Azt, hogy Irán 60 százalékosra növelte a fordov-i nukleáris telepén dúsított urán dúsítottsági szintjét a helyi állami média jelentette. Emellett az Iszfahan közelében fekvő Natanz-komplexumban is feltöltötték a dúsító centrifugákat - írta meg az Infostart.
Az Iszlám Köztársaság az utóbbi időben, 2021-ben tett hasonló lépést a natanzi telep elleni támadás nyomán, amit Izrael számlájára írt. Azóta korszerűbb centrifugákat helyezett üzembe, amelyekkel gyorsabban megy a dúsítás és könnyebb átállítani a dúsítási szintet.
Szakértők szerint a 60 százalékos dúsítottsági szint egy lépésre van az atomfegyverben is használható urántól, amelyet 90 százalékosra kell dúsítani.
Az atomfegyverek potenciális elterjedését megfigyelő elemzők szerint Iránnak elegendő, 60 százalékos dúsítottságú uránja van ahhoz, hogy azt továbbdúsítva legalább egy atombombát létre tudjon hozni.
Teherán, amely hosszú idő óta néz farkasszemet a külvilággal programja miatt, folyamatosan azt állítja, hogy nukleáris projektjei békés és polgári célokat szolgálnak. Közben megfeneklettek a 2015-ös nemzetközi atomalku felélesztésére tett lépések – ez az egyezmény tette lehetővé Iránnak, hogy a nukleáris program korlátozásával enyhítsék a gazdaságát gúzsbakötő nemzetközi szankciókat.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség – az elítélő határozati javaslatban azt hangsúlyozta, hogy az irániak továbbra is akadályozzák a NAÜ hozzáférését, hogy szakértői figyelemmel tudják kísérni az iráni atomtelepeken folyó tevékenységet.
Az irániak két éve nem engedik be az ellenőröket és öt hónapja leszerelték a NAÜ megfigyelő eszközeit.
Egy további jelentés szerint Irán nem hajlandó információt szolgáltatni arról, hogy három, be nem jelentett telephelyén feldolgozott urán nyomaira bukkantak – ami akadályozza az atomalku felélesztésére tett erőfeszítéseket.