5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A termőföld lett a legújabb csatatér a Nyugat Kínával vívott harcában. Az USA és Japán attól tart, hogy a kínai kormány kémműveleteket indíthat a katonai bázisaik közelében vásárolt területekről. Káncz Csaba jegyzete.

A kínai vállalatok földvásárlási erőfeszítései – gyakran, de nem kizárólagosan mezőgazdasági területek – a hatóságokat már riadókészültségbe helyezte Japánban és az Egyesült Államokban.

A fő aggodalom az, hogy a vásárlások révén a tulajdonosok kémkedhetnek a közeli létesítmények után – amelyek gyakran katonai bázisok –, és attól is tartanak, hogy az élelmezésbiztonság veszélybe kerül.

Az amerikai lépések

Az Egyesült Államokat eluraló Kína-ellenes hangulat Washingtont cselekvésre késztette. Annak a kínai léggömbnek az útja, amely az év elején állítólagos kémküldetésben átszelte az USA kontinentális részét, csak felerősítette a cselekvésre való felhívásokat.

Kína így vagy úgy, de beteszi a lábát. Fotó: Depositphotos
Kína így vagy úgy, de beteszi a lábát. Fotó: Depositphotos

A szenátus a múlt hónapban elfogadta a nemzetvédelmi felhatalmazásról szóló törvény módosítását, amely megtiltja Kínának, Oroszországnak, Észak-Koreának és Iránnak az amerikai termőföld vásárlását.

Májusban az USA  Pénzügyminisztériuma olyan szabályt javasolt, amely előírná, hogy a külföldi jogalanyok szövetségi kormány jóváhagyását kell, hogy kérjék, mielőtt földet vásárolhatnak nyolc katonai bázis 160 kilométeres körzetében.

Idén 33 szövetségi állam törvényhozói már 81 törvényjavaslatot nyújtottak be, amelyek megtiltják a kínai kormánynak, néhány kínai székhelyű vállalkozásnak és sok kínai állampolgárnak, hogy mezőgazdasági területet vagy ingatlant vásároljanak katonai bázisok közelében. A törvényjavaslatok támogatói szerint a kínai kormány kémműveleteket indíthat a katonai bázisok közelében vásárolt területeken, és az ország élelmiszerellátása is veszélybe kerülhet, ha ellenséges külföldi szervezetek túl sok mezőgazdasági területet szereznének.

A hisztéria egyik oka az volt, hogy a kínai Fufeng Group egyesült államokbeli leányvállalata megvásárolta az észak-dakotai Grand Forksban található kukoricadaráló telkét.

A gyanút a felvásárlás mérete – a malomhoz szükségesnél jóval nagyobb –, valamint a vételár – a közeli földek árának több mint 2,5-szerese – és a légierő bázisának közelsége keltette fel.

A nemzetbiztonsági vonatkozású nemzetközi tranzakciókat vizsgáló és jóváhagyó amerikai  Külföldi Befektetési Bizottság a 2018-as módosításokkal kapott felhatalmazást arra, hogy az ingatlanokat is bevonja a hatáskörébe.

2015 óta az USA mezőgazdasági területeinek külföldi tulajdona átlagosan évi 2,2 millió hektárral nőtt, ami 60 százalékos növekedés 2010-hez képest. Kína tulajdonolja ennek a területnek körülbelül 1 százalékát, ami 340 négyzetkilométert tesz ki.

A japán lépések

2021-ben azok a jelentések, miszerint kínai és dél-koreai entitások ingatlanokat szereztek a japán önvédelmi erők bázisai közelében, arra késztették Tokiót, hogy elfogadja a „Földhasználati Szabályozásról szóló Törvényt”, amelynek célja, hogy a nemzetbiztonság szempontjából kritikus helyek közelében lévő földeket - például katonai és parti őrségi bázisok, illetve atomerőművek közelében - nem lehet használni az országot veszélyeztető módon.

A törvény lehetővé teszi a tokiói kormányzat számára, hogy a kulcsfontosságú létesítményeket -vagy távoli, kis szigeteket - különlegesnek minősítse, majd az őket körülvevő 1 kilométeres területet figyelje, hogyan használják őket. Szankciókat lehet kiszabni az ilyen létesítmények „működését akadályozó cselekményekért”.

Az egyik probléma a föld megfigyelőállomásként való használata, csakúgy, mint a rádióhullámok kibocsátása, vagy egy lézer, amely zavarhatja a kommunikációt. A miniszterelnökségen felállítottak egy csapatot, amely figyelemmel kíséri a megfigyelendő területeket – kezdetben 58 helyen öt prefektúrában, de ez a szám a jövő év második félévre várhatóan meghaladja a 600-at. 

A jogszabályról hamarosan kiderült, hogy nem ad megfelelő védelmet. Egy kínai nő 2021 februárjában megvásárolta Janaha, egy 740 ezer négyzetméteres lakatlan okinavai sziget földjének felét.

Egy tokiói székhelyű, Kínával kapcsolatban álló leányvállalatot képviselt, amely hivatalosan „üdülőhelyfejlesztési terv kidolgozásán dolgozik” – de a vásárlás óta semmilyen tevékenység nem történt a szigeten. Márpedig a Janahától mintegy 25 km-re lévő Iedzsima-szigeten található egy amerikai katonai kisegítő repülőtér, és a Kadena légibázis - az USA legnagyobb légibázisa Ázsiában - pedig csak 60 kilométerre található.

Ez az incidens lehet a motiváció a szeptember elsején életbe lépő új szabályozásokhoz, amelyek szélesebb körűek lesznek. Felkérik a termőföld minden külföldi tulajdonosát és vásárlóját, hogy regisztrálja állampolgárságát és tartózkodási státuszát. A termőföldet vásárló cégeknek be kell jelenteniük fő részvényeseik állampolgárságát is.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG