Az alapkamat 2,70 százalékra történő mérséklésére szavazott Balog Ádám, Bártfai-Mager Andrea, Gerhardt Ferenc, Kandrács Csaba, Kocziszky György, Matolcsy György és Windisch László. Kamattartásra voksolt Cinkotai János és Pleschinger Gyula.
A kamatdöntés után gyorsan esni kezdett a forint, 308-ról 310 fölé ugrott az euró jegyzése. Részletek >> |
Kisebb vágásra számítottak
Elemzők 10 bázispontos kamatcsökkentést vártak. A monetáris tanács rövidített jegyzőkönyvkönyve kitér arra, hogy az infláció januárban tovább mérséklődött, amelyben elsősorban az üzemanyagárak csökkenése játszott szerepet.
A középtávú kilátásokat megragadó inflációs alapfolyamat-mutatók emelkedtek az előző hónaphoz képest, azonban továbbra is mérsékelt inflációs nyomást jeleznek, amely a gyenge belső kereslet és a visszafogott külpiaci infláció hatását tükrözi.
Kitérnek arra, hogy 2013 negyedik negyedévében folytatódott a gazdaság bővülése. Az előzetes adatközlés alapján 2013 negyedik negyedévében a GDP a piaci várakozásokat meghaladó mértékben növekedett. A következő negyedévekben a gazdasági növekedés további fokozatos élénkülése várható, a korábbiaknál kiegyensúlyozottabb szerkezetben. Az uniós forrásokat felhasználó állami beruházások, illetve a jegybank növekedési hitelprogramja következtében növekvő vállalati beruházások mellett a háztartások fogyasztásának élénkülése fokozatos lehet - olvasható a jegyzőkönyvben.
Idén is növekedéssel számolnak
A monetáris tanács megítélése szerint idén és jövőre is folytatódhat a magyar gazdaság bővülése. Az erősödő gazdasági aktivitás mellett a kibocsátás elmarad potenciális szintjétől és a monetáris politika számára meghatározó időszak végén közelítheti meg azt. A foglalkoztatás növekedése mellett a munkanélküliségi ráta csökken, azonban továbbra is meghaladja a strukturális tényezők által meghatározott hosszú távú szintjét.
Rámutatnak: az inflációs nyomás középtávon mérsékelt maradhat. A nemzetközi befektetői hangulat változékonyan alakult az elmúlt időszakban, Magyarország kockázati megítélése a régió más országaival együtt romlott.
Az árfolyam elmozdulásait az inflációs kilátásokra és a reálgazdaságra gyakorolt hatásán keresztül kell értékelni, figyelembe véve a pénzügyi stabilitás szempontjait, ennek alapján a tanács tagjai egyetértettek abban, hogy a nemzetközi pénzügyi környezet alakulásával kapcsolatos bizonytalanság óvatos monetáris politikát indokol.
A monetáris testület értékelése szerint Magyarország helyzete más feltörekvő országokkal összehasonlítva fundamentálisan erős, sérülékenységét csökkenti a tartósan magas külső finanszírozási képesség, és az ennek nyomán csökkenő külső adósságállomány. Az állam és a magánszektor jelentős alkalmazkodása révén a folyó fizetési mérleg többletbe fordult, ezáltal csökkentve az ország külső eladósodottságát - olvasható a jegyzőkönyvben.
A monetáris tanács megítélése szerint a magyar gazdaságot számottevő kihasználatlan kapacitás jellemzi, az inflációs nyomás tartósan mérsékelt maradhat. Az árstabilitás középtávú elérése továbbra is a laza monetáris kondíciók fenntartása irányába mutat.
Elérték az alját
A globális pénzügyi környezet változékonyan alakult az elmúlt időszakban, ugyanakkor a tanács többsége úgy ítélte meg, hogy a megnövekedett pénzpiaci bizonytalanság mellett is maradt mozgástér a kamatcsökkentésre.
A tanács tagjai ezt azzal indokolták, hogy az inflációs és reálgazdasági folyamatok egyaránt konzisztensek a monetáris kondíciók további lazításával, valamint hangsúlyozták, hogy a magyar gazdaság erős fundamentumai egyértelműen megkülönböztetik Magyarországot azoktól a feltörekvő országoktól, ahol az elmúlt időszakban pénzpiaci zavarok alakultak ki.
A tanács két tagja ugyanakkor azon a véleményen volt, hogy elérték a kamatcsökkentési ciklus alját.
A monetáris politika mozgásterét továbbra is az inflációs cél középtávú elérése, a reálgazdaság ennek megfelelő ösztönzése, valamint az ország kockázati megítélésének tartós és érdemi elmozdulása befolyásolhatja.
A tanács a kamatcsökkentési ciklus folytatásának szükségességéről és lehetőségéről, a makrogazdasági kilátások és a kockázati megítélés alakulásának átfogó értékelése alapján, a márciusi előrejelzés alappályájának és kockázati forgatókönyveinek ismeretében fog dönteni - olvasható a jegybank honlapján.