4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Trump elnöksége idején vámokkal tarkított kereskedelmi háború robbant ki az EU és Washington között. Biden idején a vámokat kölcsönösen enyhítették vagy felfüggesztették. Most Brüsszel már készül arra a forgatókönyvre, ha a republikánusok bálványa visszaköltözik a Fehér Házba. Addig persze még sok minden történhet – például lesz egy EP-választás.

Az Európai Bizottság elkezdte a 2024 novemberi amerikai elnökválasztás lehetséges következményeinek felmérését, felkészülve arra a forgatókönyvre is, hogy ismét Donald Trump lesz az Egyesült Államok elnöke, adta hírül a Bloomberg.

Trumpra készülve

„A politikai stílus egyre agresszívebb lesz, az európai országoknak előkészületeket kell tenniük”, mondta egy magasrangú tisztviselő. A felkészülés jegyében Brüsszel már most mérlegeli, hogy miként válaszoljon majd a Fehér Ház által esetlegesen bevezetendő kereskedelmi korlátozásokra.

Az amerikai hírügynökség értesülései szerint ugyanis a republikánus politikus új korlátozásokat vezetne be az EU-val szemben, többek között minimum 10 százalékos vámot és egyéb ellenintézkedéseket szeretne a digitális szolgáltatásokra kivetett európai adókkal szemben. 

Ki jön, ki marad? Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Donald Trump amerikai elnök 2020 januárjában Davosban a Világgazdasági Fórumon. Fotó: Facebook/The Trump White House Archived
Ki jön, ki marad? Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Donald Trump amerikai elnök 2020 januárjában Davosban a Világgazdasági Fórumon. Fotó: Facebook/The Trump White House Archived

Mint ismert, Trump első elnöksége idején, 2018-ban az EU-ból érkező acélra 25, az alumíniumra pedig 10 százalékos vámot vetett ki nemzetbiztonsági érdekekre és az amerikai ipar védelmére hivatkozva. „Acél nélkül nincs ország,” mondta anno.

Az EU akkor válaszlépésként vámokat vetett ki az Egyesült Államokból importált áruk egy részére, például a Harley Davidson motorokra, a farmerokra és a bourbon whiskyre.

Jegelt háború

Joe Biden, aki 2021-ben váltotta Trumpot a Fehér Házban, meghagyta az amerikai vámokat, ugyanakkor jelezte, hogy 2022-től „korlátozott mennyiségben” be fogja engedni az európai  fém- és acélipari termékeket az Egyesült Államokba. Ennek megfelelően tavalyelőtt kvótarendszert vezetett be – a kvótán felüli uniós acél és alumínium továbbra is vámköteles. Ezzel párhuzamosan tavalyelőtt az EU 2023. december 31-ig felfüggesztette az ellenintézkedéseit.

A BBC szerint 2023 végén az EU és a Washington végül megegyezett, hogy az amerikai elnökválasztás utáni időszakig – egész pontosan 2025 márciusig  – szünetelteti a kereskedelmi háborút, azaz kölcsönösen felfüggesztik az európai acélra és alumíniumra, valamint az amerikai motorokra, whiskyre és egyéb termékekre kivetett vámokat.

A halasztással Biden egyrészt kielégítheti uniós szövetségeseit, ugyanakkor keménynek tűnhet az amerikai választók szemében, hiszen nem törölte el, csupán szünetelteti a vámokat. Ez már azért sem mindegy, mert az amerikai acél –és fémipar fellegvárai, például Pennsylvania és Ohio kulcsfontosságúak lehetnek a novemberi elnökválasztás kimenetelét illetően.

Az uniós vezetők azonban még a jelenlegi helyzetet sem tartják fairnek, hiszen az európai exportőröknek még így is évi 350 milliárd dollárba kerülnek a vámok és illetékek. Ennek ellenére az EU most nem vezet be ellenintézkedéseket Washingtonnal szemben attól tartva, hogy azok végső soron csak Trump népszerűségét növelnék.

Bár Biden kereskedelempolitikája békésebb, az együttműködés Ukrajna támogatásában pedig segített helyreállítani a transzatlanti kapcsolatokat, uniós tisztségviselők szerint a jelenlegi amerikai elnök kereskedelmi irányelvei sok mindenben hasonlítanak Trump „Amerika az első” szellemben fogant politikájára.

Ráadásul például az Ukrajnának nyújtott támogatás kongresszusi elfogadásának csúszása aggodalmat kelt egyes európai országokban azzal kapcsolatban, hogy – az aktuális elnök személyétől függetlenül – mennyire megbízható szövetséges az Egyesült Államok, írja a Bloomberg.

Az EU is választ

Persze – tesszük hozzá – a novemberi amerikai választásokig még sok minden történhet. Bár republikánus oldalon egyértelműen Trump a legnépszerűbb jelölt, az ellene folyó perek miatt egyelőre még nem biztos, hogy harcba szállhat ismét a Fehér Házért.

Másrészt az EU is fontos választások előtt áll: júniusban európai parlamenti (EP) választásokat tartanak,és az Európai Bizottság jelenlegi vezetésének a mandátuma is lejár idén. A bizottság elnökét az Európai Tanács jelöli az EP-választások eredményét is figyelembe véve, a jelöltet pedig az EP-nek is jóvá kell hagynia.

Ha tehát – mint ahogy azt elemzők jósolják – az EP-választásokon előretör a populista, EU-szkeptikus jobboldal, az új helyzetet teremthet az EU-ban és így az európai-amerikai kapcsolatokban is.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG