5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A gyanú szerint több mint húsz dróntámadást hajtott végre Ukrajna orosz vagy orosz fennhatóság alatt lévő területeken idén. A célpontok között üzemanyagraktárak, olajfinomítók és repülőterek voltak, és támadás érhetett oroszországi vasútvonalakat és egy orosz falut is. Bár Kijev nem vállalta magára az akciókat, azok nagyrészt beleillenek a tavaszi ellentámadás előkészületeibe.

Borús jövőképet festenek Moszkva számára azok az értékelések, amelyeket a brit titkosszolgálat készített az orosz vasúti hálózat és üzemanyagraktárak elleni feltételezett támadásokról.

 A hátországot támadják

Az egyik jelentés, amelyet a brit védelmi minisztérium pénteken tett közzé Twitter oldalán, kiemeli: az ukrán határ közelében az utóbbi időben egyre gyakoribbá váló, „ismeretlen szereplők” által elkövetett szabotázsakciókra visszavezetett „vasúti balesetek” rövidtávon zavart okoztak az orosz hadsereg vasúti mozgásában. Bár a speciális egységek „képesek gyorsan helyreállítani a vasúti pályákat, az ilyen esetek egyre nagyobb nyomás alá fogják helyezni az orosz belbiztonsági erőket”.

A brit titkosszolgálat szerint „nagyon valószínű”, hogy ezek az erők továbbra sem lesznek képesek teljes egészében megvédeni a támadásoktól Oroszország óriási és sebezhető vasúthálózatát. 

A hírszerzők egy másik, két nappal korábbi jelentése kitér az orosz üzemanyagraktárak elleni akciókra is. Értékelésük szerint a megszállt területeken, valamint az orosz-ukrán határrégiókban lévő raktárak továbbra is „különösen sebezhetőek” maradnak.

Egy tűzoltó a lángoló szevasztopoli üzemanyagraktár előtt a Krím-félszigeten 2023. április 29-én. Fotó: EPA/SEVASTOPOL GOVERNOR TELEGRAM
Egy tűzoltó a lángoló szevasztopoli üzemanyagraktár előtt a Krím-félszigeten 2023. április 29-én. Fotó: EPA/SEVASTOPOL GOVERNOR TELEGRAM

A raktárakban és az elosztó hálózatokban okozott károk valószínűleg arra kényszerítik majd az orosz haderőt, hogy változtasson üzemanyagellátási gyakorlatán, hogy a jövőben kisebb valószínűséggel váljanak célponttá ezek a létesítmények. Ennek keretében plusz védelmet biztosíthatnak számukra – ez történt például az oroszországi Tuapszéban –, vagy kevésbé veszélyeztetett régiókba helyezhetik át azokat.

Ami a részleteket illeti, a héten két nap alatt két teherszállító vonat siklott ki Oroszországban.

Az egyik "baleset" kedden történt az Ukrajnával szomszédos régióban, de a határtól relatív távol fekvő oroszországi Brjanszk városánál. Számos vagon és a mozdony is lefutott a vágányról, miután egy robbanóeszköz működésbe lépett, közölte Alexander Bogomaz helyi kormányzó.

Hétfő reggel pedig a Brjanszk-Unecsa vonalon siklott ki egy vonat, ebben az esetben a mozdony és hét vagon lángra is kapott. Ez a támadás már sokkal közelebb volt az ukrán határhoz, mint az egy nappal későbbi.

A Moscow Times szerint az orosz offenzíva kezdete óta már sok alkalommal érkeztek hírek oroszországi vasúthálózat ellen végrehajtott szabotázsakciókról, de most történt meg először, hogy a hivatalos szervek ilyen szinten megerősítették ezeket.

Lángoló raktárak

Mindezzel párhuzamosan több gyanús tűzeset is volt a közelmúltban. Az egyik feltételezett szabotázs szerdán történt egy üzemanyagraktárban a Kercsi-szoros oroszországi, szárazföldi oldalán fekvő Volnánál, a Krími híd közelében. A tüzet a gyanú szerint egy dróntámadás okozta, írja a brit titkosszolgálati jelentés.

Péntek reggel pedig arról számolt be az orosz média, hogy a dél-oroszországi Krasznodar régióban ütött ki tűz egy olajfinomítóban, meg nem erősített hírek szerint szintén egy dróntámadás következtében. 

Múlt vasárnap a Krím-félszigeten fekvő Szevasztopol egyik üzemanyagraktárát érhette dróntámadás, amely szintén óriási tüzet okozott. Az orosz megszállás alatt lévő Nova Kakhovkában állítólag szintén ukrán csapások okoztak áramkimaradást, április végén pedig arról számolt be Brjanszk kormányzója, hogy a Suzemka nevű orosz falut ért ukrán támadás (feltételezhetően rakétacsapás) következtében négy civil is életét vesztette.

Az ukránok állítólag már Moszkvát is elérték. Az orosz vezetés szerint két ukrán drón Washington megbízásából kedden megpróbálta megölni Vlagyimir Putyint a Kremlben, de az orosz légvédelem lelőtte őket. Kijev szerint ez hazugság, és valójában Moszkva szervezte meg a „támadást”.

Az ukrán hadsereg drónjaival mindenesetre már tavaly is számos alkalommal támadott sikerrel oroszországi célpontokat. Egy ukrán hadiipari cég pedig olyan nagy hatótávolságú drónokat fejlesztett ki, amelyek már Moszkvát is elérhetik – mégha ez természetesen nem is bizonyítja, hogy Ukrajna áll a Putyin elleni akció mögött.

Készülnek az ellentámadásra

Összegezve: a híradások valóságtartalmát nehéz ellenőrizni, de az tény, hogy a közelmúltban számos gyanús és jelentős káreset érte az orosz infrastruktúrát határmenti vagy orosz területeken. A BBC összesítése szerint idén több mint 20 feltételezett dróntámadás történt Oroszországban (határmenti régiókban, így a Brjanszki és a Belgorodi területen), illetve az oroszok által kontrollált ukrajnai területeken (főleg a Krím-félszigeten), amelyek olajfinomítók, üzemanyagraktárak, repülőterek és az energia-infrastruktúra ellen irányulhattak.

Ukrajna általában nem vállalja magára az oroszországi vagy a megszállt területeken végrehajtott támadásokat, ugyanakkor ukrán hivatalos szervek Isten büntetésének nevezték például a szevasztopoli tüzet.

Az ukrán hadseregnek pedig deklarált célja, hogy – a küszöbön álló tavaszi ellentámadás előkészületeinek keretében – aláássa Oroszország „logisztikai alakzatait.”

Tehát az orosz üzemanyagraktárak és infrastrukturális létesítmények elleni feltételezett támadások logikus lépésnek tűnnek katonai szempontból, mégha ezekről Kijev nem is beszél nyíltan.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
Makro / Külgazdaság Vannak még ütőkártyák a Tisza Párt elnökénél? És Orbán Viktornál?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. február 18. 15:15
Mikor menekül el Rogán Antal? Mit ért el Magyar Péter egy év alatt és mire lehet ez elég egy év múlva? Kinek és mit üzent a Tisza évértékelője? Kik lehetnek Magyar Péter célkeresztjében? Átállhat valaki a Fideszből a Tiszához? Miért volt a feleségének igaza Magyar Péterrel kapcsolatban? Somogyi Zoltán szociológussal ezekről a kérdésekről is beszélgetett a Klasszis Podcast új adásában Litván Dániel újságíró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG