5p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A „Petrodollár” destabilizálása szeizmikus kihatású globális politikai és pénzügyi lépés - amellyel a szaúdiak egyébként már korábban fenyegetőztek. A második Hidegháború korszakában a kínai elnök történelmi léptékben is jelentős látogatásának természetesen biztonságpolitikai vetülete is van. Káncz Csaba jegyzete.

Hszi Csin-ping kínai elnök pénteken kijelentette az Öböl-menti arab vezetőknek, hogy Kína jüanban kívánja kiegyenlíteni olaj- és gázvásárlásait a térségből. Ez támogatná Peking azon célját, hogy nemzetközi szinten meghonosítsa valutáját, és gyengítse az amerikai dollár uralmát a világkereskedelemben. Kína a Sanghaji Kőolaj- és Gáztőzsdét használná ki platformként az olaj- és gázkereskedelem jüan-leszámítolására.

Vörös szőnyeges fogadtatás

Hszi Szaúd-Arábiában beszélt erről, ahol Mohammed bin Szalmán koronaherceg két "mérföldkőnek számító" arab csúcstalálkozónak adott otthont a kínai vezetővel, amelyek egyrészt bemutatta a herceg regionális erejét, másrészt túlmutatott a Nyugattal ápolt szoros történelmi kapcsolatokon.

Hszi Csin-ping kínai elnököt (b) Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg üdvözli Rijádban 2022. december 8-án.  Fotó: MTI/EPA/Szaúdi királyi udvar/Bandar Aldzsalud
Hszi Csin-ping kínai elnököt (b) Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg üdvözli Rijádban 2022. december 8-án. Fotó: MTI/EPA/Szaúdi királyi udvar/Bandar Aldzsalud

Rijád minden olyan lépése, amely keretében fokozatosan kivonná magát az olajkereskedelemben a dollártól („Petrodollár”), szeizmikus kihatású globális politikai és pénzügyi lépés lenne - amellyel a szaúdiak egyébként már korábban fenyegetőztek az OPEC-tagokat trösztellenes perek elé terjesztő esetleges amerikai törvénykezés kapcsán.

Peking nyeregben

Kína növekvő befolyása az Öbölben joggal nyugtalanítja az Egyesült Államokat. Hszi-t látogatása során pompával köszöntötték, pénteken pedig találkozott az Öböl-menti államokkal, és részt vett az Arab Liga-országok vezetőivel folytatott szélesebb körű csúcstalálkozón, amely az Öböl-öböl, a Levant és Afrika egyes területeire terjed ki.

A pekingi pártlap oda is szúr Washingtonnak:

„Ahhoz képest, hogy az Egyesült Államok erőteljesen terjesztette a nyugati demokráciát, mint a térség konfliktusainak életképes megoldását - kézzelfogható siker nélkül -, Kína globális fejlesztési és biztonsági kezdeményezéseit az arabok úgy tekintik, mint pozitív hozzájárulást a világrendszer stabilizálásához és javításához".

A lap kiemeli, hogy Szaúd-Arábia és néhány más regionális ország nagy érdeklődést mutat a Kína által vezetett többoldalú keretekhez, például a Sanghaji Együttműködési Szervezethez (SCO) és a 2017-ben javasolt „BRICS plusz”-hoz való csatlakozás iránt.

Jelenleg Egyiptom, Szaúd-Arábia és Katar az SCO új „párbeszédpartnerei”, Bahrein, az Egyesült Arab Emírségek és Kuvait pedig a tervek szerint a közeljövőben „párbeszédpartnerek” lesznek.

Szaúd-Arábia a látogatás során egyetértési megállapodást kötött a Huawei-vel a felhőalapú számítástechnika és a csúcstechnológiai komplexumok kiépítéséről a szaúdi városokban. A kínai technológiai óriás már részt vett az 5G hálózatok kiépítésében Egyiptomban, az Egyesült Arab Emírségekben, Ománban és Bahreinben, annak ellenére, hogy az USA aggodalmát fejezi ki a technológia használatának esetleges biztonsági kockázatai miatt.

Puskalövés nélkül

A második Hidegháború korszakában, az egyre élesedő Washington-Peking szembenállás közepette ennek a magas szintű látogatásnak természetesen biztonságpolitikai vetülete is van. Már csak azért is, mivel a Pentagon 60-80 ezer katonát állomásoztat a Közel-Keleten és aktívan hozzájárul Irán regionális terjeszkedésének feltartóztatásához.

Washingtont bizony frusztrálhatja, hogy Kína puskalövés nélkül terjeszti ki napról-napra a befolyását a térségben. Ahogyan a Financial Times ázsiai szerkesztője írta már 2020 őszén:

Ha az olajat és a befolyást tekintjük a fődíjaknak, akkor a jelek szerint Kína, nem pedig Amerika, nyerte végül az iraki háborút és annak utóéletét – mindezt anélkül, hogy leadott volna egyetlen lövést is.”

A legbefolyásosabb globális üzleti napilap szerint Kína lett napjainkra – Bahrein kivételével - a Közel-Kelet országainak legnagyobb külföldi befektetője.  A lap szerint ezzel ellentétben Washington részéről elképesztő határozatlanságot, a politikai doktrína hiányát és a regionális szövetségesi rendszerének a lebomlását láthatjuk.

Két további tényező

A Közel-Kelet két további tényező miatt is kiemelt fontosságú a feltörekvő Kína számára. Először is a térségben található a világ igazolt kőolaj készleteinek az 52 százaléka, igazolt földgázkészleteinek pedig a 42 százaléka.

Bár Kína gázimportjának nagyobb része vezetékeken érkezik Oroszországból, Türkmenisztánból, és Üzbegisztánból, az LNG pedig Ausztráliából, a Közel-Kelet még így is a kínai LNG import 19 százalékáért és a teljes kínai földgázbehozatal 11,3 százalékáért felel.  Nem véletlen, hogy a kínai befektetések 47 százaléka a Közel-Keleten az energia szektorban valósult meg.

Másodszor: a térség a maga fiatal népességével és tekintélyes piacaival fontos szerepet játszik a kínai gazdaság számára. A Közel-Kelet mintegy 400 millió fős népességének hozzávetőleg harmada 15 és 29 év közötti, így népesség 2060-ra várhatóan megduplázódik.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG