5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Napjainkban a kínai diplomaták több esetben agresszívan reagálnak a nyugati kritikákra, és nem ijednek meg a konfrontációtól. Az elkövetkező időszak fogja megmutatni, hogy a „Harci Farkasok” készek-e harcolni is Tajvanért vagy a Dél-kínai-tenger szigeteiért, vagy csak melldöngetést látunk. Káncz Csaba jegyzete.

Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.

Hszi Csin-ping elnök utasítására a világba akkreditált 169 kínai nagykövetnek az utóbbi években „harcias magatartást” kell tanúsítaniuk a „nyugati agresszióval” szemben. A nemzetközi sajtó ezért nevezi egyre gyakrabban a kínai nagyköveteket „Harci Farkasoknak”. Márpedig a kínai diplomácia évtizedeken keresztül a türelmes és csendes hozzáállásáról volt nevezetes.

Teng stratégiája

A nagy kérdés, hogy hogyan és miért jutottunk idáig? 1989. június 4-én Teng Hsziao-ping, a Kínai Népköztársaság vezetője, a modern Kína megteremtője arra utasította a hadsereget, hogy verje le a Tienanmen téri diáktüntetést. Több ezer áldozat árán Teng végül is megőrizte a kommunista párt (KKP) stabil uralmát.

De a nemzetközi botrány olyan hullámokat keltett a kínai politikai elitben, hogy Teng lemondott utolsó hivatalos pozíciójáról, a Központi Katonai Bizottság vezetői posztjáról, és 1997-ben bekövetkezett haláláig már csak párszor jelent meg a nyilvánosság előtt. Mindazonáltal nyugdíjba vonulása előtt határozott üzenetet hagyott pártjának vezetésére Kína diplomáciai vonalvezetésével kapcsolatban.

Ez lett a híres „24 karakteres stratégia”, amely arra utasította a pekingi vezetést, hogy „Rejtsd el az erődet, várd ki az idődet”. A stratégia szerint Kínának „józannak kell lennie, a világ eseményeit hidegen és megfontoltan kell mérlegelnie, meg kell őriznie az erejét, türelmesnek kell lennie, és nem kell rohannia, hogy megragadja a vezetést”.

Teng úgy tartotta, hogy Kínának nem kell vezető szerepre törekednie a nemzetközi arénában: ehhez nincsen meg a megfelelő ereje és eszközei. A Szovjetunió szétesése után Deng úgy vélekedett, hogy egyes fejlődő országok Pekingtől várják, hogy legyen a vezetőjük – de ehhez Kína nem elég erős. Valóban, ezekben az években Kína visszafogottan közlekedett a nemzetközi viszonyaiban, különösen az Egyesült Államokkal szemben.

Az új, agresszív korszak

Az első hajszálrepedés ezen a stratégián a 2009. decemberi koppenhágai Klímacsúcson történt, ahol a kínai külügyminiszterhelyettes meggátolta a tárgyalások előrehaladását, és az amerikai diplomatákat „irracionálisoknak” nevezte. Ő akkor egy emelkedő politikai csillag volt, de a pártvezetés ezt a kenyértörést a Nyugattal nem nézte el neki, és eltávolította pozíciójából.

Valóban, a 2008-as globális pénzügyi válságot követően Kína relatíve megerősödött, és vita alakult ki a kormányzat, valamint az akadémia emberei között, hogy Pekingnek meg kell-e őriznie Teng hagyatékát, vagy egy új, öntudatosabb pályára kellene-e állnia. Az akadémia több vezetője Kína relatív alulfejlettsége miatt még 2011-ben is Teng narratívája mellett kardoskodott.

Az első komoly, agresszívabb lépést Washington tette meg 2012-ben, amikor az Obama-adminisztráció meghirdette az Ázsia felé fordulás politikáját („Pivot to Asia”) az akkori külügyminiszter, Hillary Clinton vezényletével. Alig egy évvel később, Hszi Csin-ping 2013. márciusi elnökké választásával pedig Kína kezdte meg elmozdulását, és egy rámenősebb, proaktívabb diplomácia korszakát nyitotta meg. Trump kormányzatának éles támadásai Peking ellen, amelyek közt szerepelt a kommunista párt legitimitásának és az „Egy Kína elv” megkérdőjelezése, valamint a COVID-19 „kínai vírusnak” bélyegzése hozzájárult a kétoldalú feszültség további eszkalálódásához.

A koronavírus-járvány miatt védőmaszkot viselő küldöttek tapsolnak, amint Hszi Csin-ping kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt főtitkára a Kínai Népi Politikai Tanácskozó Testület (KNPTT) záróülésére érkezik a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2021. március 10-én. (Fotó: MTI/AP/Mark Schiefelbein)
A koronavírus-járvány miatt védőmaszkot viselő küldöttek tapsolnak, amint Hszi Csin-ping kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt főtitkára a Kínai Népi Politikai Tanácskozó Testület (KNPTT) záróülésére érkezik a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2021. március 10-én. (Fotó: MTI/AP/Mark Schiefelbein)

Napjainkban már a kínai diplomaták több esetben agresszívan reagálnak a kritikákra, és nem ijednek meg a konfrontációtól. A jelenlegi gyakorlatot – amelyet a Nyugat „Harci Farkas diplomáciának” nevez -, mintha egy 2015-ös kínai akciófilm inspirálta volna, amelynek üzenete szerint „a legjobb védekezés a támadás”.

A Biden-dilemma

A globális közvélemény felé ennek az irányvonalnak a két legprominensebb és legszókimondóbb képviselője a külügyminisztérium szóvivője és a KKP szócsövének, a Global Times-nak a főszerkesztője. Mindketten rendkívül aktívak a Twitter mikroblogon, és azonnal megtámadják a Kínát kritizálókat, legyen az akár az amerikai elnök. Trumpot például a főszerkesztő „az amerikai történelem legostobább elnökének” nevezte, miután az ismételten támadta Pekinget a „kínai vírus” miatt.

A kínai külügyi szóvivő pedig tavaly novemberben éles támadást intézett Ausztrália ellen a különleges egységek afganisztáni incidenseivel kapcsolatban, amelynek keretében hamis képet is megosztott.

Joe Biden hivatalba lépésével és a padlógázzal megindított, Kínát feltartóztató ázsiai szövetségi rendszer (Quad) megerősítésével a pekingi vezetés napjainkban új dilemmával szembesül. Kína legutóbb több mint négy évtizede viselt háborút, mégpedig 1979-ben Vietnám ellen. Az elkövetkező időszak fogja megmutatni, hogy a „Harci Farkasok” készek-e harcolni is Tajvanért, vagy a Dél-kínai-tenger szigeteiért, vagy csak melldöngetést látunk.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
Makro / Külgazdaság Vannak még ütőkártyák a Tisza Párt elnökénél? És Orbán Viktornál?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. február 18. 15:15
Mikor menekül el Rogán Antal? Mit ért el Magyar Péter egy év alatt és mire lehet ez elég egy év múlva? Kinek és mit üzent a Tisza évértékelője? Kik lehetnek Magyar Péter célkeresztjében? Átállhat valaki a Fideszből a Tiszához? Miért volt a feleségének igaza Magyar Péterrel kapcsolatban? Somogyi Zoltán szociológussal ezekről a kérdésekről is beszélgetett a Klasszis Podcast új adásában Litván Dániel újságíró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG