5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A neo-szuverenista indíttatású Brexit történelmi léptékű baklövés volt az Egyesült Királyság részéről. A konzervatív kormány most előállt egy új külpolitikai stratégiával, amely a választók felé a birodalmi nosztalgiát, Washington felé pedig a szövetségesi tettrekészséget szimbolizálja. Káncz Csaba jegyzete.

Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.

Az Egyesült Királyság kereskedelmi kapcsolatainak jövője továbbra is bizonytalan. London szeretne újabb és újabb Brexit-utáni megállapodásokat kötni – mindenekelőtt az Egyesült Államokkal -, hogy ne roppanjon meg a létfontosságú exporttevékenysége. De az ország (geo)politikai súlya alaposan megcsappant az EU-s kiválás óta, így a feltételeket már nem ő diktálja.

Boris Johnson brit miniszterelnök erőt próbál mutatni (Fotó: MTI/EPA/Will Oliver)
Boris Johnson brit miniszterelnök erőt próbál mutatni (Fotó: MTI/EPA/Will Oliver)

Ráadásul az amerikai kormányzat Írországot támogatja az utóbbi hetek parázsló vitájában Észak-Írország kapcsán. Biden pedig már korábban nyilvánvalóvá tette, hogy London el is felejtheti a szabadkereskedelmi megállapodást az USA-val, ha az megsérti az 1998-as Nagypénteki Egyezményt.

A neo-szuverenista indíttatású Brexit történelmi léptékű baklövés volt az Egyesült Királyság részéről. Mi sem mutatja ezt jobban, minthogy éves alapon januárban 40,7 százalékkal omlott be a brit export az EU piacán. A gabonaexport januárban egyenesen töredékére esett. A kkv-k egyszerűen képtelenek ugyanis egyik óráról a másikra megbirkózni a rájuk dőlt extra papírmunkával.

Az új stratégia

A konzervatív kormánynak tehát elő kellett állni valamivel, ami a választók felé a birodalmi nosztalgiát, Washington felé pedig a szövetségesi tettre készséget és erőt szimbolizálja. Kedden ezzel a céllal tette közzé Boris Johnson kormánya az új kül- és biztonságpolitikai stratégiáját, amely a „Global Britain” jelszó alatt fut.

A Hidegháború vége óta végrehajtandó legnagyobb külpolitikai újragondolást a több, mint 100 oldalas dokumentum testesíti meg. Ennek fő üzenete, hogy az ország nem zárkózik be a Brexit után, hanem újraéleszti és megerősíti haditengerészeti hagyományait és a csatlakozik a „Jó erőihez a világban” – ahogyan ezt Dominic Raab külügyminiszter megfogalmazta az Aspeni Biztonságpolitikai Fórumon és Boris Johnson a törvényhozás Alsóházában. A magabiztos hang természetesen nem változtat azon, hogy az ország már évtizedekkel ezelőtt a globális biztonságpolitikai játéktéren a második ligába csúszott.

A stratégia hitet tesz a NATO mellett, mint a transzatlanti biztonságpolitika oszlopa. Politikailag azonban London már nem épít az EU-ra, hanem egyrészt a Brit Nemzetközösségre, másrészt az Iráni Nukleáris Megállapodás ügyében Berlinre és Párizsra, harmadrészt pedig a globális angolszász lehallgatórendszerre (Five Eyes Alliance).

Célkeresztben az Indo-pacifikus térség

A G7-ek csoportjának idei elnökeként Boris Johnson a júniusi, dél-angliai csúcstalálkozóra meghívta India, Dél-Korea és Ausztrália első számú politikai vezetőit is. A brit miniszterelnök mindemellett áprilisban indiai látogatást tervez.

Az agresszív orosz külpolitikára válaszul évtizedek óta először London a nukleáris atomarzenál megerősítésére törekszik és robbanófejeinek számát 180-ról 260-ra akarja növelni. A stratégia szerint az Egyesült Királyság nukleáris csapást mérhet ellenfelére, ha vegyi-, biológiai-, vagy kibertámadással szembesül.

London idén májusban a Dél-kínai-tenger térségébe akarja küldeni új repülőgép-anyahajóját (HMS Queen Elizabeth), amely missziót Johnson az elmúlt két évtized legambiciózusabb bevetésének nevezett. A HMS Queen Elizabeth január 28-án vette át a Brit Királyi Haditengerészet zászlóshajójának címét és feladatait az HMS Albion partraszállást támogató hajótól. Szakértők azonban figyelmeztetnek, hogy a brit anyahajó a Dél-kínai-tengeren szembesülhet a kínai DF-17-es hiperszonikus rakétával, amely 12 250 kilométeres óránkénti sebességgel (Mach 10) repül és a hatótávolsága meghaladja a 2400 kilométert.

Kína gúnyos válasza

Peking a kommunista párt szócsövén keresztül már tavaly novemberben kemény figyelmeztetést küldött London címére. A Global Times leszögezte, hogy az ilyen konfrontatív stratégiával és a Huawei elleni hadjárattal az angolok nyugodtan el is felejthetik a két ország közötti szabadkereskedelmi és kölcsönös befektetésösztönző tárgyalásainak gyors előrehaladását.

A Global Times a friss brit stratégia kapcsán most kifejti, hogy London még mindig az egykori birodalmának álomvilágában él. A lap által megszólaltatott szakértők szerint a Brexit révén az Egyesült Királyság még inkább kiszolgáltatott lett az USA kénye-kedvének. Márpedig London rosszul teszi, ha beleavatkozik Washington és Peking vitájába.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG