5p

A magas árakat ugyan sikerült megfékezni, de legalább félmillió ember hiányzik az amerikai építőiparból. A következő 2-3 évben hatalmas infrastrukturális beruházások indulnak és a lakáspiac is tovább pöröghet, mindez további béremelésekhez vezet, amit árnövelés követ. A sok terhet a cégek jelentős része már nagyon nehezen tudja kigazdálkodni.

Rózsás évek elé néz az Egyesült Államok építőipara, ha csak a megrendelői oldalt nézzük: óriási állami kereslet lesz utakra, hidakra, a középületek felújítására, bizonyos gyárak bővítésére amiatt, hogy hazahoznak termelést külföldről. Közben a lakásépítés is nagyobb sebességre kapcsolhat, úgyhogy akár hátra is dőlhetnének az építőipari kivitelezők és az építőanyagokkal kereskedők is.

Szakmunkásból és művezetőből is nagy a hiány az USA-ban (fotó: pixabay.com)
Szakmunkásból és művezetőből is nagy a hiány az USA-ban (fotó: pixabay.com)

Egyelőre azonban nem a lehetséges bevételt számolják, hanem azt, hogy mennyivel kell emelni a béreket ahhoz, hogy elegendő munkaerő legyen. Merthogy pont az nincs. Különféle ágazati becslések szerint csak idén legalább félmillió új dolgozóra lenne szükség, így a szektorban már 8-8,5 millió fő dolgozna. Jövőre újabb százezreknek kellene munkába állni, hogy teljesíthessék a megrendeléseket.

Az ingatlanfejlesztők és a kivitelezők azonban azzal szembesülnek, hogy idén a szakmunkások és a középvezetők (projektmenedzserek, HR–és könyvelési vezetők) fizetését átlagosan legalább 3,5-4 százalékkal kell növelni. (Ez jóval meghaladja a teljes gazdaságban várható 2,9 százalékos átlagot – a szerk.) A Contractor Compensation nevet viselő, negyedévente rendszeresen elkészített összegzés friss adatai szerint ezzel csak azt érnék el, hogy az elmúlt hét év emelkedési szintjét tartják. A súlyos munkaerőgondok megoldásához azonban vélhetően ennél is magasabb emelés kell majd ősszel – fűzte a jelentéshez a bisnow.com üzleti portál.

Az Egyesült Államokban nemrégiben döntöttek arról, hogy 15 dollár lesz a szövetségi minimális órabér. Ehhez képest idén januárban az építőipari szakmunkások legalább 32,11 dollárt kerestek óránként és mivel keresletük megugrott, ez csak tovább növekedett az év során. Egyes becslések szerint már 34-35 dollár körül jár. A havi bruttó bérük (32 dolláros minimális órabérrel és 20 munkanappal számolva) így mintegy 5120 dollár, ami 12 havi foglalkoztatás esetén évi 61 440 dollárt jelent. Ehhez képest a felsővezetők évi 150 ezer dollárt keresnek, de ehhez további 27-32 ezer dollár bónuszt is zsebre tehetnek.

A koronavírus járvány első hullámában, 2020 elején a kivitelező cégeknek csak három százaléka fagyasztotta be a béreket. Ez az arány júniusra 14, szeptemberre 25 százalékra nőtt, de az év végére 14 százalékra esett, míg idén már csak 4 százalék volt ez a mutató. Nyilván a mostani keresleti nyomás nemhogy eltörölte a bérek befagyasztását, hanem felfelé menő spirálba kényszerít sok vállalatot.

A Markstein Advisors tanácsadó cég – a nagyon óvatos előrejelzési változata szerint – az idei teljes amerikai építőipari költést 1,45 billió dollárra becsülte, ez 1,3 százalékkal lesz magasabb a tavalyinál. Vélhetően az igazi ugrás jövőre és 2023-2024-ben lesz, amikor országszerte elindulnak a nagy infrastrukturális projektek. Ezekről éppen ezen a héten szavaztak Washingtonban. Ugyanez a cég egy optimistább verziót is készített 2021-re: eszerint nem fél, hanem egymillió új munkaerő kell az ágazatba, annyira beindulnak a beruházások.

Más elemzők ezen felül megjegyzik: a járvány utáni visszaépülés mellett más szempontok is a kereslet felkorbácsolását jelzik. Ilyen például az inflációs várakozás, az alapanyagárak növekedése és a globális ellátási láncok hiányosságai miatti félelem. Mindez az USA egyes körzeteiben fokozhatja a munkaerőhiányt, s ez alól az építőipar sem kivétel.

A Joe Biden elnök által erőteljesen képviselt hatalmas beruházási célok között ott van az is, hogy négy év alatt legalább négymillió középületet és kétmillió lakóingatlant szeretne felújíttatni, ezen kívül 1,5 millió energiatakarékos új családi házat és társasházat kíván felépíttetni. A hatalmas csomaghoz szükséges forrást több elemző és politikus is – költségvetési tételek átcsoportosítása mellett – az adóemelésekben látja. Például az üzemanyagok adótartalmának a növelésében, ez 1993 óta nem történt meg és nem is indexálták.

A 24/7 Wall St. (247wallst.com) nevű portál megnevez néhány olyan építőipari céget, amely biztosan sokat profitál majd a nagy állami beruházásokból. Közöttük van a Fluor Corp. nagy mérnöki és kivitelező vállalat, aztán ott van a hidakat, kikötőket és nagy középületeket építő AECOM vagy a KBR nevű cég, amelyik az űriparban, a védelmi szektorban és különféle energetikai óriás projektekben szerzett hírnevet  – és sokmillió dolláros bevételt.

Magyarországon minegy két éve kezdődött súlyosbodni a helyzet az építőiparban. A kormány látványberuházásai nyomán átmenetileg még alapanyaghiány is volt, illetve jelentős munkaerőt szívtak el ezek a projektek. A lakosság egyes rétegeit megcélzó támogatási csomag felpezsdítette a keresletet a lakáspiacon, közben az építőanyag fronton mára már elviselhetetlen anomáliákkal találkozunk. A kormány a GVH és a Fogyasztóvédelem, valamint a NAV embereit hetek óta tartó razzia sorozatra utasította, hogy biztosíthassák az alapanyagellátást és elvileg korlátozzák az áremelkedést. Ez eddig nem járt sikerrel.

A munkaerőgondokat az ÉVOSZ javaslatára az úgynevezett hazahívó programmal is szerették volna megoldani, de ez csak részsikert hozott, pár ezren jöttek haza a nyugat-európai munkahelyekről. A szakképzés továbbra is kullog az ipari átlag után, és egyre súlyosabb probléma a minőségi munkavégzés, elszaporodtak a kontárok, akik a hiány miatt ráadásul ugyanolyan magas díjakat számítanak fel, mint a valódi szakemberek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG