Tovább gyengült a kínai feldolgozóipar teljesítménye októberben az energiaellátási problémák és a magasba szökött nyersanyagárak hatására a kínai statisztikai hivatal adatai szerint. A nemzeti statisztikai hivatal, valamint a kínai logisztikai és beszerzési szövetség (CFLP) által számított feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) 49,2 pontra csökkent októberben, a második egymást követő hónapja tartó visszaesést jelezve. Elemzők 49,7 pontra, vagyis a visszaesés mérséklődésére számítottak a szeptemberi, 49,6 pont után.
A BMI 50 pont fölötti értéke növekedésre, az alatti pedig visszaesésre utal. A múlt havi adat a leggyengébb volt 2020 februárja óta, amikor a kínai feldolgozóipari BMI 35,7 pontra zuhant az országban akkor tetőző koronavírus-járvány miatti korlátozások hatására.
Csao Csing-ho, a kínai statisztikai hivatal vezető elemzője az adatokkal egy időben közzétett közleményben a teljesítmény további gyengülését elsősorban az energiaellátási problémák, illetve az egyes nyersanyagok árának jelentős növekedése által okozott kedvezőtlen hatásoknak tulajdonította. A szakértő rámutatott: a felmérés során vizsgált 21 ágazatból 9 BMI-je állt az 50 pontos küszöb fölött októberben, vagyis hárommal kevesebb ágazatban mértek növekedést szeptemberhez képest. Októberben is növekedést tudtak elérni egyebek mellett a csúcstechnológiával és a berendezések gyártásával foglalkozó ágazatok. A magas eneregiaigényű ágazatok teljesítménye ezzel szemben zsugorodott.
Csakúgy, mint szeptemberben, a vállalatok mérete szerint bontott adatok októberben is azt tükrözték, hogy a kínai feldolgozóipari nagyvállalatok képesek voltak növelni teljesítményüket, jóllehet az előző hónaphoz képest enyhén visszafogottabb mértékben. A kis-és középvállalatok teljesítménye azonban egyaránt visszaesett, a középvállalatok esetében ráadásul a zsugorodás gyorsulását regisztrálták. A kisvállalatok teljesítménye pedig már az egymást követő hatodik hónapja csökkent.
A termelésre vonatkozó részmutató az előző hónapról 1,1 ponttal gyengülve 48,4 pontra csökkent októberben. Az új megrendelések állományának 48,8 pontos részindexe a harmadik egymást követő hónapja tartó visszaesést tükrözte, a zsugorodás mértéke ráadásul nőtt szeptemberhez képest.
A feldolgozóiparon kívüli, főleg a szolgáltatásokat és az építőipart tömörítő szektor BMI-je a szeptemberi 53,2 pontról 52,4 pontra csúszott vissza októberben, ám még így is a szektor teljesítményének növekedéséről árulkodott. Az építőipar teljesítménye ugyan továbbra is bővült, ám enyhébb mértékben szeptemberhez képest, miután a szektorra jelentős nyomást gyakorolt az ország második legnagyobb ingatlanfejlesztőjének számító China Evergrande konglomerátum eladósodása.
Bár a kínai szolgáltatóipar teljesítménye októberben is nőtt, a bővülés üteme lassult szeptemberhez képest. A statisztikai hivatal szakértője szerint az október eleji, a nemzeti ünnep miatti egyhetes munkaszünet kedvező hatással volt egyebek mellett a szálloda- és vendéglátóipari keresletre. Az ország egyes részein újból felbukkanó járványgócok miatt mindazonáltal sokan inkább helyben töltötték a szabadságukat, így a vasúti- és légiközlekedésben csupán mérsékelt növekedést regisztráltak - tette hozzá.
Az üzleti várakozások részindexe a szeptemberi 59,1 pontról 58,5 pontra mérséklődött, ám így is a szektorban működő vállalatok derűlátását tükrözte az elkövetkező 12 hónapot illetően.
Június óta először nőtt az orosz feldolgozóipar teljesítménye az idén októberben, elsősorban a termelés bővülése és a belföldi új megrendelések emelkedésének hatására.
A londoni Markit Economics gazdaságkutató intézet hétfőn közölte, hogy az orosz feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) a szeptemberi 49,8 pontról októberben 51,6 pontra emelkedett, május óta a legmagasabb szintre nőtt. A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének növekedését, az az alatti a zsugorodását jelzi.
A jelentésért felelős szakértő rámutatott arra, hogy a megrendelések az új és a régebbi belföldi üzletfelek nagyobb keresletének köszönhetően nőttek, miközben május óta először emelkedett a foglalkoztatottak száma az ágazatban. A külföldi kereslet ugyanakkor már ötödik hónapja csökkent októberben. A Markit azzal számol, hogy az idén az orosz ipari termelés 4,3 százalékkal nő a tavalyi 2,6 százalékos csökkenés után. Oroszországban a feldolgozóipar adja a hazai össztermék (GDP) mintegy 16 százalékát.
Ugyancsak jó hír az orosz gazdaságnak, hogy 2019 augusztusa óta a legalacsonyabb szintre süllyedt a munkanélküliség szeptemberben, és gyorsult a kiskereskedelmi forgalom növekedése. Az orosz statisztikai hivatal közlése szerint szeptemberben a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékra süllyedt az augusztusi 4,4 százalékról. Az elemzői várakozások átlagában emelkedést jelző, 4,5 százalék szerepelt szeptemberre. A munkanélküliek száma augusztussal összevetve 78 ezerrel, 3 millió 272 ezerre csökkent szeptemberben. Egy éve szeptemberben jóval nagyobb mértékű, 6,3 százalékos munkanélküliséget mértek Oroszországban.
Ugyancsak a statisztikai hivatal kimutatása szerint szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom növekedése éves összevetésben 5,6 százalékra gyorsult az augusztusi 5,3 százalékról. Elemzők lassuló, 3,8 százalékos forgalomnövekedésre számítottak szeptemberre. Oroszországban az idei első kilenc hónapban a kiskereskedelmi forgalom 8,4 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit.