5p
Elfogadta az Európai Parlament a magyar demokrácia állapotát kritizáló Sargentini-jelentést, a dokumentumot a néppárti képviselők többsége is támogatta. Az EP ezzel kimondta, hogy indokolt a hetes cikk szerinti eljárás megindítása Magyarországgal szemben. Bár ez elvileg a szavazati jog megvonásával is járhat, ennek esélye a gyakorlatban minimális.
Mosolyszünet: Orbán Viktor és Judith Sargentini az EP-vitán. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

Megszavazta az Európai Parlament (EP) plenáris ülése a Sargentini-jelentést, amely szerint Magyarországon fennáll a veszélye az uniós értékek súlyos és módszeres megsértésének.

Simán elfogadták

A jelentés elfogadásához a 750 EP-képviselő abszolút többségének támogatására, legalább 376 szavazatra volt szükség. Ennél azonban jóval többen, 448-an voksoltak igennel. 197-en nemet mondtak, 48-an tartózkodtak.

Forrás: EP

Mivel a legtöbb, szám szerint 218 képviselője az Európai Néppárt (EPP) frakciójának van – ide tartozik a Fidesz is –, és egyértelmű volt, hogy a baloldali és liberális képviselők túlnyomó többsége igennel, a radikális jobboldal pedig nemmel voksol, a szavazást nagyrészt a néppártiak döntötték el. Utóbbiak többsége elfogadta a jelentést.  

Néppárt: frusztráltak vagyunk Orbán Viktor miatt

Sajtóhírek már a szavazás előtt arról szóltak, hogy az EPP-frakció többsége szembefordult a magyar miniszterelnökkel a tegnap esti ülésükön. „Nagyon frusztráltak vagyunk Orbán miatt”  - mondta előzetesen Sabine Verheyen, a német Kereszténydemokrata Unió EP-képviselője a Spiegelnek. Sebastian Kurz osztrák kancellár, az Osztrák Néppárt vezetője szintén előre közölte, hogy képviselőik igennel voksolnak majd.

Megszavazta a jelentést Manfred Weber, az EPP frakcióvezetője is, mivel nem lát kompromisszumkészséget Orbán Viktor kormányfő részéről a Közép-európai Egyetem (CEU) és a civil szervezeteket érintő új törvények ügyében. A néppárti képviselők egyébként saját belátásuk szerint dönthettek a szavazatukról.

A Liga nemmel szavazott

Az olasz bevándorlás-ellenes Liga (korábban Északi Liga) viszont azt közölte, hogy képviselői elutasítják a dokumentumot. A Liga a Nemzetek és Szabadság Európája nevű radikális jobboldali frakcióhoz tartozik a francia Nemzeti Gyűléssel (korábban Nemzeti Front) és az osztrák Szabadságpárttal együtt.

Utóbbi párt vezére, Heinz-Christian Strache osztrák alkancellár a napokban felkínálta Orbán Viktornak, hogy csatlakozzon az EP-frakciójukhoz.

Mit mond a Sargentini-jelentés?  

A holland zöldpárti képviselő által készített jelentés azt állítja, hogy Magyarországon fennáll a veszélye az uniós értékek súlyos és módszeres megsértésének.

Judith Sargentini konkrétan az alábbi területeken lát komoly problémákat:

  • az alkotmányos és a választási rendszer működése
  • az igazságszolgáltatás és más intézmények függetlensége, valamint a bírák jogai
  • a korrupció és az összeférhetetlenség
  • a magánélet védelme és az adatvédelem
  • a véleménynyilvánítás szabadsága
  • a tudományos élet szabadsága
  • a vallásszabadság
  • az egyesülési szabadság
  • az egyenlő bánásmódhoz való jog
  • a kisebbségekhez tartozó személyek – köztük a romák és a zsidók – jogai, valamint a kisebbségekkel szembeni gyűlölködő kijelentésekkel szembeni védelem
  • a migránsok, menedékkérők és menekültek alapvető jogai
  • a gazdasági és szociális jogok.

A jelentés minden pontnál részletesen kifejti, hogy pontosan mit és miért tart aggályosnak.

Mit mond a magyar kormány?

Orbán Viktor miniszterelnök a tegnapi EP-vitában nem tért ki a dokumentum konkrét állításaira. Annyit mondott, hogy a jelentés 37 ténybeli tévedést tartalmaz, ezeket elküldték a képviselőknek.  

A magyar kormányfő hosszasan beszélt viszont arról, hogy a jelentés „sérti Magyarországot és a magyar nép becsületét”, „kettős mércét alkalmaz” és „nem tiszteli a magyar népet”, amelyet „ ki akarnak rekeszteni az európai döntésekből”. Egyúttal visszautasította, hogy az EP „bevándorlás- és migránspárti erői fenyegessék, zsarolják, és hazug vádak alapján rágalmazzák Magyarországot és a magyar embereket.”   

És akkor mi lesz most?

Az EP most azt mondta ki, hogy indokolt (az EU atomfegyvereként  emlegetett) hetes cikk szerinti eljárás megindítása hazánkkal szemben.  Ennek végeredménye elvileg az is lehet, hogy megvonják a szavazati jogot Magyarországtól az Európai Tanácsban.

A gyakorlatban azonban erre minimális az esély. Ehhez ugyanis előbb arra lenne szükség, hogy az Európai Tanács is állapítsa meg (négyötödös többséggel) az uniós értékek sérülésének tényét, majd az eljárás végén még egyszer, immár egyhangúan kellene megállapítania ugyanezt. Mivel nyilvánvaló, hogy például Lengyelország nemmel szavazna, Magyarország szavazati joga nincs veszélyben.       

Eddig egyébként még nem volt példa arra, hogy az EP bármely tagország ellen kezdeményezze a hetes cikk szerint eljárás megindítását. Lengyelország ellen ugyan a múlt év vége óta folyik ilyen eljárás, azt azonban az Európai Bizottság kezdeményezte.

UPDATE:

A Financial Times szerint a néppárti EP-képviselők közül 115-en szavaztak igennel, 57-en pedig nemmel a jelentésre, 28-an tartózkodtak. Kétszer annyian vannak tehát azok, akik szembefordultak a magyar kormányfővel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A kínaiak ismét meglepték a világot
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 11:54
Váratlant húzott a távol-keleti nagyhatalom jegybankja: nem változtattak a kamatokon.
Makro / Külgazdaság Ismét változik az üzemanyagár, ez sokakat kellemetlenül érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 10:23
Nagy fordulat várható a hétvégén: olcsóbb lesz a dízel, mint a benzin!
Makro / Külgazdaság Fityiszt mutat az Orbán-kormány Brüsszelnek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 13:12
Közölte a miniszter, nem fizetik be a migrációs bírságot, de dolgoznak azon, hogy a napi egymillió euró ne halmozódjon tovább.
Makro / Külgazdaság Még soha nem volt ennyi svájci - ott már lassítanák a népesség növekedését
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 12:19
Nem akarnak tízmilliós országot, népszavazást is tartanának erről.
Makro / Külgazdaság Újabb országban jön az árvíz - ne induljon el, aki oda készült
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 11:29
Van, ahol helikopterrel kellett menteni az embereket Észak-Olaszországban.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a magyar kormány a felrobbantott csipogók ügyében
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 18:05
Kovács Zoltán ismertette a kormány álláspontját - furcsamód nem látnak nemzetbiztonsági kockázatot, miközben egy magyar céget neveztek meg a személyhívók gyártójaként.
Makro / Külgazdaság Újra üzent David Pressman Orbán Viktornak: már nem működnek a kifogások, Amerika cselekedni fog
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 14:13
Figyeli az Egyesült Államok, hogy mit mond és mit tesz a magyar kormány - és ezek alapján fog cselekedni.
Makro / Külgazdaság Csipogós robbantás: nyilatkozott az egyik érintett cég vezetője
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 12:51
Cristiana Bársony-Arcidiacono megerősített, hogy együttműködtek a tajvani Gold Apollóval. 
Makro / Külgazdaság Elfogyott az árvízi tartalék, sokkal több pénzre lesz szüksége a lengyeleknek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 11:19
Csak a gyorssegélyekre elegendő az eddig félretett pénz. 
Makro / Külgazdaság Merész jóslat jött: a háború 2025-ben véget érhet?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 07:22
Egy brit diplomata szerint akár Kamala Harris, akár Donald Trump nyeri az amerikai elnökválasztást, a jövő évben komoly béketárgyalások kezdődhetnek az orosz–ukrán háború befejezése érdekében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG