5p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár június elején az ukrán hadsereg megindította a hónapok óta ígért ellentámadást, annak során eddig kevés új nyugati hadi eszközt vetett be, állítja egy német elemzés. Kijev ugyanis limitált erővel támad, és lassanként próbálja felőrölni az orosz haderőt. A „nagy csapás” továbbra is várat magára.

Volodimir Zelenszkij június 10-én erősítette meg hivatalosan, hogy megindult a Nyugat által hónapok óta várt ellentámadás Ukrajnában.

„Az ellenoffenzíva a védelmi műveletekkel együtt folyamatban van. Hogy milyen stádiumban van, arról nem fogok részletesen beszélni” – fogalmazott az ukrán elnök Kijevben Justin Trudeau kanadai elnökkel közös sajtótájékoztatóján, hozzátéve, hogy kapcsolatban áll a parancsnokokkal, és mindenki optimista.

Offenzíva kérdőjelekkel

Az ellentámadás megindulásáról már a korábbi hetekben is reppentek fel hírek, amelyek valóságtartalmát azonban – tekintve, hogy bizalmas információkról van szó, ráadásul egy háborúban a dezinformáció is a hadviselés része – érdemes volt fenntartásokkal kezelni.

A Washington Post mindenesetre június 8-án adta hírül, hogy megindult az ország “területi integritásának helyreállítását és a nyugati támogatás megőrzését célzó” hadművelet. Az ukrán csapatok a délkeleti fronton növelték a támadások intenzitását a lap katonai forrásai szerint.

Ukrán katonák aknavetővel lőnek Donyeck közelében 2023. május 23-án. Fotó: EPA/OLEG PETRASYUK
Ukrán katonák aknavetővel lőnek Donyeck közelében 2023. május 23-án. Fotó: EPA/OLEG PETRASYUK

Ukrán közlések szerint az offenzíva eddig mérsékelt eredménnyel járt Donyeck térségének keleti és a Zaporizzsjai terület délkeleti részén: hét települést és mintegy 90 négyzetkilométert sikerült visszafoglalni. Hanna Maliar ukrán védelmi miniszterhelyettes szerint „extrém heves harcok” bontakoztak ki. Az ukrán csapatok pedig – bár ezt hivatalosan nem erősítette meg Kijev – oroszországi határterületeket is rendszeresen támadnak, hogy minél több orosz erőt kössenek le a határnál.

Bár logikus az a feltételezés, hogy Ukrajna az ellenoffenzíva során tömegével veti be az elmúlt hónapokban felhalmozott új nyugati hadieszközöket, valójában nem ez a helyzet.

A Die Welt elemzése szerint Kijev eddig „meglepően keveset” használt fel belőlük, azok nagyrészt hiányoznak az offenzívából.

Csak német Leopard páncélosokat, amerikai csapatszállító járműveket és aknavédett terepjárókat vetettek be kis számban (a kilőtt Leopardokat mutogatta is a médiában az orosz hadvezetés), nyugati fegyverrendszerek jelentősebb használatának június első heteiben nem volt nyoma. Eddig nem vettek részt a hadműveletekben például a brit Challenger-2 páncélosok, a svéd CV9040 gyalogsági harcjárművek, az amerikai Strykerek, valamint a német Marderek és Gepardok sem.  

Mindez azért is érdekes, mert ezekre szükség lenne egy ütőképes offenzívához, a fegyverszállítások pedig már sok esetben „gamechanger”-nek bizonyultak a fronton.

Tavaly tavasszal például tízezres nagyságrendben kapott Ukrajna amerikai Javelin és brit NLAW páncéltörő rakétákat, amelyek nélkül nem tudta volna megállítani a Kijev felé tartó orosz tankokat. Franciaország Caesar önjáró löveget, Németország PzH 2000-es páncélos tarackot, Lengyelország Krab típusú önjáró löveget, az Egyesült Államok pedig 80 kilométeres hatótávolságú Himars rakétarendszereket szállított Kijevnek.

A Himarsokkal Ukrajna a front mögött is képes volt csapásokat mérni orosz parancsnoki központokra, raktárakra és logisztikai láncokra, és ezzel megágyazott a sikeres harkivi és herszoni offenzívának. Jelenleg pedig a szintén amerikai Patriot és NASAMS, valamint a német Iris-T légvédelmi rendszerek védik az ukrán városokat az orosz robotrepülőgépektől.

Fékezett habzású hadművelet

De miért használja csak kis mértékben az új fegyvereket Ukrajna az ellentámadás során? Valószínűleg azért, mert – a hangzatos szólamokkal ellentétben – egyelőre csak visszafogottan támad. A német napilap szerint Kijev az offenzíva során eddig csak kis mértékben vetett be gyalogságot és tankokat: páncélosokat csak elvétve lehetett látni, és szárazföldi csapatokat is gyakran csupán zászlóaljnyi méretben.

„Az offenzíva egyértelműen megkezdődött, a fő támadás azonban nem”, írta Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok. Ezzel egybehangzóan Stefan Korshak katonai szakértő a Kyiv Postnak azt mondta, hogy az ukrán hadvezetés jelenleg konzervatív stratégiát követ.

Tehát fokozatosan próbálja felőrölni az orosz erőket, lassan halad előre és kerüli a nagy kockázatokat. És vannak még tartalékai, például nyugati fegyverekkel felszerelt, Európában kiképzett egységek.

Ezzel a taktikával alacsonyan tartaná a veszteségeket és megőrizné a Nyugat bizalmát. „A nyugati támogatás mértéke a sikerünktől függ. Minél jobb eredményeket érünk el a csatamezőn, annál többet kapunk majd partnereinktől” – mondta Andrij Szibiha, az ukrán elnöki hivatal helyettes vezetője korábban.

Az ukrán hadsereg hat ponton támad az 1000 kilométeres fronton, Zaporizzsjától kezdve Bahmuton át Liszicsanszkig. Ezzel mindenhol plusz erők mozgósítására kényszeríti az orosz hadsereget.

A Die Welt szerint a felőrlés várhatóan hosszabb ideig tart majd, és csak ezután  jöhet a „nagy meglepetés”, azaz egy nagy volumenű támadás (amit nyilván szintén nem fog előre bejelenteni Kijev).   

A meglepetés részei lehetnek – amennyiben Washington engedélyt ad rá – az ATACMS nagy hatótávolságú rakéták, amelyek állítólag már ukrajnai raktárakban várakoznak, valamint később talán az F-16-osok is. Utóbbiakra rábólintott az amerikai vezetés, de bevetésükhöz hosszabb időre van szükség.

Ezt persze – tesszük hozzá – Moszkva sem hagyja majd szó nélkül, ráadásul az orosz háttérország meglehetősen masszív. Mindez pedig valószínűleg a háború elhúzódásával és fokozódásával, valamint az áldozatok már most is több százezres számának (halottakat és sebesülteket is beleéertve) további jelentős növekedésével jár majd.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Van fény az alagút végén – alulértékelt a forint, beindulhatnak a befektetések is?
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 15:38
Jöhetnek pozitív fordulatok is idén a hazai gazdaságban? Az OTP elemzői szerint igen, de a kockázatokat sem hallgatják el.
Makro / Külgazdaság Erre költené Donald Trump a vám-dollármilliárdokat? Átcsúszott a szenátuson a javaslata
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 14:41
Adók helyett vámok és kiadácsökkentés sok-sok ezermilliárd dolláros értékben. Hiába szavaztak republikánusok is a javaslat ellen, az most a kongresszus elé kerülhet.
Makro / Külgazdaság Két matematikai osztás kellett csak a világ káoszba taszításához
Buksza blog | 2025. április 5. 13:33
Kína a kiszámítható gazdasági partner szerepét veheti fel, Tajvanon megerősödhetnek a Kínához csatlakozást támogató politikai erők, az EU tárgyalna. Jönnek a reakciók Trump vámcunamijára.
Makro / Külgazdaság Valamit nagyon csúnyán elszámoltak Donald Trumpék
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 12:23
Utánaszámoltak a bejelentett vámtarifáknak, és sehogy sem jön ki a matek.
Makro / Külgazdaság Tagadja az Európai Bizottság Szijjártó Péter vádjait, neki is tudnia kellene az igazságról
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 10:08
Éppenséggel a magyar kormánnyal is jó előre egyeztettek a lehetséges válaszlépésekről.
Makro / Külgazdaság Hiába a baráti tarifa, Londonban is vérengzés volt a papírok között
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:54
London csak a szelét kapta a Trump-tornádónak, de így is brutális, ami a londoni tőzsdén történt.
Makro / Külgazdaság Az ENSZ-főtitkár a kiszolgáltatott országok miatt aggódik
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:29
Kritikus szakaszba lépett a világkereskedelmi helyzet a világszervezet szerint.
Makro / Külgazdaság Ebben nagyon türelmes Donald Trump, kitolt egy fontos határidőt
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 08:43
Úgy tűnik, nagyon szeretné az amerikai elnök, ha amerikai kézbe kerülne a TikTok. Vajon kire gondolhat tulajdonosként?
Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG