Semleges politikára állnak át
A döntést a gazdaság jó teljesítményével magyarázták, továbbá megerősítették szándékukat a monetáris szigorítás folytatására a jövő évre is. A Fed azonban most első alkalommal hagyta ki döntésének indoklásából a monetáris politikájára alkalmazott "alkalmazkodó" (accommodative) jelzőt, jelezve ezzel, hogy a jövőben inkább semleges, mint gazdaságösztönző vagy a túlfűtöttséget fékező monetáris politikát kíván folytatni.
Trump hadjárata Kína ellen – a világnak kezd elege lenni a dollárból |
A monetáris döntéshozó testület javított növekedési előrejelzésén is: idén 3,1 százalékos GDP-növekedésre számít a három hónappal ezelőtt tett 2,8 százalékos prognózis helyett. A jövő évi növekedési előrejelzést 2,5 százalékra javította 2,4 százalékról, a 2020-ason viszont nem változtatott, 2,0 százalékon hagyta. A Fed most első alkalommal adott előrejelzést a 2021-es növekedésre, 1,8 százalékos GDP bővülésre számítanak.
Az idei, a jövő évre, valamint 2020-ra egyaránt 2,1 százalékos inflációt prognosztizáltak. Az előrejelzések szerint idén még egy, jövőre pedig három kamatemelést terveznek. A nyíltpiaci bizottság 2015 decembere előtt hét évig tartotta történelmi mélységben, zéró közeli szinten az alapkamatot, hogy ezáltal ösztönözze a gazdasági növekedést és felpörgesse az inflációt.
Két tűz között Trump
Jerome Powell korábban elmondta: a Feden belül kialakult egy konszenzus, miszerint a jelenlegi helyzetben a fokozatos kamatemelés a legjobb monetáris politikai módszer. Hozzátette, hogy a makrogazdasági adatok időnként nehéz értékelhetősége miatt egy ilyen konzervatív megközelítés tűnik célszerűnek, de természetesen, ha hirtelen változás lép fel, esetleg válsághelyzet állna elő, rugalmasan és azonnal reagálnak.
A Fedet két oldalról is bírálat éri: az egyik oldal azt mondja, hogy túl lassú az emelés üteme, ők a túl alacsony munkanélküliségre hivatkoznak. A másik oldal a lassabb emelést követelné, mondván, az infláció messze nem olyan jelentős, mint korábban, hasonlóan alacsony munkanélküliség idején. Maga Donald Trump is a kamatemelés ellen van, mivel ő mindenképpen gyengítené az amerikai valutát, hogy élénküljön az export és csökkenjen az import. Ezzel kapcsolatban Powell kifejtette: a Fed célja, hogy továbbra is egy egészséges gazdaságot működtessen, így nem foglalkozik a pillanatnyi politikai viszonyokkal.
A jegybankelnök kitért arra is, hogy a pénzügyi piacokra is figyelni kell, miután az előző két recesszió kialakulásában a túlzottan magasra került részvényárak hirtelen zuhanása is közrejátszott. A kamatemelések így célja lehet az is, hogy hűtse a piacokat, ne fújjanak nagyobb buborékot, így a váratlan és nagymértékű összeomlás esélye is csökkenjen. További részletek >>>
Öt százalék kockázatmentesen? Ezt még a gurunak sem hisszük el Felbolydultak a kedélyek befektetői körökben a JP Morgan főnökének arra a nyilatkozatára, hogy az amerikai 10 éves állampapír hozama 5 százalék is lehet a közeljövőben. Úgy gondoljuk, a jelenlegi viszonyok egyszerűen nem teszik lehetővé ezt a hozamszintet, hacsak valami egész rendkívüli esemény nem történik. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |