7p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Vagyis az eddigi, 15-30 bázispontos emelgetéseket felváltják-e a nagyobb mértékű monetáris szigorítások – ahogy azt a korábbi kétszeres jegybankelnök Surányi György sugallta a hétvégi interjújában. Más kérdés, hogy e tekintetben a Monetáris Tanács mai ülésétől nemigen várható érdemi fejlemény, mivel a testület a 2,1 százalékos alapkamatról dönt, amely azonban már néhány hete nem irányadó, mivel átadta a helyét a most 3,3 százalékos egyhetes jegybanki betéti kamatnak. Ettől még a mostani szeánsz is kiemelt jelentőségű lehet, hiszen megismerjük a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb inflációs és GDP-prognózisát, miközben arra is van esély, hogy két fontos likviditásbővítő jegybanki programnak is vége szakadhat.

„Sok minden változhat a héten, ami meghatározza a jövőnket” – vezette fel első ránézésre talán túlzottnak tűnő kijelentéssel Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője azt, hogy egyfajta ünnep előtti jegybanki nagyhét szemtanúi lehetünk. Ma az MNB Monetáris Tanács tagjai dugják össze a fejüket, hogy eldöntsék, milyen szintre nyomják fel a 2,1 százalékos alapkamatot, szerdán és csütörtökön az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve Board ülésezik. Ugyancsak a hét negyedik napján a világ másik meghatározó monetáris hatósága, az Európai Központi Bank is rendez egy dzsemborit, valamint a Bank of England, majd a sort péntek hajnalban pedig a japán jegybank zárja.

Hullámos vizeken kell ellensúlyoznia Matolcsy Györgyéknek. Fotó: MTI
Hullámos vizeken kell ellensúlyoznia Matolcsy Györgyéknek. Fotó: MTI

Számunkra értelemszerűen az MNB újabb kamatmeghatározó ülése a legérdekesebb. Ami akkor is jelentős eseményként értékelhető, ha a kettős kamatrendszer újbóli, novemberi bevezetése óta a pénzpiaci kamatok számára ismét az egyhetes jegybanki betéti kamat számít irányadónak, s nem az alapkamat. Előbbi 3,3 százalékon áll, míg az utóbbi 2,1-gyen – ennek mértékéről hivatott dönteni a Monetáris Tanács. Helyesebb azonban úgy fogalmazni, hogy az emelés mértékéről, hiszen az már idén június végétől nyilvánvaló, hogy az elszaladt inflációt az MNB egy kamatemelési ciklussal kívánja megfékezni – mint azt a novemberi, közel 14 éves csúcsra szaladt, 7,4 százalékos éves pénzromlás jelzi, inkább kevesebb, mint több sikerrel.

A hazai elemzői konszenzus 35 bázispontos emelést tartalmaz, amely esetén szerda reggel 2,45 százalékos alapkamatra ébrednénk. Ez még mindig csaknem 5 százalékpontra lenne az aktuális inflációtól. De, ami talán még ennél is lényegesebb, a felét sem adná ki a Matolcsy György által néhány napja belengetett 2022-es 4,7-5 százalékos éves átlagos inflációnak. Emiatt ugyanis a most fialtatásra félretett pénzek kamata is alapból több mint 2 százalékpontos mértékben negatív lesz, vagyis ennyit romlik azok értéke.

Valamivel jobb a helyzet, ha az új irányadó rátát, az egyhetes betéti kamatot nézzük, különösen, hogy az elemzői várakozások szerint annak 3,3 százalékos kamatát az MNB igazgatósága csütörtökön további 20 bázisponttal emelheti. Amely ennek eredményeként kialakuló mértéke még így is közel 4 százalékponttal lehet alacsonyabb a novemberi inflációnál, míg 1,2-1,5 százalékponttal Matolcsy 2022-es célszámánál.

Ez utóbbi nagy valószínűséggel megegyezik majd azzal az értékkel, amelyet a Monetáris Tanács mai kamatdöntő ülése után ismer meg a közvélemény. Nagy meglepetés lenne ugyanis, ha a stáb által elkészített legfrissebb Inflációs jelentésben a 4,7-5 százalékhoz képest lényegesen más adat szerepelne. (Csak a jegyzőkönyv és a rend kedvéért: az inflációs mellett az aktualizált GDP-prognózisról is ma hull le a lepel, az MNB többi előrejelzése pedig csütörtökön délelőtt 10 órakor, az Inflációs jelentés publikálásakor válik ismertté.)

A fenti matekfeladatok negatív eredménye miatt gondolják úgy egyesek, hogy az MNB-nek nagyobb mértékben kéne emelnie kamatát. A jegybankot már két ciklusban is irányított Surányi György például a Népszavának adott interjújában egy ilyen inflációs hullámban „még szúnyogcsípésnek is kevésnek” minősítette a 15-30 bázispontos monetáris szigorításokat. S a forint külföldi devizákkal szembeni árfolyamából arra lehet következtetni, hogy a befektetők is osztják Surányi véleményét, hiszen a hazai fizetőeszköz az elmúlt hetek kamatemelései ellenére sem képes tartósabban erősödni, az euróval szemben például hétfő délután a 367-es szint környékén tanyázott, nagyjából ugyanott, mint a monetáris szigorítások előtt. 

Arról, hogy megfékezhető-e az infláció, vajon milyen lépések lehetnek ndokoltnak a 14 éves csúcson lévő infláció lassítása érdekében - erről is kérdezzük az MNB másik egykori magasrangú tisztségviselőjét, a 2007-2013 között alelnök Király Júliát az e havi Klasszis Klub rendezvényünkön.  

Kérdés, az MNB elérkezettnek látja-e az időt arra, hogy áttérjen a „darázscsípésre”, vagyis nagyobb mértékben emeljen kamatot. Ez nem példátlan az MNB rendszerváltás óta íródó történetében. Mint azt korábbi cikkünkben felidéztük, már kétszer is sor került vaskosabb, 3-3 százalékpontos monetáris szigorításra.

„Az előző ülés óta beérkezett adatok, információk alapján az előttünk álló időszak inflációs pályája még feljebb tolódott, és a felfele mutató kockázatok is erősödtek, ami indokolttá tehetné az alapkamat nagyobb mértékű emelését” – véli Trippon, ugyanakkor a következő mondatával le is hűti az esetleg felforrósodó kedélyeket: „A másik oldalon ugyanakkor az egyhetes kamat reaktiválása és az elnyújtott normalizációra vonatkozó utalások azt sugallhatják, hogy az alapkamat esetében továbbra is a fokozatosság híve az MNB.”

Ez utóbbi Virág Barnabás Világgazdaságnak adott interjújára szóló utalásként fogható fel. Amelyben ugyan a monetáris politikáért felelős MNB-alelnök az alapkamat-emelés várható mértékével kapcsolatban nem fogalmazott egyértelműen, ám szavaiból arra lehetett következtetni, hogy most nem lesz nagyobb alapkamat-emelés – vagyis darázs- helyett maradnak a szúnyogcsípésnél.

Hosszabb távon pedig az alapkamat és az egyhetes betéti kamat közötti, a Monetáris Tanács keddi és az MNB igazgatósága csütörtöki ülése előtti 1,2 százalékpontos különbség fokozatosan eltűnne – méghozzá az előbbi javára történő eltérő mértékű emelések révén. Kérdés, hány százaléknál alakul ki az egyensúlyi szint – esélyes, hogy erre most a bankok bankjában sem tudják a választ, lévén, hogy bizonytalan, az infláció vet-e még, s ha igen, mekkora hullámokat.

Egyéb lépések

Mindenesetre az MNB a kamatemelések mellett azzal is próbálja hűteni a magyar gazdaságra nehezedő inflációs nyomást, hogy két likividitásbővítő eszközével is felhagy – ahogy azt Matolcsy közel két héttel ezelőtti parlamenti felszólalásában szintén kilátásba helyezte. Előbb a jegybank heti állampapír-vásárlásait közelíti a nullához, várhatóan 2022 első negyedévéig – ezek 40 milliárd forintos célkeretét már legutóbb sem használtál ki, csak 25 milliárdért vásároltak. Így nem lenne meglepő, ha a Monetáris Tanács ma 10-20 milliárdra vinné le e keretet.

Ugyanakkor az MNB felülvizsgálja, van-e bármilyen kockázata – ahogyan Matolcsy az Országgyűlésben fogalmazott –  az „inflációs harc szempontjából” a Növekedési Kötvényprogramnak. Amely keretében a jegybank 1550 milliárd forint összegben vásárol papírokat, s amely révén eddig már több mint hetven hazai cég jutott a piacinál kedvezőbb, 1-4 százalékos kamatokkal forráshoz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődött.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG