Az akció India szerint válasz volt egy korábbi támadásra, melyben az indiai hadsereg egy bázisát támadták meg, India szerint Pakisztáni bázisú erők. Pakisztán a Reuters szerint cáfolta, hogy a területén támadás ért volna bárkit is, és azt is, hogy az ország érintve lenne bármilyen bajkeverésben az indiai Kasmír területén. India azt mondja, nem kíván további katonai akciókat indítani, pláne nem a hivatalos pakisztáni hadsereg ellen.
Senkiföldje
Elvileg követhetetlen, hogy mi történik, és bárkinek igaza is lehet, meg nem is. A terület ugyanis igazi senkiföldje: hegyes vidék, ahol határviták vannak évtizedek óta, így igazából senki nem tudja, melyik terület pontosan kié, és azon kik által támogatott erők tartózkodnak. Ez már évtizedek óta így megy, a totális összecsapástól persze ódzkodik mindkét ország, lévén szó két atomhatalomról. India azonban mintha most azt tervezné, hogy növekvő gazdasági és diplomáciai súlyára tekintettel egy kicsit mégis megszorongatja szomszédját. Pakisztán területe ötöde, gazdaságának mérete hetede Indiáénak.
Megszorongatnák
Egy neve elhallgatását kérő indiai katonai alkalmazott szerint nem az volt csupán a cél, hogy átkeljenek a határon, és megöljenek 10-12 embert, miután az indiai laktanyát ért támadásban 18-an haltak meg. A cél az, hogy Pakisztán viselkedését, hozzáállását változtassák meg, és ehhez több szinten akarnak cselekedni. A stratégia az, hogy India növekvő hatalmát minden szinten kiaknázzák ebben, nem csak katonailag.
Az egyik lehetőség, hogy a két ország közti kereskedelmet korlátozzák, bár ez Indiának is kedvezőtlen. Azon is gondolkoznak, hogy a Pakisztán felé vizet szállító folyókra víztározókat és erőműveket építenek (bár ez kérdés, mennyiben rossz Pakisztánnak, talán a sivatagos országba jutó vízmennyiség korlátozása lenne a nyomásgyakorlás eszköze). Emellett diplomáciai eszközöket is bevetnének: bizonyítanák más országoknak, hogy a pakisztáni székhelyű félkatonai alakulatok milyen veszélyt jelentenek az egész világra nézve is. Mindemellett még a multinacionális vállalatokat is lebeszélnék arról, hogy Pakisztánnal üzleteljenek.
Mit nekik atombomba
Modi miniszterelnök nacionalista kormánya sokkal határozottabb a kérdésben, mint elődei. A korábbi kormányok tartózkodtak a Pakisztán elleni akcióktól, még 2008-ban is, amikor pakisztáni fegyveresek három napig randalíroztak Mumbaiban. Attól féltek, hogy Pakisztán visszavág, aztán előkerülnek az atomfegyverek, és jön a két ország teljes megsemmisülését hozó nukleáris Armageddon.
Egy másik indiai katonai alkalmazott szerint India most védekezőről a támadó stratégiára áll, kihasználva Pakisztán sebezhető pontjait – gazdaságát, belbiztonságát és hírnevét, mint megbízhatatlan ország, amely militáns iszlamista csoportokat rejteget. Hozzátette, hogy szerinte Pakisztán sokkal sebezhetőbb, mint India.