3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az új dél-koreai elnök, Mun Dzsein közölte, hogy megnőtt a konfliktus valószínűsége a másik Koreával miután az tovább erőlteti nukleáris és rakétaprogramját. Pár órával korábban még azt mondta, tárgyalni akar az északiakkal. Most egyszerre akar tárgyalni és szankciózni, kérdés, mire jut vele. A legnagyobb veszélynek háború esetén mégiscsak saját országa van kitéve.

Észak-Korea a héten nyilvánvalóvá tette, hogy tovább folytatja rakétaprogramját, és az a célja, hogy az amerikai szárazföldre interkontinentális ballisztikus rakétával nukleáris csapást mérhessen, és ezzel elrettentse Amerikát, hogy megpróbáljon megelőző csapást mérni az országra. Mun Dzsein szerint ez oda vezet, hogy kiújulhat a katonai konfliktus a két Korea közti demarkációs vonalon több mint 50 év után (a két ország között tűzszünet van, elvben több mint fél évszázada hadban állnak egymással).

Dél visszavág

Az elnök hozzátette, hogy ugyan Északnak komoly nukleáris és rakétakapacitása van, Dél képes visszaverni egy támadást. Hogy hogyan, azt nem részletezte, talán arra gondolt, hogy Koreán belül nem vet be atomfegyvert az északi fél, arról pedig nem tudunk, hogy Dél-Koreában lenne nukleáris fegyver. Persze nem kizárt, hogy ilyen esetben Amerika tenné meg a megfelelő lépéseket, de egy Koreán belüli atomháború ugyanúgy megnyerhetetlen lenne és teljes pusztulást okozna, ahogy a hidegháború idején Európában történt volna, tulajdonképpen ez rettentette el a feleket annak idején mindenféle konfliktustól.

Fenyegetve tárgyalna

Kim Dzsong Un persze nem mérhető a hidegháborús amerikai és szovjet politikusokhoz, ő adott esetben valóban kirobbanthat nukleáris háborút. Mun azzal kampányolt elnökké választása előtt, hogy megpróbál tárgyalni az északi szomszéddal, hivatalba lépése óta pedig azt mondja, a tárgyalási szándékot nyomásgyakorlással akarja ötvözni. Megszólalt az úgynevezett Egyesítési Minisztérium szóvivője is, és azt hangsúlyozta, hogy a két ország, vagy ahogy ők értelmezik, a két országrész között meg kell indulnia a párbeszédnek.

Kérdés, hogy mire juthatnának egymással bármilyen tárgyalási folyamatban. Kim Dzsong Un nyilván nem fog lemondani déli szomszédja kedvéért atomfegyvereiről és rakétáiról, hisz azokat főleg Amerika ellen fejleszti. Valószínűleg az az érv is kevéssé hatja meg Északot, hogy azért ne feszítse tovább a húrt, mert egy atomháborúban nem csak ő, de az ország déli fele is elpusztul. Eleve nem sok közös témájuk van, hisz ami az országegyesítést illeti, mindenki a maga társadalmi rendszerét erőltetné rá a másikra, tehát kilátástalan a dolog, kivéve egy esetet, ha az északi rezsim összeomlik, de ennek semmi jele.

A német minta

Németországban ugyanez a helyzet úgy nézett ki, hogy a Szovjetunió tartotta fenn a keleti, kommunista rezsimet, de ahogy kiállt mögüle, az összeomlott, a nép pedig a gazdag és kapitalista NSZK-hoz óhajtott csatlakozni, és gyorsan meg is tette. Korea esetében az északi rezsim minden támogatás nélkül fenntartja magát, és ebben egyre inkább rakétáira és atomfegyvereire támaszkodik. Ha sikerülne megdönteni valahogy, nem állna elő az iraki vagy líbiai szindróma, hisz a gazdag országrész beintegrálná a szegényet, amint ez Németország esetében is történt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
Makro / Külgazdaság Megörült az árrésstopnak? Ezt tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 07:41
Bejött, de hamarosan kilőhetnek az árak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG