Forrás: Dice/Wikimedia Commons |
Szektorszintű mérlegfőösszeg alapján immár a kínai bankrendszer a legnagyobb a világon – írja a Financial Times összehasonlító elemzésében. A londoni gazdasági napilag számításai szerint a kínai bankrendszer összesített eszközállománya 33 ezer milliárd dollár volt tavaly év végén, ezzel megelőzve az euróövezeti bankszektor 31 ezer milliárdos eredményét.
A lista harmadik helyén az amerikai bankrendszer áll, 16 ezer milliárd dollárral, míg a japán bankszektor 7 ezer milliárddal a negyedik. A kínai bankrendszer összesített állománya a hazai össztermék 3,1-szerese. Piaci árfolyamon számolva a kínai GDP érték már 2011-ben megelőzte az Európai Unióét.
Nem felhőtlen az öröm
A Nemzetközi Valutaalap kínai osztályának volt vezetője szerint azonban a hatalmas kínai bankrendszer nem ad okot ünneplésre, hiszen mindez inkább annak a jele, hogy a kínai gazdaság milyen eltúlzott mértékben függ a bankok finanszírozta beruházásoktól, továbbá, hogy mekkora teher rajta a nem hatékony forrásallokáció és milyen hatalmas hitelkockázatoknak van kitéve.
A kockázatok ellenére a londoni elemzők úgy vélik, a következő évtized végére a kínai gazdaság egésze is a legnagyobb lesz a világon, a második helyre utasítva az Egyesült Államokat. A Centre for Economics and Business Research minden évben összeállítja a következő másfél évtizedre szóló prognózisát a világ vezető gazdasági erőcentrumainak sorrendjéről az ún. WELT listában.
Kína lesz az első?
Az idei listához fűzött elemzésben kiemelik: a kínai gazdaság növekedésének lassulása és Donald Trump amerikai elnök jelentős költségvetési ösztönzési tervei ellenére azzal számolnak, hogy 2029-ben az Egyesült Államok és Kína helyet cserél a legnagyobb gazdaságok globális ranglistájának első két helyén.
A közgazdászok számítási modellje alapján 2030-ban Kína már jelentős előnnyel vezeti majd a világ gazdasági mezőnyét. A cég előrejelzése szerint a kínai GDP-érték több mint 35 ezer milliárd, míg az amerikai hazai össztermék mintegy 32 milliárd dollár lesz.
Valami nem stimmel Kínában - további visszaesésből kellene kijönniük Kínában idén minimálisan lassul a gazdasági növekedés tavalyhoz képest - jelentette be az ázsiai ország miniszterelnöke az Országos Népi Gyűlés új ülésszakán. Márpedig ha ezt a pártvezetés is elismeri, ott már komolyabb visszaesésről lehet szó, hiába emlegetik minimálisként. De mit terveznek Pekingben? További részletek >>> |