5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az olaj világpiaci ára és a kínai tőzsdék estek hétfőn, valamint a jüan is gyengült a dollárral szemben arra a hírre, hogy Kínában több nagyvárosban ismét korlátozó intézkedéseket vezettek be, és Sanghajban is újból a lezárások réme fenyeget az omikron egy új alvariánsának terjedése miatt. Emellett a kínai fogyasztói és termelői árak a vártnál gyorsabban emelkedtek júniusban, ami rontja a további monetáris lazítás kilátásait.

Számos kínai városban ismét csaknem teljes karantént rendeltek el, hogy visszaszorítsák az új fertőzéseket, a 27 milliós Sanghaj kereskedelmi központjában és több más kerületében pedig újabb tömeges tesztelésre készülnek, miután egy erősen fertőző omikron alváltozatot találtak, ami ráadásul az eddigi alvariánsoknál jobban kikerüli az oltások adta védelmet. A szigorú korlátozásokat továbbra is azért rendelik el, mert Kína – a csekély számú új fertőzött ellenére – ragaszkodik a zéró-covid politikájához, amelynek célja a járványkitörések azonnali teljes felszámolása, miközben a világ nagy része már együtt él a vírussal. Kína ugyanakkor a gazdasági károk csökkentése érdekében célzottabb korlátozásokat próbál bevezetni, miután a tavaszi nagy lezárások hatalmas fennakadásokat okoztak a globális ellátási láncokban és súlyosan érintették a nemzetközi kereskedelmet.

Kínában több nagyvárosban újabb korlátozó intézkedéseket vezettek be. Fotó: Depositphotos
Kínában több nagyvárosban újabb korlátozó intézkedéseket vezettek be. Fotó: Depositphotos

A várakozások szerint a kínai gazdaság második negyedévi jelentős lassulását mutatják majd szerdán a júniusi kereskedelmi adatok, valamint pénteken az ipari termelésre és az április–júniusi GDP-re vonatkozó adatok.

Ugyanakkor rontja a további monetáris lazítás kilátásait és a kínai jegybank gazdaságélénkítő lehetőségeit csökkenti, hogy a fogyasztói és termelői árak a vártnál gyorsabban emelkedtek júniusban. Emellett a kínai devizatartalékok 56,5 milliárd dollárral 3071 milliárd dollárra csökkentek, ami 2020 márciusa óta a legalacsonyabb érték, szemben a 3113 milliárd dolláros piaci előrejelzéssel. A csökkenést főként a dollár jelentős erősödése okozta. Eközben az aranytartalékok a május végi 115,18 milliárd dollárról június végére 113,82 milliárd dollárra apadtak.

Ezzel párhuzamosan a kínai vállalatokat mindinkább terheli, hogy nehezebben tudják refinanszírozni a dollárban denominált adósságaikat. Egy a Refinitiv adataira támaszkodó felmérés szerint az ázsiai vállalatok kamatfedezeti mutatója – amely a működési nyereség és a kamatkiadások hányadosa, és azt jelzi, hogy mennyire könnyen tudják fizetni a fennálló adósságok kamatait – március végén az elmúlt egy év legalacsonyabb értékére csökkent, amit elsősorban a kínai, dél-koreai, indonéziai és vietnami vállalatok rontottak. Ugyanakkor az ázsiai vállalatok adósságállománya 2022 márciusának végére 6700 milliárd dollárra ugrott, negyedével többre, mint két évvel korábban.

Főként azon kínai vállatok számára okozhat problémát az erősödő dollár és az emelkedő jegybanki kamatlábak miatt megdrágult kamatfizetés, amelyek a legtöbb üzletet helyben bonyolítják, és nem sok exportjuk van, ami növelné a bevételeik értékét. A problémákat tetézi, hogy ezek a vállalatok a helyi lakosság gyengébb fizetőképessége miatt nehezen tudják áthárítani a nyersanyagárak megugrásából fakadó többletköltségeket a vevőkre, ami összenyomja az árrést.

Különösen a China Evergrande Group tavalyi válsága óta nyomás alatt lévő kínai ingatlancégek fogják tudni nehezen refinanszírozni az adósságot

- állítja Herald van der Linde, az HSBC vezető részvénystratégája.

Ezeknek az ingatlanvállalatoknak 12,9 milliárd dollár értékű 2022 második felében lejáró dollárkötvényei vannak.

A tovagyűrűző nehézségeke utal, hogy Honan tartomány számos helyi bankja küzd likviditási problémákkal, emiatt több millió dollár értékben, főként kisbetétesek jüanbetétjét fagyasztották be, ami ellen vasárnap többezeres tüntetés robbant ki a kínai jegybank csengcsoui központja előtt, amit a rendőrség erőszakkal oszlatott fel. Az ügy jelentőségét jelzi, hogy a helyi hatóságok a digitális covid-ellenőrző rendszereket manipulálva próbálták akadályozni, hogy a betétesek a tartományi fővárosba utazhassanak tüntetni, ami országos felháborodást váltott ki.

Az újabb kínai lezárások okozta gazdasági kockázatok nemcsak a kínai tőzsdékre voltak hatással hétfőn, de a globális olajpiacot is megmozgatták. A világ legnagyobb olajimportőrének esetleges olajkereslet-csökkenésére reagált a piac azzal, hogy az olajárak változékony kereskedésben csökkentek.

A Brent nyersolaj legrövidebb határidős jegyzései reggel óta 2 százalékkal, 104,88 dollárra csökkentek 14:00-kor (CET), a pénteki drágulást visszafordítva.

A Brent nyersolaj árának napi alakulása (dollár/hordó)
A Brent nyersolaj árának napi alakulása (dollár/hordó)

A WTI nyersolaj ára hasonló mértékben csökkent, 14:00 körül 102,26 dollárt kellett fizetni egy hordójáért. Míg a hosszú pozíciói a legalacsonyabb szinten vannak 2020 márciusa óta, amikor a járvány kezdeti kitörése miatt összeomlott a kereslet. Ez pedig a kínálat jelenlegi szűkössége közepette különösen figyelemreméltó.

A Shanghai Composite index 1,27 százalékkal 3,314 pontra, míg a Sencsen Composite 1,87 százalékkal 12,617 pontra esett hétfőn, és ezzel több mint két hete a legalacsonyabb szintre került.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG