Rendőrök intézkednek egy koronavírusos eset kapcsán egy innsbrucki hotelnél, Ausztriában, 2020. február 25-én. Illusztráció. EPA/CHRISTIAN BRUNA |
A nagypolitika késői ébredése, az elidősödött népesség és az egészségügyi ellátórendszer hiányosságai mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy Olaszországban és Spanyolországban a koronavírus-járvány mára megállíthatatlannak tűnik. Olaszországban a tegnapi adatok szerint 35 713 fertőzöttet és 2978 hallottat tartottak nyilván, Spanyolországban 13 910 / 623, míg Franciaországban 7730 / 175 volt ez az arány.
Franciaország
Macron elnök március 16-án jelentett be rendkívüli intézkedéseket. "Háborúban vagyunk, egy láthatatlan ellenség, a vírus ellen. Mindenkinek ez ellen kell éjjel-nappal harcolnia" - mondta Macron. A francia köztársasági elnök bejelentette, hogy a kormány minden reformot elhalaszt, gyakorlatilag csak a koronavírus-járvánnyal foglalkozik, erről ma szavaz a parlament.
Az elnök beszéde után Christophe Castaner belügyminiszter bejelentette, hogy 100 ezer rendőrt és csendőrt vezényelnek az utcákra a karantén fenntartására. A vesztegzár megsértői 38 eurós büntetéssel szembesülnek, amelyet hamarosan 135 euróra emelnek. A hadsereget mozgósították, 30 intenzív ágyas katonai kórházat állítanak föl Elzászban.
Spanyolország
Aki megsérti a múlt szombaton kihirdetett – és a tervek szerint két hétig tartó - országos vészhelyzet rendelkezéseit, az 600-tól 30 ezer euróig terjedő büntetéssel szembesül, valamint akár 4 éves börtönbüntetéssel. Az ország 13 régiójába 1100 katonát vezényeltek, ezzel egy időben 47 millió ember karanténba helyeztek.
USA
Trump elnök tegnap önmagát „háborús elnök”-nek nevezte, bejelentve, hogy a haditengerészet egy kórházhajóját New Yorkhoz vezényli. Szintén kijelentette, hogy „szükség esetén” aláírja a Védelmi Termelési Törvényt (Defense Production Act), amely lehetővé teszi az elnöknek, hogy a magánszféra ipari bázisát és erőforrásait politikai céloknak alárendelje nemzetbiztonsági válság esetén.
Ausztrália
A kontinensnyi ország olyan intézkedésekről döntött a hétvégén, amelyeket korábban csak háborús időszakban alkalmaztak. Ebbe beletartoznak az önkényes őrizetbevételek, bebörtönzések vagy óriási büntetések (AUD 20 ezer) kiszabása a köz egészségmegőrzésének nevében. A „felhatalmazott tiszteknek” joga van lezárni helyszíneket és lefoglalni bármit végrehajtási parancs nélkül.
Izrael
Az ideiglenes kormány a Knesszetet megkerülve kedden a hajnali órákban egyhangúlag elfogadta az új sürgősségi rendeleteket a koronavírusos betegek vagy gyanú szerint fertőzöttek mobiltelefonjának nyomon követéséről. A kabinet tagjai annak ellenére adtak zöld utat az intézkedésre, hogy az Igazságügyi Minisztérium elkötelezte magát: a jóváhagyás a izraeli parlamenten keresztül kell történjen, amely még nem jutott döntésre a szokatlan kérdésben. Az új sürgősségi rendeletek értelmében az izraeli rendőrség felhatalmazást kapott azon személyek mobiltelefonjának nyomon követésére, akiknek tesztje pozitív lett a vírusra, vagy akikről azt feltételezik, hogy elkapták a betegséget.
Az intézkedés lehetővé teszi Sin Bét, azaz a belső elhárítás számára, hogy mobil adatokat használjon – nevezetesen, hogy mely tornyokhoz csatlakozik az eszköz – annak érdekében, hogy visszamenőleges hatállyal nyomon tudja követni a koronavírus hordozóinak mozgásait, hogy lássa, kivel léptek kapcsolatba a vizsgálatokat megelőző napokban és hetekben, illetve hogy karanténba helyezzék azokat a személyeket. A Sin Bét vezetője, Nadav Argaman kedd reggel nyilatkozatot tett közzé a lakosok megnyugtatása érdekében, mondván, az intézkedés célja az életmentés. „A Sin Bét tisztában van azzal, hogy ez eltér a szokásos terrorelhárító tevékenységeitől, ezért az ügy megvitatásra és jóváhagyásra került a főügyésszel (Avichai Mandelblit), és rögzített felügyeleti és ellenőrzési mechanizmusokat vezettek be a folyamathoz”, mondta Argaman.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)