5p
Elfogadta az Európai Parlament a magyar demokrácia állapotát kritizáló Sargentini-jelentést, a dokumentumot a néppárti képviselők többsége is támogatta. Az EP ezzel kimondta, hogy indokolt a hetes cikk szerinti eljárás megindítása Magyarországgal szemben. Bár ez elvileg a szavazati jog megvonásával is járhat, ennek esélye a gyakorlatban minimális.
Mosolyszünet: Orbán Viktor és Judith Sargentini az EP-vitán. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

Megszavazta az Európai Parlament (EP) plenáris ülése a Sargentini-jelentést, amely szerint Magyarországon fennáll a veszélye az uniós értékek súlyos és módszeres megsértésének.

Simán elfogadták

A jelentés elfogadásához a 750 EP-képviselő abszolút többségének támogatására, legalább 376 szavazatra volt szükség. Ennél azonban jóval többen, 448-an voksoltak igennel. 197-en nemet mondtak, 48-an tartózkodtak.

Forrás: EP

Mivel a legtöbb, szám szerint 218 képviselője az Európai Néppárt (EPP) frakciójának van – ide tartozik a Fidesz is –, és egyértelmű volt, hogy a baloldali és liberális képviselők túlnyomó többsége igennel, a radikális jobboldal pedig nemmel voksol, a szavazást nagyrészt a néppártiak döntötték el. Utóbbiak többsége elfogadta a jelentést.  

Néppárt: frusztráltak vagyunk Orbán Viktor miatt

Sajtóhírek már a szavazás előtt arról szóltak, hogy az EPP-frakció többsége szembefordult a magyar miniszterelnökkel a tegnap esti ülésükön. „Nagyon frusztráltak vagyunk Orbán miatt”  - mondta előzetesen Sabine Verheyen, a német Kereszténydemokrata Unió EP-képviselője a Spiegelnek. Sebastian Kurz osztrák kancellár, az Osztrák Néppárt vezetője szintén előre közölte, hogy képviselőik igennel voksolnak majd.

Megszavazta a jelentést Manfred Weber, az EPP frakcióvezetője is, mivel nem lát kompromisszumkészséget Orbán Viktor kormányfő részéről a Közép-európai Egyetem (CEU) és a civil szervezeteket érintő új törvények ügyében. A néppárti képviselők egyébként saját belátásuk szerint dönthettek a szavazatukról.

A Liga nemmel szavazott

Az olasz bevándorlás-ellenes Liga (korábban Északi Liga) viszont azt közölte, hogy képviselői elutasítják a dokumentumot. A Liga a Nemzetek és Szabadság Európája nevű radikális jobboldali frakcióhoz tartozik a francia Nemzeti Gyűléssel (korábban Nemzeti Front) és az osztrák Szabadságpárttal együtt.

Utóbbi párt vezére, Heinz-Christian Strache osztrák alkancellár a napokban felkínálta Orbán Viktornak, hogy csatlakozzon az EP-frakciójukhoz.

Mit mond a Sargentini-jelentés?  

A holland zöldpárti képviselő által készített jelentés azt állítja, hogy Magyarországon fennáll a veszélye az uniós értékek súlyos és módszeres megsértésének.

Judith Sargentini konkrétan az alábbi területeken lát komoly problémákat:

  • az alkotmányos és a választási rendszer működése
  • az igazságszolgáltatás és más intézmények függetlensége, valamint a bírák jogai
  • a korrupció és az összeférhetetlenség
  • a magánélet védelme és az adatvédelem
  • a véleménynyilvánítás szabadsága
  • a tudományos élet szabadsága
  • a vallásszabadság
  • az egyesülési szabadság
  • az egyenlő bánásmódhoz való jog
  • a kisebbségekhez tartozó személyek – köztük a romák és a zsidók – jogai, valamint a kisebbségekkel szembeni gyűlölködő kijelentésekkel szembeni védelem
  • a migránsok, menedékkérők és menekültek alapvető jogai
  • a gazdasági és szociális jogok.

A jelentés minden pontnál részletesen kifejti, hogy pontosan mit és miért tart aggályosnak.

Mit mond a magyar kormány?

Orbán Viktor miniszterelnök a tegnapi EP-vitában nem tért ki a dokumentum konkrét állításaira. Annyit mondott, hogy a jelentés 37 ténybeli tévedést tartalmaz, ezeket elküldték a képviselőknek.  

A magyar kormányfő hosszasan beszélt viszont arról, hogy a jelentés „sérti Magyarországot és a magyar nép becsületét”, „kettős mércét alkalmaz” és „nem tiszteli a magyar népet”, amelyet „ ki akarnak rekeszteni az európai döntésekből”. Egyúttal visszautasította, hogy az EP „bevándorlás- és migránspárti erői fenyegessék, zsarolják, és hazug vádak alapján rágalmazzák Magyarországot és a magyar embereket.”   

És akkor mi lesz most?

Az EP most azt mondta ki, hogy indokolt (az EU atomfegyvereként  emlegetett) hetes cikk szerinti eljárás megindítása hazánkkal szemben.  Ennek végeredménye elvileg az is lehet, hogy megvonják a szavazati jogot Magyarországtól az Európai Tanácsban.

A gyakorlatban azonban erre minimális az esély. Ehhez ugyanis előbb arra lenne szükség, hogy az Európai Tanács is állapítsa meg (négyötödös többséggel) az uniós értékek sérülésének tényét, majd az eljárás végén még egyszer, immár egyhangúan kellene megállapítania ugyanezt. Mivel nyilvánvaló, hogy például Lengyelország nemmel szavazna, Magyarország szavazati joga nincs veszélyben.       

Eddig egyébként még nem volt példa arra, hogy az EP bármely tagország ellen kezdeményezze a hetes cikk szerint eljárás megindítását. Lengyelország ellen ugyan a múlt év vége óta folyik ilyen eljárás, azt azonban az Európai Bizottság kezdeményezte.

UPDATE:

A Financial Times szerint a néppárti EP-képviselők közül 115-en szavaztak igennel, 57-en pedig nemmel a jelentésre, 28-an tartózkodtak. Kétszer annyian vannak tehát azok, akik szembefordultak a magyar kormányfővel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jön az uniós pénz, több mint 155 milliárdra pályázhatnak a hazai kis cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 16:46
Megjelent és április végétől rendelkezésre áll a hazai mikro- és kkv-k részére az európai uniós forrású KKV Technológia Plusz Hitelprogram, amely nulla százalékos kamat mellett kínál kedvező finanszírozást új fejlesztésekre és értéknövelő beruházásokra – közölte a Magyar Fejlesztési Bank (MFB).
Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor váratlanul felhívta Szijjártó Pétert, miközben interjút készítettünk a külügyminiszterrel
Csabai Károly - Wéber Balázs | 2024. március 27. 16:22
Nagyinterjút adott a Privátbankárnak a külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ilyet is ritkán látni a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:50
Az egyik drágul, a másik olcsóbb lesz.
Makro / Külgazdaság Hasít a svéd H&M ruházati cégóriás
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:20
Megugrott a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), a világ második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja a február végével záródott negyedévben.
Makro / Külgazdaság Ez történne, ha nálunk is euró lenne
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 13:27
Márciusban javult, három havi csúcsot ért el a gazdasági hangulatindex mind az EU-ban, mind az euróövezetben, a foglalkoztatási kilátások mutatószáma pedig magas szinten stabilan tartotta magát az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) szerdai jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG