4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A keddi Biden-Putyin megbeszélésen Ukrajna mellett megvitatásra kerül Afganisztán, Irán, Líbia és Szíria kérdésköre is. Kielemezzük, hogy milyen tényezők befolyásolják most Putyin döntését Ukrajnával kapcsolatban. De mit gondol az orosz elemzők többsége? Káncz Csaba jegyzete.

Az orosz oldalról kiszivárgott hírek szerint akár már jövő kedden sorra kerülhet Biden és Putyin elnökök újabb csúcstalálkozójára, ez alkalommal csupán a virtuális térben. Jurij Usakov, a Kreml külpolitikai tanácsadója elmondta az orosz sajtónak, hogy a találkozóra Putyin holnapi, indiai látogatása után fog sorra kerülni. A két elnök között, újabb személyes találkozót jövő évre tervezik.

Nem lesz egy babazsúr

A mostani megbeszélésre feszült helyzetben kerül sor, hiszen Biden december 1-én Moszkvát Ukrajna belső destabilizációjával vádolta meg, ahogyan nagyszabású katonai műveletek előkészületeivel is. Ukrajna mellett megvitatásra kerül Afganisztán, Irán, Líbia és Szíria kérdésköre is. Usakov elmondta, hogy megvitatják „a stratégiai stabilitást célzó párbeszédben zajló előrehaladást is”, amelyről a június 16-i genfi csúcstalálkozó óta mindkét fél kedvezően nyilatkozott.

A keddi csúcstalálkozón Putyin a várakozások szerint megismétli – amit december 1-én már leszögezett a külföldi nagykövetekkel folytatott megbeszélésén -, hogy Moszkva írásos garanciát akar a NATO részéről arra vonatkozóan, hogy a katonai szövetség nem bővül tovább kelet felé, azaz ki nem mondva Ukrajna, Grúzia, Moldova, Finnország és Svédország esetleges felvétele jégre kerül.

Rá egy napra Stockholmban Szergej Lavrov külügyminiszter – egy csupán 30 percig tartó megbeszélés során - megismételte Moszkva ultimátumát amerikai kollégájának.

Az orosz ultimátum

A Kreml az utóbbi napokban világossá tette azt is, hogy a „vörös vonal” átlépésének tartja a NATO fegyverszállításait, valamint katonai tanácsadók küldését Ukrajnába. Putyin leszögezte, hogy ha a Nyugat rakétákat telepít Ukrajna területére, amelyek 5-10 perc alatt elérik Moszkvát, akkor a Kreml olyan „Cirkon” hiperszonikus rakétákat fog telepíteni, amelyek a nyugati központokat Mach 9 sebességgel száguldva 5 perc alatt elérik.

Ukrán katona a lövészárokban a Donyeck megyei Debalceve közelében 2021. december 3-án. Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrég azt mondta, hogy az ukrán fegyveres erők provokatív tevékenységet végeznek a konfliktusövezetben, amelynek célja a Donyec-medencei válság rendezésről megkötött minszki megállapodások kisiklatása - vajon a provokációra válaszlépéssel is készül? Fotó: MTI/AP/Andriy Dubchak
Ukrán katona a lövészárokban a Donyeck megyei Debalceve közelében 2021. december 3-án. Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrég azt mondta, hogy az ukrán fegyveres erők provokatív tevékenységet végeznek a konfliktusövezetben, amelynek célja a Donyec-medencei válság rendezésről megkötött minszki megállapodások kisiklatása - vajon a provokációra válaszlépéssel is készül? Fotó: MTI/AP/Andriy Dubchak

A „Cirkon” rakétákat nukleáris töltettel lehet fölszerelni és fontos szárazföldi célpontok ellen is bevethetők. Ha a Kreml hadihajókat és tengeralattjárókat küld az Atlanti-óceánra – alig pár száz kilométerre Washingtontól -, akkor a fővárosra percek alatt lefejező csapást tud mérni. Az orosz politikai és katonai vezetés már jó ideje hangsúlyozza, hogy Oroszország az utóbbi időszakban döntő előnyre tett szert a hiperszonikus / nukleáris versenyfutásban.

Ukrán tüske a köröm alatt

Moszkvát kimondottan idegesíti az ukrán haditengerészet növekvő ereje, hiszen Kijev közös hadihajó-gyártásban egyezett meg Törökországgal, Franciaországgal és az Egyesült Királysággal. Mindezekhez a megegyezés szerint brit rakéták is leszállításra kerülnek.

Az orosz aggodalmak Ukrajnával kapcsolatban részben a Nyugat homályos kommunikációjából is fakadnak. 2008-ban a NATO vezetői váratlanul tagsági garanciát ajánlottak fel Ukrajna és Grúzia számára, mindezt anélkül, hogy időpontot határoztak volna meg. Ez a váratlan döntés megzavarta és felidegesítette az orosz vezetést, amely azóta mindkét ország ellen katonai műveletet hajtott végre.

Putyin döntése

Noha az ukrán válság egy európai krízis, a nyugat-európai vezetők mindeddig képtelenek voltak ezt kezelni európai keretek között. Így, akárcsak a Hidegháború alatt, ez egy Washington és Moszkva között válsággá alakult, amikor a bipoláris versengés dominálta az európai biztonságpolitikai fejleményeket.

A legtöbb orosz biztonságpolitikai elemző valószínűtlennek tart most egy komolyabb katonai konfrontációt ás azt inkább belpolitikai motiváltságúnak tartja. De veszélyt jelent az orosz döntéshozatal rendkívüli szűkkörűsége, ahogyan az is, ha a NATO teljesíti az ukrán kérést és csapatokat vonultat fel az ország határán.

Egy nagyszabású hadművelet esélyét jelentősen csökkenti, hogy az Északi Áramlat II. vezetéket még nem helyezték üzembe, márpedig egy háború a projekt bukását eredményezné.

Közben megy a hujjogás

A józan ész tehát a háború ellen szól, annak ellenére, hogy az amerikai hírszerzés már állítólag ismeri az Ukrajna elleni lehetséges orosz katonai offenzíva tervét, eszerint azt már a jövő év elején elindíthatják 175 ezer fővel. Ezt a The Washington Post írta pénteken egy meg nem nevezett amerikai kormánytisztviselőre hivatkozva.

Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter pedig a kijevi parlamentben felszólalva figyelmeztetett: Oroszország több mint 94 ezer katonát vont össze az Ukrajnával közös határ közelében, és átfogó offenzívát indíthat január végén.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Fordulat az építőiparban? Megmagyarázzuk a számokat!
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 18:56
Bár éves szinten még visszaesés látható, havi alapon már bővült az építőipar teljesítménye – óvatos kilábalás jelei mutatkoznak az ágazatban.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megkötötte az évszázad üzletét
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 17:41
Katar megállapodást írt alá a Boeing amerikai repülőgépgyártó vállalattal utasszállítók beszerzésére a Qatar Airways légitársaság számára Donald Trump amerikai elnök szerdai látogatása során.
Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG