A baj ritkán jár egyedül, tartja a mondás. Indiára ezekben a hetekben felettébb áll ez a régi bölcsesség: nemzeti devizája történelmi mélyponton, sorozatos etnikai zavargások rázzák meg az országot, és most mindennek tetejébe jött egy koronavírus-járvány, amelyet a legfelsőbb politikai szinten sikerült nukleáris erejű bombává élesíteni.
Narendra Modi, a szubkontinens hindu felsőbbrendűséget hirdető miniszterelnöke pontosan egy hete jelentette be a 3 hetes kijárási tilalmat. A váratlan és előkészítetlen intézkedés arra késztetett több millió vendégmunkást a nagyvárosokban, hogy nekiinduljanak szülőfalvaik irányába.
Mivel a vonatok is leálltak, ezért buszokra zsúfolódtak, vagy egyszerűen gyalog próbálják megtenni a hosszú utat.
Kézrátétel és koronavírus
Az eredmény teljes országos felfordulás lett, amelynek kimenetele már most borítékolható: az indiai kormány ugyanis gyakorlatilag szervezetten megnyitotta a koronavírus útját a nagyvárosokból a nyomorban tengődő, túlnépesedett falvak irányába.
Márpedig vidéken él a népesség 60 százaléka, és a kistelepüléseken gyakorlatilag nem létezik közegészségügyi infrastruktúra. Olyan, perifériás szövetségi államokban, mint például Uttar Prades vagy Bihár, az egészségügyi alapellátást végző személyzet több mint háromnegyede képesítetlen.
Alapjában véve nem sokkal jobb a helyzet a városokban sem, hiszen egy március 27-én keltezett belső jelentés szerint Indiának legalább 38 millió védőmaszkra lenne szüksége és 6,2 millió személyzeti védőfelszerelésre. Mi több, ez az adat India 36 szövetségi állama közül csupán 7-nek az igényére vonatkozik, tehát a teljes, 1,37 milliárd lakosú ország valós igényei még ennél is jóval nagyobbak.
De hát India GDP-jének csupán 1,5 százalékát fordítja egészségügyre. Sajtójelentések szerint jelenleg csupán 40 ezer lélegeztetőgép működik az országban és 84 ezer főre (!) jut egyetlen intenzív osztályos ágy.
Mindezek után senki sem lepődött meg igazán egy vezető indiai járványügyi szakértő figyelmeztetésén, miszerint az ország lakosságának akár 55 százaléka megfertőződhet.
Rúpia a mélyben
Modi káoszt okozó bejelentése olyan alapkérdésekre sem adott választ, mint hogy az átlagosan napi 2 dollárért robotoló és most munkájukat hirtelen elvesztő vendégmunkások mit fognak az elkövetkező napokban enni és inni? A kormányzat csak napok után kapott észbe és jelentett be egy 20,3 milliárd euró értékű gazdasági élénkítőcsomagot, beleértve a 3 hónapig tartó gabona és lencse-szállításokat 800 millió indiai számára.
Eközben a nemzetközi intézmények sorra vágják vissza India növekedési kilátásait. A jegybank pedig a múlt héten adott egy 50,54 milliárd dolláros infúziót az ország pénzügyi rendszerének, egyben az alapkamatot 75 bázisponttal 4.4 százalékra szállította le. A rúpia ennek megfelelően szinte naponta süllyed újabb és újabb történelmi mélypontra.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)