A magyar kormányfő Jair Bolsonarót fogadta ma Budapesten a Karmelita kolostorban. A találkozó utáni sajtótájékoztatón kiemelte, hogy számos kérdésben azonos a megközelítésük a brazil elnökkel. Ezek között említette a migrációt, az üldözött keresztények védelmének fontosságát és a családokat – mint mondta, „az apa férfi, az anya nő.”
Orbán Viktor egyúttal
különös megtiszteltetésnek és diplomáciatörténeti eseménynek nevezte Jair Bolsonaro látogatását utalva arra, hogy korábban még soha nem járt brazil elnök hivatalos látogatáson Magyarországon.
A dél-amerikai ország elnöke Moszkvából érkezett, ahol tegnap Vlagyimir Putyin orosz elnök fogadta.
Orbán Viktor beszélt arról is, hogy Brazília nyitva áll a magyar befektetések fogadására, az ott már jelen lévő cégek közül pedig megemlítette a Richtert.
Szólt arról is, hogy
Magyarország két sugárhajtású katonai szállító repülőgépet (KC-390-est) vásárolt Brazíliától, amelyek 2023-ban érkeznek meg és állnak hadrendbe a magyar hadseregben.
Hozzátette, hogy a jövőben szélesíteni fogják a hadiipari együttműködést a dél-amerikai országgal.
Jair Bolsonaro a tájékoztatón kiemelte: látogatása alkalmat ad a két ország kapcsolatának mélyítésére a többi között a gazdasági területen.
A brazil elnök
Brazília "kis nagytestvérének" nevezte Magyarországot, tekintettel a területi különbségekre, valamint arra, hogy partnere milyen eredményeket ért el a közös érdekek képviseletében.
Ezek közé sorolta az Isten, a haza, a család és a szabadság kérdését.
Szólt arról is, hogy Brazíliában mintegy százezer magyar él, és számos brazil tanul Magyarországon.
Kitérve az Áder János államfővel folytatott megbeszélésére, a brazil elnök arról is beszélt, hogy Amazónia kérdésében szerinte sokszor torz kép jut el a világba az országáról, amely az esőerdők pusztítójaként állítja be Brazíliát. Szerinte területük 63 százalékán megőrzik az élővilágot, és erdőtelepítést is végeznek.
Úgy véli, hogy az ellenük irányuló támadásokat az "agrárbizniszből" indítják. A brazil esőerdők irtásáról készült korábbi interjúnkban ugyanakkor más képet fest az ottani helyzetről egy szakértő:
A sajtónyilatkozat előtt a felek megállapodást írtak alá az együttműködésről a honvédelem, a humanitárius tevékenység és a vízgazdálkodás területén.
A mai Bolsonaro-vizit hátterével ebben a cikkben foglalkoztunk:
Korábbi interjúnkat arról, hogy ki ő és hogyan lett Brazília elnöke, pedig itt olvashatják: