6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tegnap este a brit parlament eldöntötte, hogy nem dönt el semmit: egyik alternatív Brexit-javaslat sem kapott többséget az alsóházban. A kilépési megállapodás elfogadása szintén bizonytalan, pedig Theresa May brit kormányfő még a lemondását is bejelentette ennek érdekében. De pontosan mi történt a színfalak mögött?
Theresa May tegnap este, amint elhagyja a parlamentet. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA.

A konzervatív képviselőket tömörítő 1922 Bizottság ülésterme a londoni parlamentben  annyira tele volt tegnap délután, hogy a későn érkezőknek már csak a folyosón jutott hely. Bent a teremben Theresa May éppen arra készült, hogy bejelentse: csaknem három év után megválik a kormányfői poszttól.

Benne volt a levegőben

A Daily Telegraph riportja szerint a lemondásra utaló első jel a miniszterelnökhöz intézett kérdések során bukkant fel.

Miután Ian Blackford, a Skót Nemzeti Párt parlamenti vezetője azt sugallta, hogy a kormányfő távozásával kívánja megnyitni az utat az EU-val kötött kilépési megállapodás elfogadása (és ezzel a kilépés végrehajtása) előtt, Theresa May cáfolat helyett egy talányos választ adott: felelőssége és kötelessége tudatában továbbra is azért dolgozik, hogy beteljesítse a Brexitet.

A képviselők azonnal érezték, hogy valami történni fog. Délután öt órára már több mint 300 tory zsúfolódott össze az ülésteremben: David Davis korábbi Brexit-ügyi miniszter a földön ült, Boris Johnson vezető Brexit-párti politikus pedig a hátsó sorokban állt.

„Az emberek számítottak arra, hogy be fogja jelenteni, de azt nem tudták, hogy milyen formában teszi ezt”

-  mondta egy képviselő.

A nagy bejelentés

A kormányfő öt óra öt perckor érkezett meg a terembe, hogy ismertesse döntését, amit már jó pár napja fontolgatott. A képviselők ünnepélyes csendben hallgatták.

„Olyan időszakot élünk, amely próbára teszi az országunkat és a pártunkat. De már majdnem célba értünk. Már majdnem készen állunk arra, hogy új fejezetet kezdjünk, és új jövőt építsünk. (...) Tudom, hogy (a párton belül) egy új megközelítésre – és egy új vezetésre – van igény a Brexit-tárgyalások második szakaszában. És én nem fogok ennek az útjában állni.”

Hozzátette: el kell fogadni a kilépési megállapodást, és ezáltal be kell teljesíteni a Brexitet.

„Készen állok arra, hogy az általam tervezettnél korábban fejezzem be munkámat annak érdekében, hogy megtegyük azt, ami jó az országunknak és a pártunknak. (...) Minden jelenlévőt a megállapodás támogatására kérek, hogy beteljesíthessük történelmi kötelességünket – azaz végrehajtsuk a brit emberek döntését, és rendezett körülmények között hagyjuk el az Európai Uniót”

- fogalmazott Theresa May a Brexitről döntő 2016-os népszavazásra utalva.

May tehát szavai szerint azért távozik, hogy a szkeptikus tory képviselők támogassák és megszavazzák a megállapodást. (A parlament korábban már kétszer leszavazta az egyezményt, mindkétszer nagy többséggel.)

Sokakat meggyőzött...

A kormányfő mintegy húsz percig beszélt, szavait számos képviselő megkönnyezte.

„Érzelmektől fűtött hangulat volt”

- jellemezte az ülést a brit lap egyik forrása. Theresa May mindvégig szenvedélyes volt, de uralta az érzelmeit.

„A kormányfő a tőle megszokott méltósággal és erővel beszélt. Ez egy nagyon szomorú nap”

- mondta Claire Perry energiaügyi miniszter.

Két EU-szkeptikus képviselő azonnal felállt, és kijelentette, hogy most már igennel fog szavazni. Jacob Rees-Mogg, a Brexit-párti European Research Group vezetője szintén azt mondta, hogy meg fogja szavazni az egyezményt, és hasonló jelzéseket küldött Boris Johnson is.

Ők eddig azért ellenezték a kilépési megállapodást, mert az szerintük megalázó az Egyesült Királyságra nézve, és fennáll a veszély, hogy annak nyomán az ország örökös vámunióban marad az EU-val. Most viszont attól félnek, hogy ha nem szavazzák meg az alkut, akkor a Brexit akár el is maradhat. A megállapodás nélküli kilépést ugyanis a parlament nem támogatja.

... de nem mindenkit

Az egyezmény elfogadása azonban még ezzel együtt is kérdéses. A BBC szerint a sok esetben a mérleg nyelvét jelentő északír Demokratikus Unionista Párt, valamint a keményvonalas Brexit-pártiak egy része továbbra sem hajlandó beadni a derekát.

Dominic Raab korábbi Brexit-ügyi miniszter például úgy véli, hogy lehetne még kompromisszumokat elérni Brüsszelben (az újratárgyalástól az EU konzekvensen elzárkózik – a szerk.), vagy ha mégsem, akkor mégis „beszélni kellene” a megállapodás nélküli kilépésről.

Leszavazott alternatívák

A helyzetet tovább nehezíti, hogy az egyéb Brexit-megoldások sem tűnnek életképesnek a parlamentben. Tegnap késő este az alsóház nyolc alternatív lehetőségről szavazott, azonban egyik sem kapott többséget.

A legközelebb a többséghez az a javaslat járt, amely szerint a Brexit után is vámunióban kellene maradni az EU-val. Ezt az indítványt csupán 264:272 arányban vetették el. A legtöbb jóváhagyó voksot pedig az a javaslat kapta, hogy népszavazást kellene tartani a kilépési megállapodásról. Ezt a képviselők 268:295 arányban szavazták le.

A legnépszerűbb indítványok hétfőn ismét a ház elé kerülhetnek, törvény azonban csak abból lehet, amelyet a képviselők legalább szűk többsége támogat.

Összegezve: a kilépési megállapodás elfogadása továbbra is bizonytalan (egyelőre még az sem biztos, hogy szavaznak róla), az alternatívák közül pedig egynek sincs kellő támogatottsága. Azaz továbbra is totális patthelyzet áll fenn.

Csúszik a Brexit

Egyelőre csak az biztos, hogy az eredetileg március 29-re (azaz holnapra) tervezett kilépés csúszik: tegnap a parlament megszavazta a halasztást.

Az EU által adott új céldátum május 22. (ha harmadszorra elfogadják az egyezményt) vagy április 12. (ha nem fogadják el). Utóbbi esetben a brit kormánynak eddig az időpontig kell közölnie, hogy mi a további terve a Brexittel.

UPDATE:

A brit kormány tervei szerint pénteken ismét az alsóház elé kerülhet a kilépési megállapodás. Az azonban még kérdéses, hogy szavazásra is sor kerül-e majd.

(Helyszíni körképünk a témában: Ezt mondják az angolok a Brexitről. Jegyzetünk: Szálljunk le a döglött lóról, és hagyjuk menni a briteket)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG