5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A tudósok szerint ebben az időszakban természetesnek tartják a légúti megbetegedések ugrásszerű növekedését, de ami Kínában történik, az szokatlan.

Kína továbbra is küzd a légúti megbetegedésekkel, különösen a gyermekek tüdőgyulladásos eseteinek növekedésével. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a múlt héten azt közölte, hogy a kórházi kezelések megugrása mögött inkább a gyakori téli fertőzések állnak, mint az új kórokozók. A fertőzések megugrása egyébként is várható volt Kínában, hogy a Covid 2020-as kitörése óta a 2023-as esztendő volt az első, amikor nincsenek korlátozások.

Ami mégis szokatlan az epidemiológusok szerint, az a tüdőgyulladás magas előfordulása Kínában. Ugyanis amikor más országokban enyhítették a Covid-ra vonatkozó korlátozásokat, többnyire az influenzás és a légúti syncytia vírusos (RSV) megbetegedések száma ugrott meg, nem a tüdőgyulladásoké – hívja fel a figyelmet a Nature írása az érdekességre.

Eltér a többi ország betegséghullámaitól. Fotó: Depositphotos
Eltér a többi ország betegséghullámaitól. Fotó: Depositphotos

A WHO a múlt héten információkat kért a kínai egészségügyi hatóságoktól, többek között laboratóriumi eredményeket és adatokat a légúti megbetegedések terjedésének legújabb tendenciáiról. Ezt követte a média és az Új Betegségek Monitoring Programja – egy nyilvánosan elérhető rendszer, amelyet a Nemzetközi Fertőző Betegségek Társasága működtet – a „diagnosztizálatlan tüdőgyulladás” csoportjairól.

A WHO november 23-i közleményében kijelentette, hogy a kínai egészségügyi hatóságok a kórházi kezelések október óta tartó növekedését olyan ismert kórokozóknak tulajdonítják, mint az adenovírusok, az influenzavírus és az RSV, amelyek általában csak enyhe, megfázáshoz hasonló tüneteket okoznak. 

Május óta azonban – különösen az északi városokban, például Pekingben – a kórházba kerülő gyermekek számának növekedése főként a Mycoplasma pneumoniae nevű baktériumnak köszönhető, amely megfertőzi a tüdőt. 

Ez a „sétáló, vagy vándorló tüdőgyulladás” gyakori oka, a betegség egy olyan formája, amely általában viszonylag enyhe, és nem igényel ágynyugalmat vagy kórházi kezelést, de idén mégis súlyosan érinti a gyerekeket.

Benjamin Cowling, a Hongkongi Egyetem epidemiológusa nem lepődik meg a betegséghullámon. „Ez az akut légúti fertőzések tipikus téli hulláma. Ez valamivel az év elején szokott kialakulni, de most talán azért ebben az időszakban, mert a hároméves Covid-intézkedések következtében megnövekedett a lakosság légúti fertőzésekre való fogékonysága" – mondja.

Ismerős minta

A járványügyi intézkedések – például a maszkviselés és az utazási korlátozások – enyhítését követő első télen a gyakori légúti megbetegedések fellendülése más országokban is megszokott dolog. 2022 novemberében az Egyesült Államokban 2010 óta a legmagasabb volt az influenza miatt kórházba került emberek száma.

„Az országos zárlatok és a Covid-19 terjedésének lassítására bevezetett egyéb intézkedések megakadályozták a szezonális kórokozók keringését, így az embereknek kevesebb lehetőségük volt arra, hogy immunitást építsenek ki ezekkel a mikroorganizmusokkal szemben. Ezt a jelenséget nevezik „immunitási adósságnak” – mondja Francois Balloux, a College London Egyetem számítógépes biológusa.

„Mivel Kína sokkal hosszabb és keményebb lezáráson ment keresztül, mint lényegében bármely más ország a Földön, várható volt, hogy ezek a „zárlat-kilépési” hullámok jelentősek lehetnek Kínában” – teszi hozzá a szakértő.

Cowling azt magyarázza, hogy a kínai betegséghullám azonban eltér a más országokban tapasztaltaktól. 

Egyes nemzetek influenza- és RSV-fertőzésekkel küszködtek a Covid utáni télen, Kínában azonban az M. pneumoniae fertőzések a gyakoriak. Ez azért meglepő, mert a bakteriális fertőzések gyakran opportunisták, és a vírusfertőzések után szoktak kitörni.

Bár a baktérium által okozott tüdőgyulladást általában makrolidként ismert antibiotikumokkal kezelik, a gyógyszerek túlzott használata a kórokozó rezisztenciájához vezetett. 

A vizsgálatok azt mutatják, hogy a M. pneumoniae makrolidokkal szembeni rezisztenciája Pekingben 70-90 százalék közé esik. Ez a nagyfokú rezisztencia járulhat hozzá a M. pneumoniae miatti kórházi kezelések idei magas számához, ami hátráltathatja a kezelést és lassíthatja a bakteriális tüdőgyulladásból való felépülést.

A téli járványhullámok egyébként mindig kihívást jelentenek, de a kínai egészségügyi rendszerek jobb helyzetben vannak ezek enyhítésére, mint a Covid előtt – mondja Christine Jenkins, az ausztráliai UNSW Sydney felső légúti betegségekkel foglalkozó orvosa. Hiszen ebben az országban jobb nemzeti betegségmegfigyelési rendszerek, diagnosztikai tesztek és intézkedések vannak érvényben a fertőzések megakadályozására és a halálesetek megelőzésére.

Jenkins hozzáteszi, hogy még ha a fertőzéseket ismert kórokozók okozzák is, fontos, hogy szorosan nyomon kövessék őket, hogy minimalizálják a súlyos betegség kitörésének kockázatát. „S bár nagyon más helyzetben vagyunk a Covid-19-hez képest, nem hiszem, hogy elégedetten hátradőlhetnénk” – teszi hozzá. 

A betegséget az utazások révén könnyű széthordani a világban, éppen ezért jelent már meg Európában is. Az esetszámok növekedéséről eddig Dániában és Hollandiában számoltak be.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG