4p
Öt éve kebelezte be a Krím-félszigetet Putyin, Oroszország azonban még mindig fizeti az akció árát. Nyoma sincs annak, hogy az USA és az EU lazítanának a szankciókon, sőt, készülnek az újabb intézkedések az oroszok megbüntetésére - közben még az olajár is alacsony, így szenved a gazdaság. Egy friss felmérés szerint az orosz nép már egyáltalán nem tapsol annyira a Krím megszerzése miatt.
Néptáncosok a Krím-félsziget Oroszországhoz csatolásának közelgő évfordulója alkalmából Krími tavasz címmel meghirdetett vásári mulatságon Moszkvában 2019. március 16-án, a Krím Ukrajnától való elcsatolásának ötötdik évfordulója előtt két nappal. MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Egy fél évtized eltelt, amióta Vlagyimir Putyin bekebelezte a Krím félszigetet, ennek ára azonban továbbra is csak növekszik Oroszország számára - írja összefoglalójában a Bloomberg. A legtöbb ország még mindig nem fogadja el a fekete-tengeri térség Moszkvához való csatlakozása érdekében aláírt szerződést, miközben az Egyesült Államok és az Európai Unió széles körű erőfeszítéseket tett arra, hogy Oroszországot szankciókkal büntesse. Eközben Oroszország továbbra is milliárdokat költ arra, hogy a Krímet integrálni tudja saját gazdaságába - új erőművekre és egy hatalmas híd építésére, ami összeköti a félszigetet az orosz szárazfölddel.

Mégsem volt olyan jó ötlet a Krím elcsatolása? Egyre több orosz gondolja így

A Krím bekebelezésének legnagyobb költsége az amerikai és EU-s szankciókból ered - ezek évről évre csak halmozódnak, sőt még ki is egészülnek az amerikai elnökválasztásba történt beavatkozás miatt kiszabott további büntetésekkel. Oroszország egyébként is megszenvedi, hogy alacsony az olaj ára - amely az ország fő exportcikke -, de gondot okoz a külföldi befektetések visszaesése és a jövedelmek stagnálása is. Egy nemrég publikált közvéleménykutatás már azt mutatja, hogy a Krím annektálásának megítélése országszerte elkezdett megkopni.

Az egyszeri orosz állampolgárok fizetése ugyanis nem igazán nőtt az elmúlt években, nagyjából havi 30 ezer rubelnél (bő 125 ezer forintnál) állt meg az átlagfizetés. Növekedés egyedül a Krím-félszigeten mérhető, de csak azért, mert itt most hozzák be a lemaradást az orosz átlaghoz. Az olajárak csökkenése eközben az elmúlt két évben recesszióba taszította a gazdaságot.

A már említett felmérés így arra jutott: ma már csak az oroszok 39 százaléka gondolja azt, hogy a Krím bekebelezése több jót hozott Oroszországnak, mint rosszat - míg ez az arány 2014 végén még 67 százalék volt.

Mekkora árat kell megfizetni a Krímért?

Putyin azt ígéri: jobban fogtok élni

Jobban fogtok élni – ez volt a fő üzenete az orosz elnök évértékelő beszédének. Vlagyimir Putyin ígérete szerint növelik a családtámogatásokat, hogy megállítsák a népességfogyást, és emelik a nyugdíjakat. Figyelmeztetett: ha az Egyesült Államok közepes hatótávolságú rakétákat telepít Európába, akkor Moszkva az ezeket befogadó országokat és az USA-t is célba fogja venni. Putyin népszerűsége az elmúlt egy évben érezhetően csökkent. Részletek korábbi összeállításunkban >>

A Bloomberg Economics elemzői úgy számolnak, hogy a szankciók az orosz gazdaság teljesítményét 6 százalékkal vethették vissza az elmúlt 5 évben. Egy múlt év végén publikált tanulmány szerint a világ legnagyobb energiaexportőrének gazdasága 10 százalékkal, avagy 150 milliárd dollárral kisebb, mint amit a 2013 végi előrejelzések valószínűsítettek mostanra. Ebből 4 százalékért az olajár csökkenése felelős, a szankciók és egyéb tényezők pedig a többiért.

