Drasztikusan növelheti a koronavírus-válság a malária, a HIV-vírus és a tuberkolózis okozta haláleseteket a szegény országokban, állítja egy aktuális tanulmány.
Súlyos károk
Az Imperial College London kutatói szerint ezekben az államokban, ahol amúgy is gyakoriak a fertőző betegségek, komoly zavarok léphetnek fel az egészségügyi rendszerben és a gyógyszerellátásban.
Ráadásul az emberek egyre kevésbé mernek orvoshoz vagy kórházba menni, mivel félnek a koronavírustól. Pedig ma már a HIV-vírus, a tuberkolózis és a malária ellen is vannak kezelések vagy hatékony, a megelőzést szolgáló gyógyszerek.
Ezekben a betegségekben eddig évente csaknem három millióan veszítették életüket világszerte.
Modellszámítások szerint a következő öt évben annyira megugorhat ez a szám, hogy többen fognak meghalni az említett három betegség, mint a Covid-19 következtében.
Afrika déli részén például akár húsz százalékkal is nőhet a tuberkolózis okozta halálesetek száma. (Már jelenleg is ez a leghalálosabb fertőzőbetegség a világon.)
Malária következtében harmadával többen veszíthetik életüket amiatt, ha a Covid-19 miatt le kell állítani a szúnyoghálók osztását. (A kórokozókat szúnyogok terjesztik.) A HIV-fertőzöttek kezelésének megszakítása pedig tíz százalékkal növelheti a halálozások számát.
A Spiegel által idézett tanulmány a Lancet Global Health szakfolyóiratban jelent meg. A kutatók négy különböző forgatókönyvet vizsgáltak meg a koronavírus lefolyásával kapcsolatban.
A vírusválság szegény országokra gyakorolt súlyos hatásaira figyelmeztet egy aktuális ENSZ-jelentés is:
eszerint a krízis 83-132 millióval növeli az éhezők számátglobálisan az idei évben.
Az ENSZ és a Világbank korábbi tanulmánya alapján pedig világszerte hatvan millió ember süllyedhet súlyos szegénységbe a járvány következményei miatt.
Globális helyzet
Ami az aktuális vírushelyzetet illeti, a Johns Hopkins Egyetem adatai szerint eddig több mint 13 millió koronavírus-fertőzöttet regisztráltak világszerte. (A fertőzöttek valós száma ugyanakkor ennek sokszorosa lehet.)
A vírussal összefüggésben mintegy 580 ezren vesztették életüket, 7,4 millióan ugyanakkor meggyógyultak.
A legtöbb halálos áldozatot az amerikai kontinensen regisztrálták: az Egyesült Államokban 136 ezren, Brazíliában 74 ezren, Mexikóban 36 ezren hunytak el.
Európában a legtöbb áldozatot, 45 ezret Nagy-Britanniában jegyezték fel. Olaszországban 35 ezren, Franciaországban 30 ezren, Spanyolországban 28,5 ezren, Oroszországban 11,5 ezren, Belgiumban csaknem 10 ezren, Németországban 9 ezren, Hollandiában 6 ezren vesztették életüket.
Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban mintegy 5500 áldozatot követelt a Covid-19.
Magyarországon eddig csaknem 4300 fertőzöttet diagnosztizáltak, a halálos áldozatok száma 595. Több mint háromezren meggyógyultak.