Szeptember 15. egyik legmeglepőbb híre volt az, hogy az elméletileg a védelmi miniszter tisztségét cikkünk írásakor továbbra is betöltő Li Sang-fu ellen nyomozás indult, a vád szerint még a Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) parancsnokhelyetteseként korrupcióval szerzett be katonai felszereléseket. A megvádolt kormánytisztviselő augusztus 29-én tűnt fel utoljára nyilvánosan, azóta nem látták.
Egy miniszter eltűnését még csak-csak meg lehetne magyarázni, Kínában mindez azonban tendenciává vált, hiszen Csin Gang korábbi külügyminisztert június 25-én látták utoljára nyilvánosan, pozíciójától is távollétében fosztották meg július elején. Bár hivatalosan konkrétumokat nem közöltek arról, hogy pontosan mi leváltásának oka, amerikai sajtóhírek szerint a korábbi washingtoni nagykövet viszonyt folytatott, míg Amerikában élt, és megcsalta feleségét. Kína nem reagált ezen értesülésekre, azonban nem is tagadta azokat.
Tavaly júliusban az borzolta az idegeket, hogy Hsziao Ja-csing ipari és informatikai miniszter hetekre eltűnt a nyilvánosság szeme elől, majd az állami média azt jelentette, hogy korrupció miatt folytatnak nyomozást ellene, amelynek végén kizárták a Kommunista Pártból, és decemberben felmentették minden kormányzati tisztsége alól is. Hsziao egyébként az egyik kulcsember volt a kínai jármű- és akkumulátoripar helyzetének előre mozdításában.
Így még nehezebb lesz Kínával dolgozni?
Chen Gang, a National University of Singapore Kelet-Ázsia intézetének igazgatóhelyettese a Time magazin kérdésére figyelmeztetett, hogy az ehhez hasonló tisztogatások jelentősen megnehezítik az együttműködést Kínával: legyen szó akár kormányzati, akár üzleti szinten.
Hangsúlyozta, az egyértelmű, hogy a vállalkozások nem szeretik a bizonytalanságot, márpedig Kína átláthatóságának hiánya – legyen itt szó akár arról, hogy a kormányzat leállította a nemzetközi hozzáférést bizonyos nyilvános adatokhoz, akár arról, hogy néhány gazdasági mutatót egészen egyszerűen nem tesznek közzé – csökkenti a bizalmat, és növeli a kockázatot a külföldi befektetők számára. Chen szerint emellett az, hogy két, korábban magas rangba kerülő, tehát Hszi Csin-ping elnökhöz nyilvánvalóan lojálisnak tartott politikust pillanatok alatt eltüntettek, szintén azt a benyomást erősíti, hogy kiszámíthatatlan, mit lép majd a kormány.
Az üzenet egyértelmű
Szintén a szingapúri egyetem alkalmazásában áll Drew Thompson, a Pentagon korábbi tisztviselője is. A Lee Kuan Yew közpolitikával foglalkozó intézet vezető munkatársa szerint az egyelőre nem egyértelmű, hogy jöhet-e fordulat a fejcserék következtében a kínai kül- vagy védelmi politikában, az eltűnések és a leváltások azonban egyértelműen rámutatnak arra, hogy Hszi Csin-ping milyen rendkívüli mértékben konszolidálta a hatalmat, saját magán kívül mindenkit feláldozhatóvá téve kormányában.
Ezen pedig nem változtat az sem, hogy a kínai gazdaság erejével kapcsolatban egyre több kérdés merül fel, és egyre inkább suttognak arról, hogy a KKP berkeiben azért akadnak olyanok, akiknek kétségei vannak Hszi kompetenciájával kapcsolatban, hiszen egy olyan világban, ahol a nemzetközi parketten rendszeresen megforduló minisztereket is el lehet tüntetni, a kételkedők inkább megtartják maguknak a véleményüket.