Fotó: depositphotos.com |
Egy malajziai program keretében - melyet kifejezetten azzal a céllal indított a délkelet-ázsiai ország, hogy a térség jómódú polgárait letelepedésre csábítsa - idén eddig 251 hongkongi jelentkezését fogadták el; míg tavaly összesen 193 hasonló engedélyt adtak ki azok számára, akik a kínai fennhatóság alatt álló városállamból szándékoztak elköltözni – írja a Reuters.
Helyi ingatlan szakértők a „Malajzia a második otthonom” (MM2H) programról szólva elmondták, hogy a hongkongi érdeklődés azután indult be igazán, hogy tizenegy héttel ezelőtt kitörtek, és azóta is folyamatosan tartanak a Peking ellenes tüntetések. A helyi ingatlanszakma várakozása szerint Malajzia és Thaiföld lehet az a két állam, mely hasznot húzhat a hongkongi felfordulásból.
A programot elindító és folyamatosan menedzselő malajziai turisztikai minisztérium vezetője, Sharifah Ikhlas Aljaffree szerint országa fő vonzerejét nem csak az alacsony megélhetési költségek és a jó színvonalú – beleértve az egészségügyet is – állami szolgáltatások jelentik, hanem a hosszú évek óta stabil gazdasági környezet és az egyre jobban fejlődő infrastruktúra is.
Idén augusztus végéig mintegy 3500 jelentkező volt a programra; összehasonlításként tavaly összesen 6279-en szerettek volna letelepedni Malajziában. Ugyanakkor az ez évi jelentkezők közül eddig még senki nem kapott letelepedési engedélyt a délkelet-ásziai országban.
Azok pedig, akiknek a kérelmét jóváhagyják a malajziai hatóságok, a program értelmében többszöri belépésre jogosító és folyamatosan megújítható vízumot kapnak, lehetőségük van egy millió riggit (közel 240 ezer amerikai dollár), vagy annál magasabb értékű ingatlan, illetve gépjármű vásárlására. Ahhoz azonban, hogy teljes munkaidőben vállalhassanak munkát még arra van szükség, hogy egy munkavállalói igazolványt is kiváltsanak.
A malajziai letelepedéseket szervező egyik magánügynökség, a MyExpat összesítése szerint az elmúlt két hétben, vagyis azóta, amióta még komolyabbá váltak a hongkongi demonstrációk, a programra jelentkezők száma szignifikánsan növekedett, de pontos számadatokkal az ügynökség sem szolgált. Az összesített adatokból annyi kitűnik, hogy a 2012 és 2018 közötti időszakban jóváhagyott több mint 42 ezer kérelem harminc százaléka Kínából származott.
A malajziai Kulala Lumpur mellett egyébként bejelentkezett még Thaiföld fővárosa Bangkok, valamit Hanoi és Ho Chi Minh város (Saigon) Vietnámból; a Hongkongból elszármazottak befogadására.