6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Fidesz előremenekült azzal, hogy bejelentette kilépését a néppárti EP-frakcióból. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint ugyanakkor ez még nem jelenti automatikusan távozását a pártcsaládból. Az EP-ben két frakció jöhet szóba új partnerként a magyar kormánypárt számára, de új frakció alakítása sem kizárt. Egy német kormányközeli forrásunk szerint Berlin most visszafogott volt az ügyben, a német napirendet jelenleg más témák uralják.      

Ahogy azt hétfői cikkünkben „megjósoltuk”, ma újabb mélypontra süllyedt az Európai Néppárt és a Fidesz már eddig is súlyos feszültségekkel terhelt kapcsolata.

Búcsú a frakciótól

A magyar kormánypárt ugyanis bejelentette kilépését a pártcsalád európai parlamenti (EP) frakciójából, miután

az nagy többséggel elfogadott egy új szabályozást, amely lehetővé teszi teljes nemzeti delegációk felfüggesztését vagy kizárását a képviselőcsoportból. 

A szabályozás általános érvényű, a kiszivárgott információk (és a Fidesz reakciója) alapján ugyanakkor joggal feltételezhető, hogy a következő lépés a magyar kormánypárt felfüggesztése lett volna. A Fidesz mai döntésével tehát előremenekült, és nem várta meg, amíg kvázi kidobják a frakcióból.

Bár a kilépés nem érinti a párt tagságát a Néppártban – az továbbra is felfüggesztve marad –, nyilvánvalóan komoly törést jelent a hozzá fűződő kapcsolatában.

Ma már nem értik egymást: Orbán Viktor miniszterelnök 2019-ben Budapesten, a Karmelita kolostorban Manfred Weberrel, az Európai Néppárt frakcióvezetőjével. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Ma már nem értik egymást: Orbán Viktor miniszterelnök 2019-ben Budapesten, a Karmelita kolostorban Manfred Weberrel, az Európai Néppárt frakcióvezetőjével. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Miért pont most?

De miért pont most borult ki a bili? Van-e még visszaút, és mihez kezd majd a párt az EP-ben egyedül?

Az, hogy miért most került sor a szakításra, számos okra vezethető vissza, mondta a Privátbankár.hu-nak Feledy Botond külpolitikai szakértő.

Egyrészt Angela Merkel kancellár, aki eddig sikeresen tompította a konfliktust, lassan visszavonul a nagypolitikától – a CDU éléről már 2018 végén távozott, idén pedig a kancellári posztról is leköszön.

Utódjelöltje, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) élére januárban megválasztott Armin Laschet tapasztalata és befolyása egyelőre jóval korlátozottabb.

Laschet nem ellensége a Fidesznek, de míg Merkel vissza tudta fogni Manfred Webert (a Néppárt frakcióvezetőjét, a magyar kormány heves bírálóját), addig ez számára kihívás lehet

-véli Feledy Botond.

A közelmúltban egyébként az új CDU-vezér is jelezte, hogy elvárásaik vannak a magyar kormányfővel szemben:        

Úgy gondolom, hogy a magyarokra és a lengyelekre is szükségünk van az Európai Unióban. Nem szeretném, ha a szélsőjobb irányába sodródnának. Az Európai Néppártnak ugyanakkor világos feltételei vannak, amelyek betartását meg is követeljük majd Orbán Viktortól.

Kiss J. László Németország-szakértő lapunknak korábban szintén azt mondta, hogy a Néppártot domináló német testvérpárt – a CDU és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) – élén olyan változások történtek, amelyek nem előnyösek a Fidesz számára.

A konfliktus mostani kiéleződésének másik oka – véli Feledy Botond –, hogy az EP-ben lezárult a költségvetési csomag elfogadása, azaz elhárult egy jelentős kockázati tényező a német oldalon.

Harmadrészt az osztrák néppárti képviselők „nagyon keményen aktivizálták magukat” a Fidesszel szemben, élükön Othmar Karas delegációvezetővel. Negyedrészt pedig a Fidesz pártbeli kizárásól folyó vita most ”jutott el” az EP-frakció szintjére.

Ráadásul Szájer József személyében fontos összekötőkapocs veszett el
 

- mondja a külpolitikai szakértő. Mint ismert, a veterán EP-képviselő múlt év végén kipattant botránya miatt távozni kényszerült a közéletből.

A Fidesz kiválása az EP-frakcióból persze még nem jelenti automatikusan a búcsút a Néppárttól.

A tagság amúgy is fel van függesztve. A magyar kormánypártnak nem érdeke kilépni a pártcsaládból addig, amíg nem tud biztonságosan landolni máshol

-véli Feledy Botond.

AfD, ECR vagy valami új? 

Még az is kérdés, hogy az EP-n belül hol landol majd a Fidesz. Ha függetlenek maradnak képviselőik, akkor jelentős anyagi támogatástól esnek el, és nem lesz garantált bizottsági tagságuk.

Ha nem akarnak függetlenek maradni, akkor két képviselőcsoport jöhet szóba: az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR, ennek tagja a lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság), valamint az Identitás és Demokrácia (ide tartozik például a német Alternatíva Németországért és az olasz Liga).

Mind a két frakció kockázatos a magyar-német viszonyt tekintve

-mondja a külpolitikai szakértő.

Matteo Salvini, a Liga vezetője a mai bejelentés után szolidáris üzenetet küldött Orbán Viktornak, ugyanakkor olasz sajtóhírek szerint éppen az ő pártja pályázik a Fidesz helyére a néppárti EP-frakcióban. Az AfD pedig azt jelezte, hogy szívesen látnák frakciójukban a fideszes képviselőket.

Feledy Botond szerint még az is elképzelhető, hogy

a fideszes EP-képviselők új frakció létrehozásával próbálkoznak majd. Ehhez összesen 25 képviselőt kellene összegyűjteniük hét különböző országból.

Mint ismert, a Fidesz tagságát 2019 márciusában függesztették fel a Néppárton belül a magyar demokrácia állapotát illető aggályok miatt. A jobbközép pártcsalád azonban azóta sem tudott dűlőre jutni azzal kapcsolatban, hogy visszafogadja vagy kizárja soraiból a magyar kormánypártot.

A döntésképtelenség fő oka, hogy maga a Néppárt is végletesen megosztott a kérdésben,

mint ahogy – ezzel szoros összefüggésben – arról sincs egyetértés, hogy centrista vagy jobboldali irányba kellene kormányozni a pártcsaládot.

Berlin másra figyel 

Német elemzők szerint a magyar kormánypárt kizárását eddig alapvetően a CDU/CSU akadályozta meg.

Egy német kormányközeli forrásunk szerint Berlin most – a korábbiakkal ellentétben – nem szólalt meg Fidesz-ügyben, és az új CDU-elnök is visszafogottan reagált, mivel más témák uralják a napirendet.

Magyarország a háttérbe szorult

– mondta. Hozzátette: eddig az volt az irányelv, hogy maradjon a Néppártban a Fidesz, mert akkor legalább lehet kontrollálni. Hogy ebben a stratégiában van-e változás, az egyelőre kérdéses.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ragaszkodik az oroszokhoz a világelső amerikai cég
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 16:16
Az Egyesült Államok legismertebb márkái látványosan hagyták el Oroszországot az Ukrajna ellen indított agresszió után, ám jóval több cég ragaszkodik ottani vagyonához, mint ahányan távoztak.
Makro / Külgazdaság Több mint 251 billió forintot költöttek egymásra a cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 15:31
Hosszas stagnálás után meredeken emelkedett a globális vállalati szektor által bejelentett kiugró értékű egyesülési és felvásárlási ügyletek (M&A) összértéke az idei első negyedévben.
Makro / Külgazdaság Putyin kinyitotta a kiskaput
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 11:33
Oroszország lehetetlenné tette annak az ellenőrző testületnek a működését, amely rajta tartotta a szemét Észak-Koreán. Phenjan így nagyobb esélyt kapott sötét húzásai lebonyolítására.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi van most a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 10:40
Erősödést ért el a forint a hétfőhöz képest, de azért még van mit ledolgozni. 
Makro / Külgazdaság Németország viheti rosszba a magyar gazdaságot, kritikát kapott a kormány
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 09:29
Utólag úgy látszik, nem volt okos döntés az elmúlt másfél évtizedben az Orbán-kormányok részéről, hogy teljesen kiszolgálták a Magyarországon megtelepedett német autógyártókat.
Makro / Külgazdaság Magyarország kétségbeejtő helyzetbe kerülhet hamarosan az orosz energiafüggősége miatt?
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 08:09
Az év második felében keményebbé válhat az Oroszországgal szembeni uniós szankciópolitika, mivel akkor már csak Magyarország lesz kiszolgáltatott az orosz energiahordozóknak  – véli Peter Zeihan amerikai geostratégiai szakértő.
Makro / Külgazdaság Jön az uniós pénz, több mint 155 milliárdra pályázhatnak a hazai kis cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 16:46
Megjelent és április végétől rendelkezésre áll a hazai mikro- és kkv-k részére az európai uniós forrású KKV Technológia Plusz Hitelprogram, amely nulla százalékos kamat mellett kínál kedvező finanszírozást új fejlesztésekre és értéknövelő beruházásokra – közölte a Magyar Fejlesztési Bank (MFB).
Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG