Negyven százalékkal visszaesett a diagnosztizált rákbetegek száma Skóciában a koronavírus-járvány első hulláma idején, idén március és június között 2019 azonos időszakához képest, derült ki a skót közegészségügy által közölt adatokból.
A visszaesés minden jel szerint a vírusválság számlájára írható, hiszen azt megelőzően, január és március között még ugyanannyi beteget regisztráltak, mint egy évvel korábban. Az első félévben összesen csaknem ötödével csökkent az azonosított rákbetegek száma.
Kevesebb vizsgálat, több rákos haláleset
Ami a részleteket illeti, a skót hatóságok szerint az első hullám idején a betegek egy része panaszai ellenére sem ment orvoshoz, mivel attól félt, hogy elkaphatja a vírust. Másrészt a hatóságok egy időre csökkentették vagy felfüggesztették a rák korai felismerését célzó szűrővizsgálatokat, valamint a kezeléseket.
Február és április között a skót egészségügy túlterhelt volt, ami aránytalanul magas halálozási rátához vezetett a lakosság körében. Június óta ugyanakkor sikerült ismét sűríteni a rákellenes vizsgálatokat és kezeléseket.
Minél előbb diagnosztizálják a betegséget, annál nagyobb az esélye a sikeres kezelésnek
- mondta David Morrison a Skót Rákellenes Ligától a BBC-nek.
Azt a hatóságok is elismerik, hogy a vírus jelentős közvetlen és (az ellene bevezetett korlátozások által) közvetett károkat okozott szerte az országban. A Daily Telegraph szerint a szűrővizsgálatok elmaradása után ugrásszerűen növekedhet a rákban elhunytak száma.
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök a héten a skót parlamentben megvédte a vírusellenes korlátozásokat. Szerinte ha azok nem lettek volna, akkor sokkal többen vesztették volna életüket a járványban. (Skóciában eddig több mint ötezer, Coviddal összefüggő halálesetet jegyeztek fel.)
Ő is elismerte ugyanakkor, hogy a karanténnal járó szigorítások „ártanak másoknak”, és arra ösztönözte a skótokat, hogy rákgyanús panaszok esetén keressék felé háziorvosukat. Skóciában eddig évente mintegy 34 ezer rákbeteget diagnosztizáltak.
Hátrányt szenvednek a nem Covid-betegek
Korábban Angliában is arra figyelmeztettek szakértők, hogy
a Covid-korlátozások miatt több ezerrel nőhet a rák okozta halálesetek száma, hosszabbodhatnak a várólisták, és kár érheti az egyéb betegségekben szenvedőket.
Angliában és Walesben például egyetlen hónap alatt mintegy 10 ezer, demenciában szenvedő páciens veszthette életét részben a védekezés okozta izoláció miatt.
Németországban tavasszal szintén hátrányt szenvedtek a rákbetegek a Covid-ellenes intézkedések miatt. A Deutsche Krebshilfe (Német Ráksegítség) alapítvány becslései szerint június közepéig mintegy 50 ezer rákkal kapcsolatos műtétet, azaz a tervezett operációk csaknem negyedét kellett elhalasztani.
Egy brit tanulmány pedig arra is felhívta a figyelmet, hogy
a Covid elleni harc nyomán többen veszíthetik életüket maláriában, tuberkolózisban és a HIV-vírus okozta betegségben, mint amennyi halálesetet maga a koronavírus okoz.
Ami a koronavírus-járványt illeti, az Egyesült Királyságban eddig több mint 53 ezren haltak meg a fertőzéssel összefüggésben; Olaszországban és Franciaországban 47-47 ezren, Spanyolországban 42 ezren, a különutas Svédországban mintegy 6300-an, Magyarországon csaknem 3500-an vesztették életüket.