Felülvizsgálták a koronavírusban elhunytak számára vonatkozó hivatalos adatokat a moszkvai egészségügyi hatóságok.
Több mint kétszer annyi haláleset
Korábban azt közölték, hogy 639-en haltak bele a fertőzésbe áprilisban, tegnap viszont bejelentették, hogy valójában 1561-en, azaz több mint kétszer annyian vesztették életüket a vírus következtében, írja a BBC.
A hatóságok szerint a számot a boncolások eredményei alapján módosították. Ezek során 169 olyan embernél azonosították a koronavírust a halál okaként, akiknek a teszteredménye korábban negatív lett.
További 756 embernél ugyan más betegséget állapítottak meg a halál okaként, de ők is koronavírus-fertőzöttek voltak.
A hatóságok szerint számos ilyen esetben a vírus katalizátor volt, azaz fontos szerepet játszott a betegek halálában.
Az új, felülvizsgált szám már a legvitathatóbb eseteket is tartalmazza.
A brit közszolgálati adó emlékeztet arra, hogy az orosz hatóságok korábban fake news terjesztéssel vádolták meg azokat a helyi újságírókat, akik kételkedtek a hivatalos számokban.
Oroszországban eddig 379 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak, ami a harmadik legmagasabb érték a világon az Egyesült Államok és Brazília után.
Hivatalosan ugyanakkor „csak” 4142-en hunytak el a járvánnyal összefüggésben.
Az orosz kormány szerint a relatív alacsony halálozási arány a tömeges teszteléseknek köszönhető.
A mostani bejelentés ugyanakkor azt jelentheti, hogy az áldozatok száma országosan is magasabb lehet az eddig közöltnél.
Szakértők már korábban felhívták a figyelmet arra, hogy a halálozási rátákat csak fenntartásokkal lehet összehasonlítani, mivel a koronavírusos halálesetek felderítése és „címkézése” országonként különbözhet.
Belgiumban a legrosszabb a helyzet
A Financial Times adatbázisa szerint a népességen belüli halálozási ráta Belgiumban a legmagasabb, ahol 816 haláleset jut egymillió lakosra. A második helyen Spanyolország, a harmadik helyen az Egyesült Királyság áll. (A teljes listát itt olvashatják: ezeket az országokat sújtja legjobban a koronavírus.)
A magas számot a belga hatóságok részben azzal magyarázzák, hogy ők – szerintük a világon egyedüli országként – nem csak a bizonyítottan koronavírusos, kórházakban és idősotthonokban elhunyt betegeket emelik be a statisztikába,
hanem azt a több ezer embert is, akiknél csupán gyanítják, hogy a vírus miatt vesztették életüket.
Szám szerint a legtöbb áldozatot, csaknem 38 ezret Nagy-Britanniában jegyezték fel eddig.
Olaszországban 33 ezren, Franciaországban 28,5 ezren, Spanyolországban 27 ezren hunytak el. Belgiumban mintegy 9400, Németországban 8500, Hollandiában 5900 áldozatot regisztráltak ma reggeli adatok szerint.
Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban csaknem 4300 áldozat van.
Globálisan a legtöbb koronavírusos halálesetet az Egyesült Államokban jegyezték fel, ahol több mint 100 ezren vesztették életüket.
Latin-Amerikában a legtöbb áldozatot, csaknem 27 ezret Brazíliában követelte a járvány.
Világszerte eddig 5,8 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. A vírussal összefüggésben mintegy 360 ezren vesztették életüket, 2,4 millióan ugyanakkor meggyógyultak.
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3841, 517-en hunytak el. A magyar koronavírusos halálozási ráta Európában átlagos, Közép- és Kelet-Európában magas.
Az országos szűrővizsgálat eredménye alapján a fertőzöttek valós száma itthon minimum 8-szorosa, maximum 22-szerese lehet a diagnosztizáltak számának.