5p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A manilai Nyugat-barát fordulat miatt elégedetlen Peking most nyomás alá helyezi a Fülöp-szigeteki erőket a Dél-kínai-tengeren. Az USA öt katonai támaszpontot üzemeltetetett a közelmúltig a Fülöp-szigeteken, de a Kínával növekvő feszültség miatt a Pentagon tavasszal megegyezett Manilával négy új bázis megnyitásáról. Káncz Csaba jegyzete.

Bekérette a Fülöp-szigeteki kormány a kínai nagykövetet, hogy tiltakozzon az ellen a múlt szombati incidens ellen, amelyben a kínai parti őrség hajója vízágyúval lőtt egy Fülöp-szigeteki hajóra. Az eset egy olyan zátonynál történt, amelyre mindkét ország igényt tart. A fülöp-szigeteki hatóságok azt állítják, a hajó legénysége veszélyben volt.

Az Egyesült Államok elítélte a szombati kínai akciót, ahogy Japán, Ausztrália és az Európai Unió is. Washington támogatása viszont éles kirohanásokat váltott ki Peking részéről.

Fittyet hányva a nemzetközi jogra

A szombati ütközés helyszíne egy homokpad volt, amelyet a Fülöp-szigetek „Ayungin Shoal”, Kína „Ren'ai Jiao” néven, a nemzetközi tengeri térképeken pedig „Második Thomas Shoal” néven ismert. A homokpad körülbelül 200 kilométerre található a Fülöp-szigeteki Palawan szigetétől, és Manila kizárólagos gazdasági övezetében található. Az a tény, hogy ez több, mint 1100 kilométerre van Hajnantól, Kína legközelebbi részétől, nem zavarja a kommunista uralkodókat.

Az Ayungin Shoal stratégiai helyen van, ugyanis itt keresztezik egymást a legfontosabb észak-déli és kelet-nyugati hajózási útvonalak a Spratly-szigetcsoporton belül. Éppen ezért a Fülöp-szigetek és Kína is ellenőrizni akarja ezt a kulcsfontosságú pontot.

A Fülöp-szigetek 1999 óta körülbelül egy tucat tengerészgyalogost állomásoztat az Ayungin Shoal-on. Négy évvel korábban Peking átvette az irányítást a jó harminc kilométerrel nyugatra fekvő Mischief Reef felett - ez mára egy teljesen kiépített kínai katonai bázis.

A hágai Állandó Választottbíróság egy fülöp-szigeteki beadvány alapján 2016 júliusban mondta ki az ítéletében, hogy Kínának nincs történelmi joga a dél-kínai-tengeri területekhez, és így ahhoz sem, hogy igényt tartson az ott található nyersanyagok kitermelésére. Kína erre hanyagul közölte, hogy nem fogadja el az ítéletet és a mai napig folytatja hadieszközök telepítését a térségbe.

Újabb feszültség?  Fotó: Depositphotos
Újabb feszültség? Fotó: Depositphotos

Amerikai védőernyő

Az Egyesült Államok öt katonai támaszpontot üzemeltetetett a közelmúltig a Fülöp-szigeteken, de a Kínával növekvő feszültség miatt a Pentagon tavasszal megegyezett Manilával négy új bázis megnyitásáról. Három a legészakibb Cagayan és Isabela tartományban található – amelyeket a Bashi-csatorna választ el Tajvantól -, a negyedik pedig Palawan legnyugatibb peremén, a lehető legközelebb a vitatott Spratly-szigetekhez.

1951 óta kétoldalú védelmi szerződés köti össze Washingtont és Manilát. Az USA egyébként 1898-tól uralta a Fülöp-szigeteket, miután a spanyol-amerikai háborúban megszerezte Spanyolországtól 20 millió dollárért. Washington csupán 1946-ban ismerte el az ország függetlenségét.

Brüsszel kitűnő időzítése

Múlt heti Fülöp-szigeteki látogatása során Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vitaindító beszédet tartott, amelyben élesen kritizálta Kínát, amiért az aláássa a globális biztonságpolitikai rendszert. Von der Leyen kijelentette, hogy Kínának „fel kell teljes mértékben vállalnia az ENSZ Alapokmánya szerinti felelősségét Ukrajna szuverenitásának és területi integritásának fenntartásában”. Arra figyelmeztetett, hogy Kína katonai erődemonstrációja a dél- és kelet-kínai tengeren, valamint a Tajvani-szorosban „globális következményekkel járhat”, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az EU fokozza szerepvállalását az indo-csendes-óceáni térségben.

Tavaly az ifjabb Ferdinand Marcos Fülöp-szigeteki elnök még a mandátuma elején a Pekinggel fenntartott kétoldalú kapcsolatok „új aranykorát” hirdette meg, jelezve a politika folytonosságát Kína-barát elődjével, Dutertével. Peking folyamatos terjeszkedését látva azonban Marcos az elmúlt hónapokban új külpolitikai irányt vett fel, amely a Pentagonnal és a hagyományos szövetségeseivel kibővített védelmi együttműködést jelentett. A manilai politikai újrakalibráció miatt elégedetlen Peking most nyomás alá helyezi a Fülöp-szigeteki erőket a Dél-kínai-tengeren.

Az EU igyekszik kihasználni a manilai politikai váltást, mivel a Fülöp-szigeteket az indo-csendes-óceáni térség fontos partnerének tekinti. Von der Leyen manilai látogatása során bejelentették a kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodásról (FTA) folytatott tárgyalások újraindításását. Míg az EU és a Fülöp-szigetek közötti szabadkereskedelmi tárgyalások 2015-ben kezdődtek, azokat Brüsszel 2017-ben a Duterte-kormány idején leállította a romló emberi jogi helyzet és a véres drogellenes kampány miatt.

Ezen túlmenően a Fülöp-szigetek a világ második legnagyobb nikkeltermelője, amelyet kritikus nyersanyagként és stratégiai nyersanyagként is azonosítanak, ennek ellenére az export nem diverzifikált, 90 százaléka Kínába irányul. Az export átirányítása csökkentheti a Fülöp-szigetek sebezhetőségét, ugyanakkor az ellátási lánc diverzifikációja révén megkönnyíti a kockázatmentesítés („de-risking”) folyamatát az EU számára.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG