5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Peking kihasználja, hogy a világ figyelmét leköti a gázai és az ukrajnai háború. A kommunista párt által ellenőrzött Global Times máris "komolyabb ütközéseket" jósol. Káncz Csaba jegyzete.

Joe Biden amerikai elnök pénteken figyelmeztette Kínát, hogy az Egyesült Államok meg fogja védeni a Fülöp-szigeteket, ha a Dél-kínai-tengeren bármilyen támadás érné őket. Az 1951-ben aláírt Kölcsönös Védelmi Szerződés (MDT) arra kötelezi az Egyesült Államokat és a Fülöp-szigeteket - egykori gyarmatát -, hogy fegyveres támadás esetén megvédjék egymást.

Pénteki közös sajtónyilatkozatukban az amerikai védelmi miniszter Lloyd J. Austin III. és a fülöp-szigeteki nemzetvédelmi miniszter Gilberto Teodoro Jr. leszögezik:

"A miniszterek megerősítették, hogy az MDT mindkét ország közforgalmú hajóira, repülőgépeire és fegyveres erőire - beleértve a parti őrséget is - kiterjed a Csendes-óceán bármely pontjára, beleértve a Dél-kínai-tengert is".

Halásszunk a zavarosban!

Valóban, Kína ismét a Dél-kínai-tengeren garázdálkodik, kihasználva, hogy a világ figyelmét leköti a gázai és az ukrajnai háború. A dél-kínai-tengeri akciók pontos időzítése kétségtelenül Kína rövid távú szükségszerűségeit és hosszú távú terveit tükrözi, de az általános tendencia aggasztó. Bizony igaz lehet Biden elnök múlt heti figyelmeztetése, miszerint "a konfliktus és a káosz átterjedhet... az Indo-csendes-óceáni térségre".

Jól jön Kínának, hogy a világ Ukrajnára és Izraelre figyel. Fotó: Depositphotos
Jól jön Kínának, hogy a világ Ukrajnára és Izraelre figyel. Fotó: Depositphotos

Kína legutóbbi akciója két hajó ütközését jelentette egyazon a napon az Ayungin-zátonyon (más néven Második Thomas-zátony), és mindkettő jóval a Fülöp-szigetek kizárólagos gazdasági övezetén belül történt. A kínai parti őrség egyik hajója egy apró, a Fülöp-szigeteki kormány által szerződtetett utánpótláshajót lökdösött, és egy kínai fegyveres milícia hajója hasonlóképpen nekiment egy kisebb Fülöp-szigeteki parti őrség hajójának.

Ez az első alkalom, hogy a Fülöp-szigetek arról számolt be, hogy kínai hajók szándékosan támadtak Fülöp-szigeteki kormányhajókat. Mindez azonban nem váratlan.

Folyamatos eszkaláció

Kína több hónapja folyamatosan fokozza a feszültséget. Több, mint 100 milíciahajó és a kínai parti őrség számos hajója nyüzsög, időnként majdnem összeütközve a Fülöp-szigeteki parti őrség hajóival. Kína akcióit mostanában rendszeresen nyilvánosságra hozza a Fülöp-szigeteki kormány és a SeaLight agytröszt, amely figyelemmel kíséri Kína taktikáját.

Kína azzal érvel, hogy a parti őrség és a milícia csupán a kínai belső törvények betartatására törekszik - az ország egyoldalúan úgy döntött, hogy ezek az általa igényelt Dél-kínai-tenger 90 százalékára vonatkoznak. Kína vitatott térhódítását 2016-ban a hágai Állandó Választottbíróság elutasította.

Kína az Ayungin-zátonyon és általában véve a Spratly-szigeteken végrehajtott akcióinak mértéke és folyamatos jellege azt mutatja, hogy Kína hosszú távon elkötelezett a dél-kínai-tengeri tulajdonosi meggyőződésének érvényre juttatása, és Kína globális státuszának növelése mellett.

Tervek a Globális Délen

Kína az úgynevezett Globális Dél vezetője kíván lenni, még akkor is, ha Kína nem tekinti magát e csoporthoz tartozónak.

A múlt héten Pekingben tartott, sokat emlegetett Övezet és Út Kezdeményezés (BRI) fórum része volt ennek az üzenetnek, de vegyes eredményekkel járt. A világ vezetői közül kevesebben jelentek meg, mint a korábbi rendezvényeken, és a BRI 1 billió dolláros beruházását most a kínai polgárok kritizálják, akik azt szeretnék, ha a pénzt a gazdasági bizonytalanság idején inkább rájuk fordítanák.

Számos BRI-hitel is pénzügyileg megalapozatlannak tűnik, és a BRI fő fókusza, a nagy infrastruktúrák - például kikötők, vasutak és erőművek - építése egyre inkább átadja a helyét a kisebb projekteknek, így a zöld energiának és a digitális technológiának.

A Global Times figyelmeztet

A BRI-n túl Kína tehetetlennek tűnik az ukrajnai és a gázai háborúban; többször tett nyilatkozatot a háborúk befejezésével kapcsolatban, de ezek egyre inkább egyszerű retorikának tűnnek.

Ezek az egybeeső kérdések aggodalomra adnak okot. Először is Kína hosszú távú politikája, amely az eszkalációs intézkedések meghozatalára irányul, felgyorsulni látszik. A Kínai Kommunista Párt által ellenőrzött Global Times máris "komolyabb ütközéseket" jósol.

Rövid távon nagy a kockázata annak, hogy Kína megrongálja a Fülöp-szigeteki parti őrség egyik hajóját, vagy elsüllyeszti a Fülöp-szigeteki kormány által felügyelt kis hajók egyikét. A jól felfegyverzett kínai parti őrség hajói figyelmeztető lövéseket is leadhatnak, hogy tovább demonstrálják növekvő határozottságukat, és más akciók is elképzelhetőek.

Katonai szintre emelkedhet

Ugyanebben a szellemben a China Daily úgy fogalmaz, hogy a Fülöp-szigeteki akciók "veszélyt jelentenek a kínai haditengerészeti hajók biztonságára". A Global Times megjegyzi, hogy "sok kínai internetező dühös", és ezért támogatná a Fülöp-szigeteki hajók elsüllyesztését. Másokat idézve a médiaorgánum továbbá azt írja:

"Ha a Fülöp-szigetek továbbra is ilyen módon provokál, Kína ellenintézkedései katonai szintre emelkedhetnek".

Fontos kiemelni, hogy az USA és Ausztrália szövetséget, illetve szoros stratégiai kapcsolatot ápol a Fülöp-szigetekkel. Mindkét kormánynak szüksége lehet a készenléti tervek aktualizálására, valamint a vonatkozó katonai bevetések és a haderő készenléti szintjének kiigazítására. Ausztrália korábban felajánlotta, hogy a Fülöp-szigeteki hajókkal együtt járőrözik a Dél-kínai-tengeren.

Másodszor, Kína más módon is eszkalál, hogy bizonyítsa hatalmát mind a Globális Dél, mind a "kínai netezők" előtt. Például egyre több az amerikai, ausztrál és kanadai tengeri járőröző repülőgépek elfogása, beleértve az Észak-Korea elleni ENSz-szankciók ellenőrzésében részt vevő repülőgépeket is - amelyhez pedig Kína hozzájárult.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az izraeli hadsereg támadásában meghalhatott egy Hezbollah-vezető
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 16:33
Libanoni források szerint egy izraeli légicsapásban meghalt Mohamed Afif, a Hezbollah sajtófelelőse. Dél-Libanonban pedig tüzet nyitottak az ENSZ misszió katonáira. 
Makro / Külgazdaság Nem pusztán az alacsony fizetések miatt menekülnek a nyugati országokba az emberek, vannak más szempontok is
Buksza blog | 2024. november 17. 16:16
Az elmúlt évtizedek Kelet-Közép-Európában az itt élők jelentős kivándorlását hozták Nyugat-Európába, ahol jobban lehet keresni, ám Szerbiából már nem csak ezért mennek el az emberek.
Makro / Külgazdaság Megnyomták a vészcsengőt az amerikai gyártók
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 14:28
Eljutott az amerikai villanyautó-gyártók szervezetének tudatáig, hogy a megválasztott amerikai elnök tényleg megszüntetheti az autóik gyártását segítő állami támogatásokat, amitől idegesek lettek.
Makro / Külgazdaság Távoli célpontokra lövöldöznek az oroszok, Kárpátalját is elérte a támadás, idegesek lettek a lengyelek
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:55
Az orosz hadsereg újra támadta Ukrajna civil infrastruktúráját az ország egész területén, így eljutottak a támadó eszközök a magyar határ közelébe is. A lengyel légierőt is riadóztatták.
Makro / Külgazdaság Elég meredek dolgokat sikerült mondania Trump jelöltjének
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:28
Donald Trump a fosszilis üzemanyagokat támogató Chris Wright olajipari cégvezetőt nevezné ki az amerikai energiaügyi minisztérium élére.
Makro / Külgazdaság Ráhozhatják a frászt Putyinra az orosz gazdaságban villogó piros lámpák
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 10:18
Az elmúlt időszakban megemelkedett hitelkamatok sarokba szorították az amúgy is eladósodott orosz vállalatokat, a törlesztések elnyelik a bevételeiket, nőnek a körbetartozások és jöhet a csődhullám.
Makro / Külgazdaság Trump miatt az egekbe szökött a nők gyógyszerfelvásárlása
Kormos Olga | 2024. november 16. 17:19
November 5. után brutálisan megnőtt a sürgősségi fogamzásgátlók, például az esemény utáni tabletták online értékesítése az Egyesült Államokban az elmúlt héten – napokkal azt követően, hogy Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást.
Makro / Külgazdaság Putyinék leállították a gázt – bajban Magyarország szomszédja?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 11:42
Szombat reggeltől megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába – erősítette meg a német dpa hírügynökségnek az osztrák OMV energetikai és vegyipari csoport szóvivője, Sylvia Shin.
Makro / Külgazdaság Nem akármilyen megegyezés született Brüsszelben, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 08:51
A téma fontos volt, hiszen az Európai Unió költségvetéséről volt szó.
Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG