Vizsgálókat küldenek az önkormányzatokhoz
A kormány az ötezernél kisebb lakosú települések adósságát egy egy az az egyben átveszi a kormány, a nagyvárosokba tárgyalódelegációt küld, amely több fordulóban átvizsgálja az adósságot, és megállapítja, hogy milyen mértékű átvállalás indokolt. Mindaddig, amíg ez nem zajlik le, a kabinet nem foglalkozik az átvállalt adósság banki rendezésével - mondta a miniszterelnök.
A kormányfő elmondta: 27 olyan városi önkormányzatot találtak, amelynek nincs adóssága, a kabinet velük olyan fejlesztési koncepciókon dolgozik, amelyekkel ezek is nyertesei legyenek az adósságrendezésnek.
Idő előtti viták?
Orbán Viktor szerint "sose jó, ha a kocsi megelőzi a lovat. Azok a spekulációk, amelyek arról szólnak, hogy az önkormányzatoktól átvett adósságot hogyan rendezi majd az állam a bankokkal, idő előtti viták, mert még nem vettük át az adósságot"- mondta a miniszterelnök az MTI-nek adott interjúban, Giró-Szász András nyilatkozatára rímelve, aki szerint "abba kéne hagyni a találgatást".
A Portfolio.hu ugyanis korábban arról írt, hogy számításai szerint egy 20-25 százalékos önkormányzati adósságleírás miatt a bankoknak 122-153 milliárd forintos veszteségük keletkezne. (Az általunk megkérdezett szakértők szerint 10 százalékos leírással még jól járnának a pénzintézetek.) Ezt annak kapcsán tette közzé a portál, hogy a Népszabadság fideszes politikusoktól úgy értesült: 20-25 százalékos diszkonttal venné át az önkormányzatok banki tartozását az állam. A kormány szerint banki szempontból kockázatosak az önkormányzati hitelek. Azt azonban a lap szerint még nem lehet tudni, hogy a diszkont az adósság egészére vagy csak a kockázatosabb részére vonatkozna. A miniszterelnök szavai alapján ez egy ideig még nem is fog kiderülni.
Orbán az interjúban arra is reagált, hogy egy hitelminősítő államcsődnek tekintené, ha az önkormányzati adósság leépítésére magánakciót hirdetne a kormány, és egyoldalúan úgy döntene, hogy a hitel egy részét nem fizeti vissza. "Az a spekuláció, hogy ha a kormány nem fizeti ki az adósságot vagy annak egy részét, az államcsődnek minősül, olyan felismerés, mint a kétszer kettő. A modern pénzügyi világban mindenki tudja, ha az adós nem fizet, azt csődnek minősítik. Mindezt nem érdemes szenzációként tálalni" - mondta.
Oktatás, sport
A miniszterelnök beszélt a felsőoktatás koncepciójáról, miszerint a képzési területek között a kormány osztja szét a támogatást és az állami ösztöndíjas helyeket - a műszaki, orvosi és természettudományi terület javára -, az egyes intézmények sorsáról a hallgatók jelentkezései döntenek: amelyikre nem lesz elég nagy a kereslet, azt az állam is magára hagyja.
Bejelentette: a kormány segíteni fogja az egyetemeket, hogy az önerő híján elakadó fejlesztéseik megvalósuljanak, és szeretné az eladósodott felsőoktatási intézményeket is - azokat, amelyekben a diákok látnak jövőt - kimenteni az adósságból, felkínálni nekik "a tiszta lappal való indulást".
Ugyanígy tesznek majd a sportszövetségekkel: egy a Magyar Olimpiai Bizottság által kiválasztott nemzetközi könyvvizsgáló elemzi majd az első körben támogatandó sportági szakszövetségek gazdálkodását, és ennek alapján a kormány rendezni fogja bizonyos szövetségek adósságát.