Mivel Néró túl elfoglalt volt, a 65-ös évben esedékes olimpiai játékokat két évvel elhalasztották, amelyeket egyébként nem sokkal korábban helyeztek át a császár utasítására Görögországból Rómába – derül ki az Ozy, egy népszerű amerikai magazin cikkéből. Amelynek már a címe is vicces, ugyanis azt állítja, hogy a régi olimpiai játékok ugyanolyan korruptak voltak, mint a FIFA (a futball nemzetközi szervezete) manapság.
De arról is regél a fáma, hogy Néró hogyan csalt és manipulált, hogy az ő favoritja nyerjen. Aki egyébként saját maga volt, és az olimpiai érmek hosszú sorát gyűjöttte össze.
A hatalom játéka
„Ahogy a modern olimpia során, régen is nagy biznisz volt ez a sportesemény” - foglalja össze a cikk. És hozzáteszi, hogy a hatalmon levők már akkor is megértették, hogy a játékok jó alkalmat jelentenek saját hatalmuk növelésére.
Magyarokat nem kérünk
Ebből is látszik, hogy az olimpiai játékok mindig is tele voltak politikával, sohasem kizárólag a játékról, sőt nem is csak az üzletről szóltak. Ha valakinek még mindig kétségei lennének, 1920-ban például Magyarországot sem hívták meg, mert az Osztrák-Magyar Monarchia révén még mindig a vesztes német-osztrák hatalmak csatlósainak számítottunk.
A Wikipedián külön szócikk van az olimpiák körüli botrányokról, ezek főleg politikai jellegűek, mint a színes bőrű és zsidó bajnokok hátrányos megkülönböztetése, megalázása Hitler Németországában, vagy a dDél-afrikai apartheid elleni tiltakozás, vagy a szovjet-amerikai hidegháború kölcsönös bojkottjai. Ám az igazi fenyegetés sokak szerint a korrupció.
Néma tanúk
A korrupcióban az az egyik nagy rossz, hogy jellegéből fakadóan szinte soha nincs rá bizonyíték, esetleg egy-két tanú akad, aki viszont vagy hazudik, vagy nem, vagy megvették, vagy nem. De mindenki tudja, hogy korrupció, az bizony létezik. Emiatt aztán statisztikákat is nehéz találni, de azért vannak.
Egy módszer a korrupció mérésére, hogy megkérdezik a leginkább érintetteket, a vállalatvezetőket vagy a lakosságot. Csak egy kis válogatás a magyar sajtóból, egy Google-keresés nagyjából első eredményei, lényegében mind ugyanarról szól, az olimpiai lopásról:
Mindenki tudja
Így lopták el a szocsi olimpiát
Egészen hihetetlen mértékű lehet a korrupció és a lopás a riói olimpián
Rómában a korrupció miatt tartanak az olimpiarendezéstől
A budapesti olimpiát is fenyegeti a korrupció (előfitezői tartalom)
Tisztában van az állam az olimpia korrupciós kockázatával (Számvevőszék)
Még az ÁSZ is húzza
Különösen érdekes az az Állami Számvevőszék tanulmánya, amely szerint "a nagyberuházásokat, és különösen az olimpiák megrendezését célzó fejlesztéseket – jellegüknél fogva – számos korrupciós kockázat fenyegeti".
Nem lesz korrupció a budapesti olimpia körül, mert megfelelő lesz a civil, média és politikai kontroll – találta mondani egy kormánypárti politikus. „Rég nevettem ekkorát” - írja erről egy blogger, aki már legalább másfél évtizedes múlttal rendelkezik a különböző kormányok kritizálása terén.
Magyarország az 57. A Transparency International (TI) korrupció érzékelési indexe alapján összeállított világranglistán, a tavalyihoz viszonyítva hét helyet csúszott vissza. A TI egy korábbi tanulmányában hatféle módját sorolta fel az olimpiával kapcsolatos korrupciónak. A legfontosabb persze a színhely kiválasztása, de van még sok más zsíros üzlet, a televíziós jogoktól a szálláshelyekig, a belépőjegyek elosztásától a vállalati szponzorok pénzeiig.
Mérni a mérhetetlent Miközben mindannyian tudjuk, hogy Magyarország velejéig korrupt, egyesek bizonyítékokat követelnek. Bizonyítékot olyasmiről, amit senki nem tud bizonyítani, mert mindegyik fél abban érdekelt, hogy semmilyen információ ne szivároghasson ki. De mégis lehet mérni a bizonyíthatatlant. A statisztikusok kitalálták, hogy kérdezzük meg az érintetteket. Például a vállalatvezetőket, akik a közbeszerzéseken indulnak, vagy akár az egyszerű polgárt is, aki állandóan hálapénzt kénytelen adni és még sok más helyen találkozik korrupcióval. Mennyire érzik korruptnak a saját országukat? Hát értékeljék. Értékelték. Az eredmény nagyjából megfelel a józan paraszti észlelésnek. Korruptak? Korruptak. Kicsit? Nagyon. Ez lényegében a nép hangja, ezen nincs mit szépíteni. Aki mást mond, hazudik, téved, illetve korrumpálták. Ennyi. |