6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A háború hatására Kína közel-keleti politikájában csökken a stabilitás prioritása, miközben az amerikai befolyás ellensúlyozására az arab országok és Irán támogatása kerül előtérbe. Míg az USA közvetlenül belekeveredik a konfliktusba, addig Peking annak döntőbírójaként tünteti fel magát. Káncz Csaba jegyzete.

Júniusban Mahmúd Abbász palesztin elnök és Hszi Csin-ping elnök Pekingben találkozott. Az ezt követően kiadott nyilatkozatban Kína ígéretet tett arra, hogy "továbbra is támogatja a béketárgyalások helyes irányát, és hozzájárul kínai bölcsességgel és erővel a palesztin kérdés megoldásához". Az akkori külügyminiszter, Csin Gang felajánlotta, hogy hozzájárul a "kínai bölcsességhez". A béketárgyalások azonban elakadtak - és most még inkább elérhetetlennek tűnnek.

Izrael a hibás

A Hamász október 7-i támadását követő első órákban a kínai hatóságok álláspontját az ENSz Biztonsági Tanácsának kínai képviselője, és aztán október 13-án Vang Ji külügyminiszter fejtette ki. Kína nem ítélte el a támadás elkövetőit, és nem nevezte meg kifejezetten az agresszort, ugyanúgy, mint Oroszország Ukrajna elleni támadása után.

Kína nem ítélte el a támadás elkövetőit, és nem nevezte meg kifejezetten az agresszort. Fotó: EPA/ABIR SULTAN
Kína nem ítélte el a támadás elkövetőit, és nem nevezte meg kifejezetten az agresszort. Fotó: EPA/ABIR SULTAN

A Hamászt sem nevezte meg az izraeli civilek elleni mészárlás elkövetőjeként. A kínai hatóságok aggodalmukat fejezték ki a civilek elleni "minden támadás", a humanitárius helyzet romlása és a nemzetközi jog megsértése miatt, anélkül, hogy megnevezték volna a tetteseket. A konfliktusért Izrael politikáját teszik felelőssé, beleértve azt is, hogy nem sikerült államot létrehozni a palesztinok számára, akiknek nemzetként való sorsát Kína veszélyeztetettnek tartja. Ezzel összefüggésben Kína azt javasolta, hogy az izraeli-palesztin tárgyalások újraindítását többek között egy közel-keleti kínai különmegbízott tervezett látogatása segítheti elő.

Moszkvával összhangban

Október 15-n Kína megszavazta az ENSz Biztonsági Tanácsának egy Moszkva által kidolgozott határozati javaslatát. A határozat szövege, amely nem került elfogadásra, humanitárius tűzszünetre szólított fel a Gázai övezetben, miközben a Hamászról nem tett említést. 

A szíriai polgárháború idején tanúsított magatartására emlékeztetve Kína összehangolta álláspontját Oroszországéval, de nem vállalt diplomáciai vezető szerepet. Közben a harmadik Övezet és Út Fórum alkalmából Pekingbe látogató Putyin elnök az Egyesült Államokat hibáztatta a közel-keleti feszültségek fokozásáért azzal, hogy hadihajókat küldött a térségbe. Hszi elnök azonban tartózkodott a hasonló nyilvános megjegyzésektől.

Az elmúlt években a kínai vezetés rendszeresen minden alkalmat megragadott arra, hogy az Egyesült Államokat elfogult, hegemón hatalomnak állítsa be, amelynek politikája káoszhoz vezetett a Közel-Keleten. De ezúttal nem.

Kína játszmája

Kína meg van győződve arról, hogy a Hamász Izrael elleni támadása után kialakult helyzet azt jelenti, hogy az arab államokkal és Iránnal való kapcsolatokat meg kell erősíteni. Tekintettel az USA katonai és politikai szerepvállalására Izrael oldalán, Kína véleménye szerint nemcsak a palesztinoknak (és így a Hamásznak is), hanem a velük szemben álló államoknak, köztük Iránnak vagy Szíriának is politikai támogatást kell
nyújtani. Ez magában foglalja politikai támogatásukat egy esetleges regionális konfliktushelyzetben. Bassár el-Aszad szíriai elnököt szeptemberben díszszemlével fogadták Pekingben, ahol mindkét fél bejelentette a kapcsolatok stratégiai partnerséggé emelését. Iránt a kínai hatóságok évek óta támogatják, mind az energiahordozók vásárlásával (az ENSz-szankciók megsértésének elkerülése mellett), mind a fegyvereladások révén. Kína az Szaúd-Arábia Izraellel tervezett, a Hamász-támadás miatt egyelőre elhalasztott megállapodását is ellensúlyozni akarja.

Miközben Washington szorosan kapcsolódik Izrael elkerülhetetlen túlkapásaihoz egy városi és érzelmileg erősen terhelt konfliktusban, Kína nem foglal állást, és nem vállalja a költségeket. Amint arról a The New York Times beszámol: "Sok arab szerint az amerikai kormány nemcsak közömbös az izraeli megszállás alatt élő palesztinok gyötrelmeivel szemben, hanem bűnrészes is (...) „Az arab világban óriási a düh, még azok részéről is, akik nem támogatják a Hamászt” - mondja Nabil Fahmy, Egyiptom volt külügyminisztere (...) A düh olyan erős, hogy a „Halál Amerikára” refrén újból visszhangra talált a régióban, többek között egy múlt pénteki tüntetésen Bahreinben, az egyik közeli amerikai szövetséges országban".

Az olajadu        

Kína olajimportjának felét a Közel-Keletről szerzi be. Márpedig az olajpiacok feszültek és a geopolitikai feszültségek miatt az olajárak hordónként 90 dollár fölé emelkedtek. Izrael várható szárazföldi inváziója valószínűleg még magasabbra fogja hajtani az árakat - a konfliktus kiszélesedése pedig még magasabbra kényszerítené őket.

Magasabbra mehet az olajárfolyam? Fotó: Pixabay
Magasabbra mehet az olajárfolyam? Fotó: Pixabay

A jelentések szerint Kína hónapokkal ezelőtt nagymértékben növelte nyersolajkészleteit, ami talán némileg enyhítheti az ellátási és árkockázatot, bár nem sokáig. Kína közel-keleti szerepvállalásának elmélyülése növelheti befolyását a régióban, de nem csökkenti lényegesen energiabiztonsági sebezhetőségét. Az olajon túl, ahogy Kína közel-keleti befolyása nőnek, úgy nőtt a regionális konfliktusokból eredő
kockázatoknak való kitettsége is.

Óvatos tangó Washingtonnal

Washington és Peking intenzív rivalizálásban áll egymással a kereskedelem, a technológia és Tajvan státusza terén. És bár egyre több bizonyíték van arra, hogy az amerikai-kínai versengés áttevődött a Közel-Keletre, a két országnak közös érdeke egy szélesebb körű regionális háború elkerülése. Miközben Szaúd-Arábiában tartózkodott, Antony Blinken amerikai külügyminiszter egyórás telefonbeszélgetést folytatott Vang külügyminiszterrel, amelynek során felszólította Kínát, hogy befolyását felhasználva akadályozza meg, hogy "más felek" belépjenek a konfliktusba.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – Miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
Makro / Külgazdaság Csak két magánnyugdíjpénztár marad a piacon
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 14:05
A hosszú éveken át négyszereplős piacon rövidesen csak két intézmény marad állva.
Makro / Külgazdaság A nyugalma érdekében jobb, ha nem nézi meg, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:58
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
Makro / Külgazdaság Négy évig felhőtlen lesz az ég a gazdaság felett, legalábbis a Pénzügyminisztérium szerint
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:35
Ezt ígérte a kormány a Brüsszelhez elküldött Konvergencia Programban.
Makro / Külgazdaság Erre senki nem számított a pénzügyi világban!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 16:34
Noel Quinn, a HSBC csoport vezérigazgatója öt év után váratlanul bejelentette, távozik a bank vezérigazgatói székéből.
Makro / Külgazdaság A fogyasztás fellendülése lehet a gazdasági növekedés alapja
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 15:22
Az MBH Bank értékeli az első negyedéves GDP-adatokat.
Makro / Külgazdaság Földön, vízen, levegőben: megújítják az ukránok az európai közlekedési kapcsolataikat
Mester Nándor | 2024. április 30. 15:01
Ukrajna számára létfontosságú, hogy minden lehetséges módon eljuttassa mezőgazdasági terményeit az export célországaiba Európában és azon kívül is, felhasználva a közúti kapcsolatrendszert, valamint a folyami és a tengeri kikötőket is. A közvetlen személyforgalom vasúton fejlődhet, de új buszjáratok is megjelenhetnek a nyugat-ukrajnai városok és Kijev bevonásával. Mindehhez persze pénz kell, apróbb részletekben már sikerült is szerezniük.
Makro / Külgazdaság "Befagyott" a német munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:55
Majdnem 6 százalékos a munkanélküliség Németországban. 
Makro / Külgazdaság Rombolásra készül Trump, ha megválasztják
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:01
Donald Trump hatalomra kerülése a novemberi elnökválasztás nyomán egyértelműen több lenne kormányváltásnál – derül ki amerikai elnök ígéreteiből. 
Makro / Külgazdaság Olcsóbban jönnek az élelmiszerek
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 08:51
A magyar ipar termelői árai lejjebb mentek éves szinten. Az élelmiszereknél majdnem 7 százalékos a csökkenés. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG