Franciaországban szombattól kötelező maszkviselés és kézfertőtlenítés mellett ismét részt lehet venni vallási szertartásokon, ami a koronavírus-járvány miatt két hónapig tiltott volt.
Újraindultak a misék
A katolikus templomokban már meg is tartották az első nyilvános szentmiséket, a többi felekezet még vár az újrakezdéssel, írja az MTI.
A francia államtanács hétfőn rendelte el a nyilvános vallási szertartásokra még márciusban bevezetett tilalom nyolc napon belüli enyhítését, amit katolikus szervezetek diszkriminatívnak ítéltek meg, miután az üzletek nyitva tartását május 11. óta már engedélyezi a kormány.
Az államtanács úgy ítélte meg, hogy az általános gyülekezési tilalom az imahelyeken súlyosan sértette a szabad vallásgyakorlás elvét.
A legszigorúbb egészségügyi előírások - maszkviselés, kézfertőtlenítés, távolságtartás - betartásával megtartható vallási szertartásokról szombaton, egy héttel a pünkösdi ünnepek előtt jelent meg a kormányrendelet, amelyet a katolikus egyház üdvözölt.
Bár a Francia Katolikus Püspöki Konferencia nem szerepelt a kérelmezők között, de hetek óta nyomást gyakorolt a kormányra annak érdekében, hogy engedélyezze a vallási helyek megnyitását a kormány által esetlegesen megjelölt június 2. előtt.
A muzulmán vallási vezetők viszont a rendelet ellenére a legnagyobb óvatosságra kérték a híveket.
Az iszlám franciaországi ernyőszervezete, a CFCM arra szólította fel a mecseteket, hogy egyelőre ne nyissanak ki, és ne tartsák meg vasárnap reggel a ramadánt lezáró íd al-fitr ünnepet.
Mindenki imádkozhat otthon, a családja körében
-hangsúlyozta Mohammed Moussaoui, a CFCM elnöke.
Hasonló álláspontot képviselnek a zsidó vezetők. Haim Korsia francia főrabbi szerint egyelőre "veszélyes lenne" megnyitni a zsinagógákat.
Nem fogunk a zsinagógákba rohanni. Továbbra is az élet védelme a legfontosabb, csak akkor fogunk elemezgetni, ha már biztonságos az egészségügyi helyzet. És ehhez még meg kell várni a karantén feloldásának következményeit
- hangsúlyozta a főrabbi.
A kijárási korlátozások feloldását követő 12. napon az adatok a járvány fokozatos visszaszorulását jelzik: a kórházban ápoltak száma az elmúlt 24 órában 205-tel 17 178-ra csökkent.
Lélegeztető-gépre 36-tal kevesebben szorultak, mint pénteken, számuk jelenleg 1665, ami már csak negyede az április 9-i tetőzéskor ápolt súlyos betegek számának. A nem Covid-19 betegekkel együtt jelenleg 5600-an fekszenek intenzív ágyakon, miközben a járvány előtt csak 5 ezer intenzív ágy állt rendelkezésre a francia egészségügyben.
A szakemberek többsége szerint nem várható a járványnak egy második hulláma a nyár előtt.
Franciaországban eddig 182 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak, a halálos áldozatok száma meghaladja a 28 ezret.
Alapjövedelmet kapnak a spanyolok
Spanyolországban a kormány tegnap bejelentette, hogy jövő heti ülésén elfogadja a létfenntartáshoz szükséges alapjövedelem bevezetését, amely mellett a kormányprogramban kötelezték el magukat a koalíciós pártok.
Az első támogatásokat júniustól fizetik a rászoruló 850 ezer háztartásnak, amelynek mintegy felében él gyerek is.
Június 8-tól egyébként folytatódhat a spanyol labdarúgó-bajnokság, júliustól pedig az ország ismét fogadja a külföldi turistákat.
Globális helyzet
Ami a globális helyzetet illeti, a legtöbb regisztrált fertőzött (1,6 millió) az Egyesült Államokban van, azután következik Brazília (347 ezer), Oroszország (336 ezer), Nagy-Britannia (259 ezer), Spanyolország (235 ezer), Olaszország (229 ezer) és Franciaország.
A legtöbb áldozatot, mintegy 97 ezret az Egyesült Államokban jegyezték fel eddig.
Nagy-Britanniában csaknem 37 ezren, Olaszországban mintegy 33 ezren, Spanyolországban mintegy 29 ezren, Brazíliában 22 ezren hunytak el.
Belgiumban mintegy 9200, Németországban 8300, Iránban 7400, Mexikóban 7200, Kanadában 6500, Hollandiában 5800, Kínában 4600, Törökországban 4300, Indiában 3900, Oroszországban és Peruban 3400-3400, Ecuadorban 3100 áldozatot regisztráltak ma reggeli adatok szerint.
Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban csaknem 4000 áldozat van.
A svédek messze vannak a nyájimmunitástól, halálozási rátájuk pedig világviszonylatban is magas. Ugyanakkor le tudták lassítani a járványt, a karantén hiánya pedig hosszútávon pozitív társadalmi, egészségügyi és gazdasági hatásokkal járhat.
Globálisan a diagnosztizált fertőzöttek száma 5,3 millió. A vírussal összefüggésben 342 ezren vesztették életüket, 2,1 millióan ugyanakkor meggyógyultak.
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3741, 486-an hunytak el.
A magyar koronavírusos halálozási ráta a népességen belül Európában átlagos, Közép- és Kelet-Európában magas.
Az országos szűrővizsgálat eredménye alapján a fertőzöttek valós száma itthon minimum 8-szorosa, maximum 22-szerese lehet a diagnosztizáltak számának.