4p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A BioNTech-Pfizer vakcinából az EU 300 millió adagot vásárolhat, amit arányosan osztanak el a tagállamok között. A németek kétharmadát jövő nyárig beoltanák.

Jó esetben már idén megkezdődhet a mainzi BioNTech és az amerikai Pfizer együttműködésben készült koronavírus-ellenes vakcina tömeggyártása.

Sierk Poetting, a német biotechnológiai cég pénzügyi igazgatója a Stuttgarter Nachrichtennek és a Stuttgarter Zeitungnak azt mondta: elméletileg lehetséges, hogy még idén jóváhagyják az oltóanyagot az EU-ban, év végéig pedig képesek legyártani 50 millió adag vakcinát.

Megtalálták az ellenszert? A BioNTech egyik épülete Mainzban 2020. november 10-én. EPA/RONALD WITTEK
Megtalálták az ellenszert? A BioNTech egyik épülete Mainzban 2020. november 10-én. EPA/RONALD WITTEK

Az igazgató teljesíthetőnek tartja a német kormány célkitűzését, amely szerint jövő nyárig a németek 70 százalékát be lehet oltani.

Minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy sikerüljön. Ha minden gyár csúcsra pörög, elérhetjük ezt a célt

- mondta a pénzügyi igazgató.

300 millió adagot vesz az EU

Az Európai Bizottság tegnap közölte, hogy lezárta a tárgyalásokat a két céggel az oltóanyag európai biztosításáról. A megállapodást ma hagyhatják jóvá az uniós biztosok.

A tagállamok ezt követően dönthetnek arról, milyen mennyiségben kívánnak oltóanyagot venni, ugyanakkor Brüsszel szándéka szerint azt arányosan osztják majd el.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint az EU akár 300 millió adagot is vásárolhat (ebből 100 millió opció).

Az EU még júniusban fogadta el oltóanyag-stratégiáját azzal a céllal, hogy egy-másfél éven belül minden európai állampolgár számára biztonságos, hatékony és megfizethető oltóanyagokat biztosítson.

A BioNTech a héten azt közölte, hogy eddig 570 millió adag vakcina szállításáról írt alá megállapodást az EU-val, valamint több más országgal – a többi közt az Egyesült Államokkal, Kanadával, Japánnal, Hongkonggal és Makaóval  – az idei és a jövő évre. További 600 millió adagra vételi opció van érvényben.

Hozzátették: a megállapodások megvalósítása a klinikai teszteredményektől és az engedélyezeséktől függ.

Itt az áttörés?

Mint arról lapunk is beszámolt, a két cég a héten azt is bejelentette, hogy vakcinájának a hatékonysága több mint 90 százalék a tesztelés harmadik, befejező szakaszában gyűjtött előzetes adatok alapján.

A Pfizer vezére, Albert Bourla azt mondta:

Ez nagy nap a tudománynak és az emberiségnek.

A Die Welt szerint a két cég egy tudományos szaklapban készül megjelentetni a teszteredményeket.

Emellett persze számos más gyógyszergyártó is dolgozik koronavírus-ellenes vakcinán.

Az Oxfordi Egyetem és az AstraZaneca brit gyógyszergyár által közösen kifejlesztett vakcináról például október végén láttak napvilágot olyan teszteredmények, amelyek szerint az oltóanyag  immunissá teheti az időseket a koronavírussal szemben.

Optimista becslések szerint ezt a vakcinát már januárban megkaphatják egyes veszélyeztetett csoportok, például brit egészségügyi dolgozók.

Kína és Oroszország ugyanakkor már használja is saját fejlesztésű oltóanyagait. A kínai gyógyszerkutató cég, a Sinovac október közepén kezdte el árulni vakcináját néhány kiválasztott kínai városban egy sürgősségi program részeként, amelyben több százezer ember vesz részt.

Oroszország pedig már szeptember elején elérhetővé tette polgárai számára saját fejlesztésű oltóanyagát, a Sputnik V-t. Ezt a vakcinát Nyugaton kétkedve fogadták, orosz sajtóhírek szerint ugyanakkor már több mint húsz ország rendelt belőle.

Orbán Viktor miniszterelnök korábbi közlése szerint  

Magyarország az összes európai beszerzési programban részt vesz, ugyanakkor tájékozódik az orosz és a kínai vakcinák előállításának és beszerzésének körülményeiről is.

Megugrott az áldozatok száma

Ami az aktuális járványhelyzetet illeti, Európában a legtöbben, csaknem 50 ezren az Egyesült Királyságban haltak meg a Coviddal összefüggésben; Olaszországban 42 ezren, Franciaországban 41 ezren, Spanyolországban 39 ezren, Magyarországon 2697-en veszítették életüket.

Ezekben az országokban az elmúlt hetekben jelentősen nőtt az elhunytak száma, ezért a hatóságok ismét jelentős korlátozásokat vezettek be.   

A karanténmentes Svédországban ugyanakkor egyelőre nincs második hullám, ott 6057 áldozatot regisztráltak. (Jegyzetünk: Menekülés a Covid-disztópiából avagy mit tanulhatunk a svédektől?)

A világon a legtöbb áldozatot (csaknem 240 ezret) az Egyesült Államokban jegyezték fel. Globálisan több mint 51 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. Közülük 1 millió 273 ezren vesztették életüket, több mint 33 millióan meggyógyultak.

UPDATE:

Az Európai Bizottság ma engedélyezte a BioNTech és a Pfizer által kifejlesztett vakcina beszerzését.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump győzelme vagy az adók emelése számít a magyar autósoknak?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 15:58
A keddi amerikai elnökválasztás a gazdaság számos területére hatással lehet. Az ugyan túlzott egyszerűsítésnek tűnik, hogy Donald Trump győzelme egyértelműen kedvez az olajiparnak, míg Kamala Harris megválasztása a megújulóenergia-ágazat számára fontos. Ugyanakkor az tény, hogy a korábbi elnök visszatérése esetén a környezetvédelmi kérdések háttérbe szorulhatnak, és a fosszilis energiahordozók kivezetése lassabb lehet. Mindez az olajárakra is hatással lehet, de a magyar autósok számára rövid távon ennél is fontosabb lehet, hogy a költségvetés problémái miatt egyes adók, így például az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó infláció követő lehet. Egyebek mellett ezekről a témákról is beszélt a Trend FM hétfő délelőtti adásában kollégánk, Király Béla.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nincs apokalipszis, de az sem igaz, hogy minden rendben lenne a magyar gazdaságban
Csabai Károly | 2024. november 4. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével a lapcsoportunk által működtetett Klasszis Klub Live-ban beszélgettünk. Annak apropóján, hogy a magyar gazdaság 2023 után az idén is recesszióba zuhant, a GDP két egymást követő negyedévben csökkent. Szóba került a kis- és középvállalkozások támogatása, a felfüggesztett uniós pénzek, az oktatás és az egészségügy helyzete, a minimálbér emelése, valamint az, mennyire jó ötlet a nyugdíjpénztárakban lévő összegek beforgatása lakáscélokra. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 62. adását most meg-, illetve visszanézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül? Erről is kérdezzük Vitézy Dávidot a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 14:26
A közgazdász, közlekedési és városmobilitási szakértő, az októberben megalakult új Fővárosi Közgyűlés tagja november 13-án, szerdán 16 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. A rendszerváltás óta talán még soha nem voltak annyira kiegyenlítettek a politikai erőviszonyok Budapesten, mint a most kezdődött ötéves ciklusban. Az azonos szavazati aránnyal rendelkező Fidesz és a Tisza Párt mellett a többiek jelenthetik a mérleg nyelvét. Köztük a háromfős Podmaniczky Mozgalom, élén Vitézy Dáviddal. A frakcióvezetővel szokás szerint élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ez már szerencsejátékfüggőség? – Klasszis Podcast
Natív tartalom | 2024. november 4. 13:33
Mi a játékfüggőség? Milyen tünekre figyelhet fel az érintett és a környezete? Magányos farkasok, akik időt és pénzt áldoznak a szerencsejátékokra? Párkapcsolatok és remek pozíciók mehetnek rá a függőségnek köszönhetően? Férfiak vagy nők játszanak többet? Milyen segítség áll a játékfüggőségbe keveredett embereknek? Többek között ezekről is beszélgettünk Dr. Marjai Kamillával, a Semmelweis Egyetem adjunktusával, addiktológiai konzulenssel. 
Makro / Külgazdaság Saját bányacége lett Orbán Viktor unokaöccsének is
Vég Márton | 2024. november 4. 13:12
Ezúttal a miniszterelnök unokaöccse látta elérkezettnek a pillanatot arra, hogy egy saját bányacéget rakjon össze. 
Makro / Külgazdaság A romániai Ford nem kér a magyar akkumulátorokból, csinál magának
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 12:25
Saját magának gyárt majd akkumulátorokat a romániai Ford-üzem. 
Makro / Külgazdaság Ötössel kezdődhet a benzinár?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 10:44
A benzin olcsóbb, a gázolaj drágább lehet. 
Makro / Külgazdaság Zuhanás Magyarországon, pocsékul áll az egyik fontos mutató
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 09:45
Lejjebb ment a BMI. 
Makro / Külgazdaság Egy csatát megnyert az EU
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 09:05
Hatalmas rózsacsokorral a kezében ünnepelte győzelmét a moldovai elnökválasztáson az Európa-barát Maia Sandu, aki meggyőző fölénnyel hozta a szavazás második fordulóját oroszbarát ellenfelével szemben.
Makro / Külgazdaság Katasztrófa Indonéziában: kitört a Laki-laki vulkán
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 08:29
Legalább tíz halálos áldozata van az indonéziai vulkántkitörésnek. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG