3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elemzők szerint a kínai bankrendszer után hamarosan a kínai gazdaság egésze is a legnagyobb lehet a világon.
Forrás: Dice/Wikimedia Commons

Szektorszintű mérlegfőösszeg alapján immár a kínai bankrendszer a legnagyobb a világon – írja a Financial Times összehasonlító elemzésében. A londoni gazdasági napilag számításai szerint a kínai bankrendszer összesített eszközállománya 33 ezer milliárd dollár volt tavaly év végén, ezzel megelőzve az euróövezeti bankszektor 31 ezer milliárdos eredményét.

A lista harmadik helyén az amerikai bankrendszer áll, 16 ezer milliárd dollárral, míg a japán bankszektor 7 ezer milliárddal a negyedik. A kínai bankrendszer összesített állománya a hazai össztermék 3,1-szerese. Piaci árfolyamon számolva a kínai GDP érték már 2011-ben megelőzte az Európai Unióét.

Nem felhőtlen az öröm

A Nemzetközi Valutaalap kínai osztályának volt vezetője szerint azonban a hatalmas kínai bankrendszer nem ad okot ünneplésre, hiszen mindez inkább annak a jele, hogy a kínai gazdaság milyen eltúlzott mértékben függ a bankok finanszírozta beruházásoktól, továbbá, hogy mekkora teher rajta a nem hatékony forrásallokáció és milyen hatalmas hitelkockázatoknak van kitéve.

A kockázatok ellenére a londoni elemzők úgy vélik, a következő évtized végére a kínai gazdaság egésze is a legnagyobb lesz a világon, a második helyre utasítva az Egyesült Államokat. A Centre for Economics and Business Research minden évben összeállítja a következő másfél évtizedre szóló prognózisát a világ vezető gazdasági erőcentrumainak sorrendjéről az ún. WELT listában.

Kína lesz az első?

Az idei listához fűzött elemzésben kiemelik: a kínai gazdaság növekedésének lassulása és Donald Trump amerikai elnök jelentős költségvetési ösztönzési tervei ellenére azzal számolnak, hogy 2029-ben az Egyesült Államok és Kína helyet cserél a legnagyobb gazdaságok globális ranglistájának első két helyén.

A közgazdászok számítási modellje alapján 2030-ban Kína már jelentős előnnyel vezeti majd a világ gazdasági mezőnyét. A cég előrejelzése szerint a kínai GDP-érték több mint 35 ezer milliárd, míg az amerikai hazai össztermék mintegy 32 milliárd dollár lesz.

Valami nem stimmel Kínában - további visszaesésből kellene kijönniük

Kínában idén minimálisan lassul a gazdasági növekedés tavalyhoz képest - jelentette be az ázsiai ország miniszterelnöke az Országos Népi Gyűlés új ülésszakán. Márpedig ha ezt a pártvezetés is elismeri, ott már komolyabb visszaesésről lehet szó, hiába emlegetik minimálisként. De mit terveznek Pekingben? További részletek >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG