EPA/WOJTEK JARGILO(Illusztráció) |
Nagyon kényelmes, de nagyon magányos életem volt. Voltak napok, amikor nem beszéltem senkivel. Ilyenkor kicsit furcsa lesz az ember
- így emlékezett vissza korábbi éveire egy 86 éves svédországi nyugdíjas, Gunnel Ericsson. A magányosság problémája korántsem csak az időseket sújtja az észak-európai országban: sokáig egyedül érezte magát a húsz éves Fia Stegroth is.
Ledolgoztam a nyolc órát, hazamentem, ettem, aztán elkezdtem számítógépes játékokkal játszani. És egyre depressziósabb lettem.
Beszélnünk kell
Rajtuk és a hozzájuk hasonló, magányos embereken próbál segíteni az a helsingborgi kezdeményezés, amelyet a napokban mutatott be a BBC riportfilmje.
A svédországi város egy önkormányzati cég által kezelt lakásaiba ugyanis csak olyan bérlők költözhetnek be, akik 25 év alattiak vagy nyugdíjasok, és vállalják, hogy hetente két órát együtt töltenek a többi lakóval.
A fiatalok átadhatják az időseknek energiájukat, valamint tudásukat arról, hogyan lehet kezelni a mai társadalomra jellemző információáramlást. Az idősek pedig reményeink szerint azt adják át a fiataloknak, hogy hogyan működtek régen a dolgok
-mondja Dragana Curovic, a projekt egyik felelőse.
Az épületet, amely korábban idősotthonként működött, felújították, és számos olyan helyiséget alakítottak ki, amely lehetőséget ad a szocializációra. A lakók közösen főzhetnek, festhetnek, kézműves termékeket készíthetnek, edzhetnek vagy éppen csocsózhatnak.
Tanítás az életről
Az eddigi tapasztalatok alapján a „kísérlet” működik: a fiatalok megtalálták a közös hangot az idősekkel anélkül, hogy ezt kívülről erőltetni kellett volna. A riport szerint a húszéves lány és a 86 éves asszony mára barátok lettek.
Sokat segített a számítógép és a tévé kezelésében. Sokkal jobban érzem magam
-mondja Gunnel. A lány szerint Gunnel vidám személyiség, akitől van mit tanulni:
Sokat tanított az életről.
Azokkal, akik esetleg nem szocializálódnak eléggé, a projekt vezetői külön el fognak beszélgetni. Eddig azonban úgy tűnik, hogy mindenki odateszi magát. Kisebb konfliktusok persze vannak – volt, hogy egyszerre ketten akarták használni a közös mosóhelyiséget –, de ezek nem okoznak komoly problémát.
Mindenki jól jár
November óta több mint 70 bérlő költözött be a lakásokba. A projekt vezetői azt remélik, hogy a jövőben több ilyen kezdeményezést indíthatnak.
Ezzel az egész társadalom jól járhat:
Mivel az emberek boldogabbak, kevésbé lesznek betegek, kevesebbet mennek majd orvoshoz. Tényleg azt reméljük, hogy ez sikeres projekt lesz – nem csak Helsingborgban, hanem egész Svédországban, és talán a világ más részein is
- mondja Dragana Curovic.
Társuk a tévé
Az elmagányosodás globális probléma: egy 2018-as felmérés szerint az Egyesült Királyságban a felnőttek 23, az Egyesült Államokban 22 százaléka érzi magát mindig vagy gyakran egyedül. A 65 év feletti britek csaknem fele pedig arról számolt be, hogy fő társasága a háziállata vagy a tévéje.