Nincs defláció - de azért jöhet a kamatvágás
A HBLF Pénzügyi Csúcstalálkozóján Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója elmondta: nincs defláció Magyarországon. A szabályozott árak és az üzemanyagárak, magyarán a rezsicsökkentés és az olajárak miatt van negatív tartományban az infláció - emiatt Magyarországon egészen más a helyzet, mint az eurózónában. Az inflációs várakozások horgonyzottak, a negatív infláció átmeneti jelenségnek tekinthető.
A monetáris politika horizontján azért veszélybe kerülhet az inflációs cél, indokolt lehet a további lazítás - a Monetáris Tanács Nagy Márton szerint elég valószínű, hogy már a következő ülésén, azaz kedden alapkamatot csökkent. Ahogy a korábbi kamatcsökkentések, a további lazítás is általános gazdaságélénkítő hatású lesz.
Gazdaságélénkítés célzott programokkal: fordulatot hozott az NHP
Ami a célzott programokat illeti: Növekedési Hitelprogram 2013 végére fordulatot okozott a hitelezésben - a visszaesés helyett a vállalati hitelállomány szinten marad. Az azonban még nem elegendő, a cél hitelállomány emelkedésének beindítása - ehhez indult be az NHP+, ami kockázatosabb vállalkozásoknak is ad már forrást, és összességében 1000 milliárd forintosra emeli a program idei keretét. Azt is látni azonban, hogy az NHP-n kívüli vállalati hitelállomány is lassuló ütemben csökken, a folyamat megfordulhat.
Nagy Márton a Privátbankár.hu korábbi konferenciáján |
Ha a kamatcsökkentések és a célzott programok, az NHP hatását összeadjuk, 2,1 százalékos GDP-növekedési hatást ért el eszközeivel a jegybank - mondta Nagy Márton.
Csökken a külső kitettségünk
Ehhez még hozzájön a kéthetes jegybanki kötvények kéthetes betétté alakítása - ennek keretében a jegybank helyett ugyanis az államot kezdte el finanszírozni a bankrendszer, ami segít a devizakitettség csökkentésében, a forintadósság arányának növelésében.
A devizahitelek forintosításában is szerepet vállalt a jegybank, az elszámolás után a háztartások törlesztési terhe jelentősen csökken, ennek pedig a növekedésre is lesz hatása.
Itt a felminősítés ideje
Nagy Márton is kitért arra: a felminősítésnek itt az ideje, a piacok már árazzák a jobb osztályzatot. Az EU-transzferek, az NHP megtámasztják a gazdasági növekedést, tartósan 3% feletti GDP-bővülés jöhet finanszírozási és keresleti oldalról is.