Jó esetben már idén megkezdődhet a mainzi BioNTech és az amerikai Pfizer együttműködésben készült koronavírus-ellenes vakcina tömeggyártása.
Sierk Poetting, a német biotechnológiai cég pénzügyi igazgatója a Stuttgarter Nachrichtennek és a Stuttgarter Zeitungnak azt mondta: elméletileg lehetséges, hogy még idén jóváhagyják az oltóanyagot az EU-ban, év végéig pedig képesek legyártani 50 millió adag vakcinát.
Az igazgató teljesíthetőnek tartja a német kormány célkitűzését, amely szerint jövő nyárig a németek 70 százalékát be lehet oltani.
Minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy sikerüljön. Ha minden gyár csúcsra pörög, elérhetjük ezt a célt
- mondta a pénzügyi igazgató.
300 millió adagot vesz az EU
Az Európai Bizottság tegnap közölte, hogy lezárta a tárgyalásokat a két céggel az oltóanyag európai biztosításáról. A megállapodást ma hagyhatják jóvá az uniós biztosok.
A tagállamok ezt követően dönthetnek arról, milyen mennyiségben kívánnak oltóanyagot venni, ugyanakkor Brüsszel szándéka szerint azt arányosan osztják majd el.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint az EU akár 300 millió adagot is vásárolhat (ebből 100 millió opció).
Az EU még júniusban fogadta el oltóanyag-stratégiáját azzal a céllal, hogy egy-másfél éven belül minden európai állampolgár számára biztonságos, hatékony és megfizethető oltóanyagokat biztosítson.
A BioNTech a héten azt közölte, hogy eddig 570 millió adag vakcina szállításáról írt alá megállapodást az EU-val, valamint több más országgal – a többi közt az Egyesült Államokkal, Kanadával, Japánnal, Hongkonggal és Makaóval – az idei és a jövő évre. További 600 millió adagra vételi opció van érvényben.
Hozzátették: a megállapodások megvalósítása a klinikai teszteredményektől és az engedélyezeséktől függ.
Itt az áttörés?
Mint arról lapunk is beszámolt, a két cég a héten azt is bejelentette, hogy vakcinájának a hatékonysága több mint 90 százalék a tesztelés harmadik, befejező szakaszában gyűjtött előzetes adatok alapján.
A Pfizer vezére, Albert Bourla azt mondta:
Ez nagy nap a tudománynak és az emberiségnek.
A Die Welt szerint a két cég egy tudományos szaklapban készül megjelentetni a teszteredményeket.
Emellett persze számos más gyógyszergyártó is dolgozik koronavírus-ellenes vakcinán.
Az Oxfordi Egyetem és az AstraZaneca brit gyógyszergyár által közösen kifejlesztett vakcináról például október végén láttak napvilágot olyan teszteredmények, amelyek szerint az oltóanyag immunissá teheti az időseket a koronavírussal szemben.
Optimista becslések szerint ezt a vakcinát már januárban megkaphatják egyes veszélyeztetett csoportok, például brit egészségügyi dolgozók.
Kína és Oroszország ugyanakkor már használja is saját fejlesztésű oltóanyagait. A kínai gyógyszerkutató cég, a Sinovac október közepén kezdte el árulni vakcináját néhány kiválasztott kínai városban egy sürgősségi program részeként, amelyben több százezer ember vesz részt.
Oroszország pedig már szeptember elején elérhetővé tette polgárai számára saját fejlesztésű oltóanyagát, a Sputnik V-t. Ezt a vakcinát Nyugaton kétkedve fogadták, orosz sajtóhírek szerint ugyanakkor már több mint húsz ország rendelt belőle.
Orbán Viktor miniszterelnök korábbi közlése szerint
Magyarország az összes európai beszerzési programban részt vesz, ugyanakkor tájékozódik az orosz és a kínai vakcinák előállításának és beszerzésének körülményeiről is.
Megugrott az áldozatok száma
Ami az aktuális járványhelyzetet illeti, Európában a legtöbben, csaknem 50 ezren az Egyesült Királyságban haltak meg a Coviddal összefüggésben; Olaszországban 42 ezren, Franciaországban 41 ezren, Spanyolországban 39 ezren, Magyarországon 2697-en veszítették életüket.
Ezekben az országokban az elmúlt hetekben jelentősen nőtt az elhunytak száma, ezért a hatóságok ismét jelentős korlátozásokat vezettek be.
A karanténmentes Svédországban ugyanakkor egyelőre nincs második hullám, ott 6057 áldozatot regisztráltak. (Jegyzetünk: Menekülés a Covid-disztópiából avagy mit tanulhatunk a svédektől?)
A világon a legtöbb áldozatot (csaknem 240 ezret) az Egyesült Államokban jegyezték fel. Globálisan több mint 51 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. Közülük 1 millió 273 ezren vesztették életüket, több mint 33 millióan meggyógyultak.
UPDATE:
Az Európai Bizottság ma engedélyezte a BioNTech és a Pfizer által kifejlesztett vakcina beszerzését.