Arra kevés esély látszik, hogy a szankcióknak mostanában véget vetnek - az amerikai elnökválasztásba történő beavatkozás ráadásul tovább rontott a Krím bekebelezése miatt kialakult helyzeten. 2014 óta megnégyszereződött, 700 fölé emelkedett azon orosz vállalatok és magánszemélyek száma, amelyeket/akiket amerikai szankciók sújtanak. Az újabb kör pedig már a washingtoni törvényhozásban forog, amelyet ha elfogadnak, újabb büntetéseket léptethetnek életbe még idén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MBH Bank: év végére 4,5 százalékra is nőhet a pénzromlás üteme
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 13:59
Az augusztusi infláció pozitív meglepetést okozott a szakemberek körében, ami az MBH Bank szerint újabb monetáris lazítást tesz lehetővé az MNB részéről. A mérleg másik serpenyőjében viszont ott van a gyengülő forint.
Makro / Külgazdaság Nagyot mert álmodni Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 10:36
A gyenge makrogazdasági adatok tükrében érdemes kritikával kezelni a kormányfő Kötcsén közzétett prognózisát.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton nem hagyta ki ezt a ziccert
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 10:07
A nemzetgazdasági miniszter a kormányzati intézkedések hatásának tulajdonítja, hogy augusztusban az infláció mértéke idei mélypontjára süllyedt.
Makro / Külgazdaság Csak ámulunk, mi történt az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 08:30
3,4 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapjához képest - tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ez jelentős esés a júliusi 4,1 százalékhoz képest, amely a 2024-es év legmagasabb adata volt.
Makro / Külgazdaság Gazdasági összeomlást okozhat egy kritikusan fontos állás "búcsúja"
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 9. 18:51
A fogyasztókat a termékek érdeklik, amiket a vállalatok kínálnak, nem sokat törődnek azzal, hogyan készülnek ezek. Most viszont veszélybe került az egyik legfontosabb séf a vállalatok boszorkánykonyhájában.
Makro / Külgazdaság Összeomlás előtt az egészségügy? Rékassy Balázstól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 9. 12:02
Az orvos, egészségügyi szakmenedzser szeptember 18-án szerdán 15 óra 30 perckor lesz vendégünk. Az egészségügy kiemelt topik, hiszen majd’ minden embert érint. A nagy hőséggel járó nyár legforróbb témája volt, hogy a klímák nélküli kórtermekben és műtőkben mennyire lehet gyógyulni és gyógyítani. De ezen kívül is lesz miről beszélni, hiszen az embereket folyamatosan érintik a hosszú várólisták, az új ügyeleti rendszer, vagy az, hogy valóban el kell-e kezdenünk félretenni a magánegészségügyi ellátásunkra. A Rékassy Balázzsal élőben zajló beszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Tankolás: inkább kedden kellene
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 9. 11:33
A benzin 4, a gázolaj 3 forinttal lehet olcsóbb keddtől. 
Makro / Külgazdaság Növekvő háborús veszély Ázsiában
Káncz Csaba | 2024. szeptember 9. 09:44
A geopolitikai feszültségek növekedésével Ázsiát emberemlékezet óta nem látott háborús veszély fenyegeti. Kína kétségtelenül a középpontjában áll a kialakult geopolitikai örvénynek. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Mankóért kiáltanak a valaha megállíthatatlanul száguldó német autómárkák
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 9. 09:11
Valaha a legendás német autómárkák húzták maguk után Németország gazdaságát, ám az autóipar gyökeres átalakulása olyan kihívásokat támaszt velük szemben, hogy "állambácsi" segítségére szorulnak.
Makro / Külgazdaság Tévedés a légtérben, jött egy válasz az ukrán betörésre, marad az orosz limit
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 9. 07:29
Az orosz területeket célzó ukrán támadás miatt az oroszoknak komolyan védenie kell azt az ezer kilométer hosszú határt, ami a megszállt ukrán területtől északra húzódik. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG