. Szerinte a testület néhány ajánlást megfogalmazott (például az igazságügyi reform területén), amiket a magyar kormány meg is fogadott.

Van Rompuy szerint abban egyetértés volt a bizottságon belül, hogy nem történt elegendő előrelépés a felfüggesztés óta, arról viszont nem tudtak dűlőre jutni, hogy mit kezdjenek a magyar kormánypárttal. 

A patthelyzet tehát nem csak állandósult, hanem fokozódott az elmúlt hónapokban. Ennek nyertese pedig maga a Fidesz, amely belpolitikailag eddig megúszta az ügyet – az egyes pártokat tekintve továbbra is messze rá szavaznának a legtöbben.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG