5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A termőföld lett a legújabb csatatér a Nyugat Kínával vívott harcában. Az USA és Japán attól tart, hogy a kínai kormány kémműveleteket indíthat a katonai bázisaik közelében vásárolt területekről. Káncz Csaba jegyzete.

A kínai vállalatok földvásárlási erőfeszítései – gyakran, de nem kizárólagosan mezőgazdasági területek – a hatóságokat már riadókészültségbe helyezte Japánban és az Egyesült Államokban.

A fő aggodalom az, hogy a vásárlások révén a tulajdonosok kémkedhetnek a közeli létesítmények után – amelyek gyakran katonai bázisok –, és attól is tartanak, hogy az élelmezésbiztonság veszélybe kerül.

Az amerikai lépések

Az Egyesült Államokat eluraló Kína-ellenes hangulat Washingtont cselekvésre késztette. Annak a kínai léggömbnek az útja, amely az év elején állítólagos kémküldetésben átszelte az USA kontinentális részét, csak felerősítette a cselekvésre való felhívásokat.

Kína így vagy úgy, de beteszi a lábát. Fotó: Depositphotos
Kína így vagy úgy, de beteszi a lábát. Fotó: Depositphotos

A szenátus a múlt hónapban elfogadta a nemzetvédelmi felhatalmazásról szóló törvény módosítását, amely megtiltja Kínának, Oroszországnak, Észak-Koreának és Iránnak az amerikai termőföld vásárlását.

Májusban az USA  Pénzügyminisztériuma olyan szabályt javasolt, amely előírná, hogy a külföldi jogalanyok szövetségi kormány jóváhagyását kell, hogy kérjék, mielőtt földet vásárolhatnak nyolc katonai bázis 160 kilométeres körzetében.

Idén 33 szövetségi állam törvényhozói már 81 törvényjavaslatot nyújtottak be, amelyek megtiltják a kínai kormánynak, néhány kínai székhelyű vállalkozásnak és sok kínai állampolgárnak, hogy mezőgazdasági területet vagy ingatlant vásároljanak katonai bázisok közelében. A törvényjavaslatok támogatói szerint a kínai kormány kémműveleteket indíthat a katonai bázisok közelében vásárolt területeken, és az ország élelmiszerellátása is veszélybe kerülhet, ha ellenséges külföldi szervezetek túl sok mezőgazdasági területet szereznének.

A hisztéria egyik oka az volt, hogy a kínai Fufeng Group egyesült államokbeli leányvállalata megvásárolta az észak-dakotai Grand Forksban található kukoricadaráló telkét.

A gyanút a felvásárlás mérete – a malomhoz szükségesnél jóval nagyobb –, valamint a vételár – a közeli földek árának több mint 2,5-szerese – és a légierő bázisának közelsége keltette fel.

A nemzetbiztonsági vonatkozású nemzetközi tranzakciókat vizsgáló és jóváhagyó amerikai  Külföldi Befektetési Bizottság a 2018-as módosításokkal kapott felhatalmazást arra, hogy az ingatlanokat is bevonja a hatáskörébe.

2015 óta az USA mezőgazdasági területeinek külföldi tulajdona átlagosan évi 2,2 millió hektárral nőtt, ami 60 százalékos növekedés 2010-hez képest. Kína tulajdonolja ennek a területnek körülbelül 1 százalékát, ami 340 négyzetkilométert tesz ki.

A japán lépések

2021-ben azok a jelentések, miszerint kínai és dél-koreai entitások ingatlanokat szereztek a japán önvédelmi erők bázisai közelében, arra késztették Tokiót, hogy elfogadja a „Földhasználati Szabályozásról szóló Törvényt”, amelynek célja, hogy a nemzetbiztonság szempontjából kritikus helyek közelében lévő földeket - például katonai és parti őrségi bázisok, illetve atomerőművek közelében - nem lehet használni az országot veszélyeztető módon.

A törvény lehetővé teszi a tokiói kormányzat számára, hogy a kulcsfontosságú létesítményeket -vagy távoli, kis szigeteket - különlegesnek minősítse, majd az őket körülvevő 1 kilométeres területet figyelje, hogyan használják őket. Szankciókat lehet kiszabni az ilyen létesítmények „működését akadályozó cselekményekért”.

Az egyik probléma a föld megfigyelőállomásként való használata, csakúgy, mint a rádióhullámok kibocsátása, vagy egy lézer, amely zavarhatja a kommunikációt. A miniszterelnökségen felállítottak egy csapatot, amely figyelemmel kíséri a megfigyelendő területeket – kezdetben 58 helyen öt prefektúrában, de ez a szám a jövő év második félévre várhatóan meghaladja a 600-at. 

A jogszabályról hamarosan kiderült, hogy nem ad megfelelő védelmet. Egy kínai nő 2021 februárjában megvásárolta Janaha, egy 740 ezer négyzetméteres lakatlan okinavai sziget földjének felét.

Egy tokiói székhelyű, Kínával kapcsolatban álló leányvállalatot képviselt, amely hivatalosan „üdülőhelyfejlesztési terv kidolgozásán dolgozik” – de a vásárlás óta semmilyen tevékenység nem történt a szigeten. Márpedig a Janahától mintegy 25 km-re lévő Iedzsima-szigeten található egy amerikai katonai kisegítő repülőtér, és a Kadena légibázis - az USA legnagyobb légibázisa Ázsiában - pedig csak 60 kilométerre található.

Ez az incidens lehet a motiváció a szeptember elsején életbe lépő új szabályozásokhoz, amelyek szélesebb körűek lesznek. Felkérik a termőföld minden külföldi tulajdonosát és vásárlóját, hogy regisztrálja állampolgárságát és tartózkodási státuszát. A termőföldet vásárló cégeknek be kell jelenteniük fő részvényeseik állampolgárságát is.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ha Norvégián múlna, teljesülne Orbán Viktor álma
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 12:58
Ha mindenhol úgy vennék az elektromos autókat, mint a skandináv országban, tényleg jó lapra tett volna Magyarország az akkugyártással és a villanyautókkal.
Makro / Külgazdaság Ez már az Ausztriában dolgozó magyaroknak is rosszul eshet
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 11:44
Jelentősen nőtt az osztrák munkanélküliség az előző hónaphoz és a 2023-as adathoz képest is.
Makro / Külgazdaság Az euróövezetben sem minden fenékig tejfel, csak két ország van 50 pont felett
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 11:04
Megjöttek a friss feldolgozóipari adatok.
Makro / Külgazdaság Ezt az adatot se küldi át Rogán Antalnak Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 10:23
Lehetne rosszabb is a friss magyar BMI-adat. De lehetne sokkal jobb is.
Makro / Külgazdaság Korábban nem kezelt gyerekeknek nyújthat reményt egy új gyógyszer
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 09:44
A Novartis kísérleti gyógyszere ígéretes eredményeket hozott.
Makro / Külgazdaság Jobbra számítottak Kínában
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 08:33
Az elemzők ennél nagyobb növekedésre számítottak.
Makro / Külgazdaság Itt az első meglepetés: Donald Trump kérdőre vonhatja Elon Muskot
Mester Nándor | 2025. január 2. 05:42
Sok millió amerikai várja az új adminisztrációtól a lakhatási válság enyhítését. Az építésgazdaságban érintett rengeteg cég szakmai szervezetei már hetek óta erősen lobbiznak azért, hogy legyen egy komplex állami csomag, ami az egész ingatlanszektort, tehát a kereskedelmi ingatlanokét is fellendítheti. De előtte ki kell rúgni sok állami alkalmazottat, ami Elon Musk feladata is.
Makro / Külgazdaság Választhatnak a németek, hogyan mondanak búcsút legendásan jó életszínvonaluknak
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 14:14
Németországnak az Egyesült Királyság brexit utáni tapasztalatai alapján kellene újjászerveznie gazdaságát, véli egy szakértő, amivel az életszínvonal nem sokkszerűen, hanem csak egy fokkal romlana.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 12:38
Zelenszkij a harcmezőn és a tárgyalóasztalnál is harcolni kíván 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Mit választhat most Ukrajna? Egyértelmű válasz érkezett
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 08:13
Az ukrán katonák elfáradtak a lassan három éve tartó háborúban, de inkább választják a további harcot, ha az alternatíva egy olyan tűzszünet, amely után néhány év múlva újrakezdődne a háború.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG