4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Az Oxfordi Egyetem és az AstraZaneca brit gyógyszergyár által közösen kifejlesztett vakcina immunissá teheti az időseket a koronavírussal szemben.

Ez az oltóanyag már eddig is az egyik legígéretesebbnek számított a fejlesztés alatt álló vakcinák közül, legújabb teszteredményei pedig azt sugallják, hogy valóban hatékony ellenszernek bizonyulhat a Coviddal szemben.

Vegyész az AstraZeneca egyik laborjában Sydney-ben (Ausztrália) 2020. augusztus 19-én. EPA/DAN HIMBRECHTS
Vegyész az AstraZeneca egyik laborjában Sydney-ben (Ausztrália) 2020. augusztus 19-én. EPA/DAN HIMBRECHTS

Erőteljes immunválasz

A Financial Times két, a szóban forgó kutatást ismerő forrására hivatkozva azt írja, hogy

az oltóanyag erőteljes immunválaszt vált ki az idős emberekben: szervezetük antitesteket és T-sejteket (T-limfocitákat, amelyeknek elsődleges szerepük van a sejtes immunválasz működésében) kezd termelni.

Ezt az időseken elvégzett úgynevezett immunogenikus vértesztek segítségével állapították meg.

A mostani eredmények összhangban vannak a júliusban közölt kutatásokkal, amelyek azt jelezték, hogy a vakcina az egészséges 18-55 év közötti embereknél vált ki erőteljes immunreakciót. Ennek során antitestek és T-sejtek képződnek minimum 56 napig.

Bár az immunogenikus vértesztek még nem garantálják, hogy a vakcina végül hatásos és biztonságos lesz az idős betegek számára  – ennek bebizonyításához az összes, a korosztályra vonatkozó tesztet el kell végezni és ki kell értékelni –, a kutatókat bizakodással töltik el a legújabb fejlemények az FT szerint.

Biztató jel, ha az adataik azt mutatják, hogy a vakcina immunitást generál az 55 év felettiek körében ahogy azt a laborban kimutatták , és ezen belül jó válaszokat vált ki a még idősebb embereknél

– mondta Jonathan Ball, a Nottinghami Egyetem virológus professzora. Ugyanakkor ő is figyelmeztetett: csupán a klinikai vizsgálatok harmadik fázisa után derül majd ki, hogy valóban védelmet nyújt-e a vírussal szemben.

A részletes eredményeket hamarosan egy szakfolyóiratban fogják publikálni. Az Oxfordi Egyetem nem kívánta kommentálni a brit lap értesülését.

Mikorra engedélyezhetik?

Optimista becslések szerint

a vakcinát akár már januárban megkaphatják egyes veszélyeztetett csoportok, például brit egészségügyi dolgozók.

Egy, az FT által idézett tisztviselő ugyanakkor óvatosságra intett, mondván, hogy sok még a bizonytalansági tényező (harmadik fázis eredményei, engedélyezés).

Patrick Vallance, a brit kormány tudományos főtanácsadója múlt héten úgy nyilatkozott, hogy

bár a vakcina-kutatások jó haladnak, szerinte jövő tavaszig nem lehet az oltóanyagokat széles körben bevetni.

Az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca kutatásának amerikai része egyébként csak múlt pénteken folytatódott, miután szeptember elején fel kellett függeszteni azt az egyik tesztalanynál észlelt neurológiai tünetek miatt.

A világon persze számos országban zajlanak hasonló kutatások. Az Egyesült Államokban például hat vakcinát tesztelnek, az amerikai Pfizer pedig október közepén már be is jelentette, hogy novemberben kéri oltóanyaga engedélyezését.   

Van, ahol már engedélyeztek vakcinát 

Egy kínai gyógyszerkutató cég, a Sinovac

múlt héten már el is kezdhette árulni az oltóanyagát néhány kiválasztott kínai városban egy sürgősségi program részeként, amelyben több százezer ember vesz részt.

Oroszország pedig már szeptember elején elérhetővé tette polgárai számára saját fejlesztésű oltóanyagát, a Sputnik V-t. Ezt a vakcinát Nyugaton kétkedve fogadták, orosz sajtóhírek szerint ugyanakkor már több mint húsz ország rendelt belőle.

Orbán Viktor miniszterelnök mindezzel kapcsolatban a hétvégén azt közölte, hogy

Magyarország az összes európai beszerzési programban részt vesz, ugyanakkor tájékozódik az orosz és a kínai vakcinák előállításának és beszerzésének körülményeiről is.   

Ami az aktuális járványhelyzetet illeti, Magyarországon 1472-re emelkedett a koronavírussal összefüggésben elhunytak száma. Az elmúlt egy napban 47-en vesztették életüket, többségében idős, krónikus betegek; a legfiatalabb 49, a legidősebb 97 éves.

Európában a legtöbben, csaknem 45 ezren az Egyesült Királyságban haltak meg; Olaszországban több mint 37 ezer, Spanyolországban csaknem 35 ezer, Franciaországban 34,5 ezer, a különutas Svédországban 5933 áldozatot regisztráltak.

A világon a legtöbb áldozatot (225 ezret) az Egyesült Államokban jegyezték fel. Globálisan 43 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. Közülük 1,15 millióan vesztették életüket, 29 millióan meggyógyultak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
Makro / Külgazdaság Megint irigykedhetünk Romániára
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:38
Pörög az autóipar a szomszédban.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyen eurómilliárdokat ad - de nem Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:24
Egyiptom kapja a pénzt a migránshelyzet kezelésére egy új megállapodás keretében.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nyerésre áll Brüsszellel szemben
Csabai Károly | 2024. március 18. 05:41
Míg az éves infláció februárban kilőtt Belgiumban, addig Magyarországon csökkent, igaz, csak minimálisan. A belgák rossz teljesítményét csak a hiperinflációval eddig eredménytelenül küszködő törökök múlták alul, s összességében is csak hat európai államban nőtt a fogyasztóiár-index az elmúlt hónapban. Az, hogy Magyarország végül is hogyan áll az adataikat eddig nyilvánosságra hozott 40 országot tartalmazó listán, kiderül a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképünkből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG