5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A globális geopolitikai versengés legélesebb frontja áttevődött az Indo-csendes-óceáni térségbe. Irán most megszerezte Kína támogatását az amerikai nyomással szemben, míg Peking újabb kiutat kapott az amerikai szövetségesek feltartóztató politikájával szemben. Káncz Csaba jegyzete.

Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.

Március 27-én Teheránban aláírták a 25 évre szóló iráni-kínai gazdasági, biztonsági és katonai megállapodást. A stratégiai egyezmény előkészületi munkái 2016-ban kezdődtek, Hszi Csin-ping elnök történelmi látogatásakor Teheránban, amikor találkozott Áli Hámanei legfőbb vezetővel.

A Washington által szankcionált iráni kőolaj legnagyobb felvásárlója Kína lesz, ezen kívül pedig Peking dollármilliárdokat fektet majd be az iráni gazdasági és katonai fejlesztésekbe. A szerződés lehetővé teszi Kína számára, hogy stratégiai pozíciót építsen ki a Közel-Keleten, Irán számára pedig azt, hogy szorosabban integrálódjon az eurázsiai tengelyhez az Új Selyemút (BRI) megaprojekten keresztül.

Nincs meghunyászkodás

Kína rögtön keményen üzent a Biden-kormányzatnak. Vang Ji kínai külügyminiszter Hasszan Róháni iráni elnökkel Teheránban tartott megbeszélésén kijelentette, hogy elfogadhatatlanok az egyes államok Irán elleni egyoldalú szankciói. Ezt vasárnap jelentette be a kínai külügyminisztérium.

Peking már eddig is Irán első számú kereskedelmi partnere és legnagyobb külföldi befektetője volt, betöltve részben az amerikai szankciók miatt keletkezett finanszírozási vákuumot. Kína már számos infrastrukturális projektet valósított meg sikeresen, megépítette a teheráni metrót, 1,5 milliárd dollárt nyújtott a Teherán-Mashhad vasútvonal villamosítására, 10 milliárd dollár hitelkeretet biztosított az iráni bankoknak, a Kínai Fejlesztési Bank pedig 15 milliárd dolláros kölcsönről szóló megállapodást írt alá infrastrukturális és termelési projektek megvalósítására Teheránnal.

Mohamad Dzsavád Zarif iráni külügyminiszter (j) fogadja kínai hivatali partnerét, Vang Jit Teheránban 2021. március 27-én. Irán és Kína huszonöt évre szóló, politikai, stratégiai és gazdasági területre kiterjedő együttműködési megállapodást kötött egymással. (Fotó: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh)
Mohamad Dzsavád Zarif iráni külügyminiszter (j) fogadja kínai hivatali partnerét, Vang Jit Teheránban 2021. március 27-én. Irán és Kína huszonöt évre szóló, politikai, stratégiai és gazdasági területre kiterjedő együttműködési megállapodást kötött egymással. (Fotó: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh)

A mostani megállapodás megnyitja Peking számára az utat, hogy vasúti-, kikötői- és 5G-hálózati projektekben vegyen részt. Kína ezentúl hozzáfér a most épülő legnagyobb iráni kereskedelmi kikötőhöz, a Hormuzi-szoroson kívül eső Jaskhoz. A tervek szerint szabadkereskedelmi övezetek jönnek létre az észak-nyugat iráni Makuban, Abadanban – amely Irak közelében helyezkedik el – és Queshm szigetén. Ez a csaknem 1500 négyzetkilométeres sziget elsősorban stratégiai elhelyezkedése miatt kiemelendő, hiszen a Perzsa-öböl és a Hormuzi-szoros között található.

Új dimenzió a biztonságpolitikában

Az egyezmény egyben jelentősen megerősíti Teherán és Peking biztonságpolitikai kapcsolatait. Megnyitja az utat a közös katonai tréningek és hadgyakorlatok (amelyek sora már korábban elindult), közös fegyverfejlesztések és hírszerzési információk cseréje előtt.

Valóban, ahogyan a globális geopolitika versengés legélesebb frontja áttevődik az Indo-csendes-óceáni térségbe, a Kína-Irán tengely létrejötte kihangsúlyozza Eurázsia geopolitikai mozgásait. Teherán most megszerezte Kína támogatását az amerikai nyomással szemben, míg Peking újabb kiutat kapott az amerikai szövetségesek feltartóztató – és esetleges tengeri blokádot létrehozó – politikájával szemben.

Irán mozgástere

Irán ilyen szintű elköteleződése Kína felé egyben mutatja, hogy nagyon szűk a geopolitikai játéktere. Az iráni-török történelmi egyensúly már 2016-ban megbillent, amikor Ankara aktívan beavatkozott a szír polgárháborúba, és a feszültség egy újabb szintet ugrott 2020-ban, amikor a török nagypolitika és a vezérkar nyíltan támogatta Azerbajdzsánt Nagorno-Karabah visszaszerzésében. Valóban, a győztes azeri háború következményeként egy évszázad után először a törökök visszatértek a Kaukázusba.

Teherán bizalma nem teljes az orosz vonatkozásban sem olyan hadszíntereken, mint a Dél-Kaukázus, illetve esetenként Szíria. Ez pedig megakadályozza Teheránt abban, hogy az Eurázsiai Gazdasági Unióra támaszkodjanak, ami Oroszország eurázsiai alternatívája.

A Nyugat sem megnyugtató opció. Még ha az európaiak nem is támogatják teljes körűen a Fehér Ház nyomását Iránra, de teljes törésre nem hajlandóak ez ügyben Washingtonnal. India most az USA-Japán-Ausztrália biztonságpolitikai tengelyen (Quad) egyre aktívabb, ami szintén kizáró tényező. Tehát Kína az a partner, amely enyhíthet Irán nyomasztó gazdasági helyzetén, és egyben nagyhatalmi támogatást adhat a nemzetközi játéktéren.

Kínát és Iránt az egyre erősödő multipoláris világrend is közelebb hozza egymáshoz. Mindkét illiberális ország korlátozni akarja az amerikai hegemonikus hatalmat azáltal, hogy önálló külpolitikai vonalvezetésre törekszik.

Az egyezménnyel Irán előtt megnyílnak közép-ázsiai lehetőségek is. Tavaly augusztusban Irán már amúgy is megnyitott két infrastrukturális folyosót a térségbe: egyrészt a Kirgizisztán-Tádzsikisztán-Afganisztán (KTAI) útvonalat, másrészről az Irán-Afganisztán-Üzbegisztán útvonalat.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG