Világszerte hatvan millió ember süllyedhet súlyos szegénységbe a koronavírus-járvány következményei miatt a Világbank szerint.
Növekedhet az éhínség
A válság megsemmisítheti az elmúlt három év szegénység elleni harcának eredményeit, mondta tegnap egy telefonkonferencián David Malpass, a szervezet igazgatója.
Becsléseik szerint a világgazdaság idén öt százalékkal zuhanhat, ami különösen érzékenyen érintheti a legszegényebb országokat.
Utóbbiaknak a Világbank eddig mintegy 5,5 milliárd dollár támogatást adott a mostani válság egészségügyi, gazdasági és társadalmi következményeinek kezelésére.
David Malpass egyúttal arra kérte a legfejlettebb országokat, hogy növeljék a rászoruló államoknak juttatott közvetlen támogatásaikat.
António Guterres, az ENSZ főtitkára tegnap szintén arra figyelmeztetett, hogy a járvány (és annak következményei) veszélyezteti a szegénység elleni küzdelmet Afrikában:
növelni fogja az egyenlőtlenséget, az éhínséget és a betegségeknek való kitettséget.
Az ENSZ-főtitkár szerint az afrikai államok gyorsan reagáltak a vírusra, ezért a diagnosztizált fertőzöttek száma kisebb annál, mint előzetesen becsülték.
A fekete kontinensen 88 ezer vírushordozót regisztráltak eddig, a halálos áldozatok száma pedig kevesebb háromezernél a hivatalos adatok szerint.
António Guterres szerint ugyanakkor a járvány Afrikában még a kezdeti stádiumban van.
A következmények leküzdésére további 200 milliárd dollár támogatásra lenne szüksége a kontinensnek, véli az ENSZ-főtitkár.
Negatív rekord Brazíliában
Eközben Dél-Amerika legnagyobb országában, Brazíliában először lépte át az ezret a koronavírussal összefüggő napi halálozások száma. A legutóbbi 24 órában 1179-en vesztették életüket tegnapi közlések szerint, így az áldozatok száma csaknem 18 ezerre nőtt.
Brazíliában eddig több mint 270 ezer embernél mutatták ki a vírust, ami a harmadik legmagasabb érték globálisan az Egyesült Államok (1,5 millió fertőzött) és Oroszország (300 ezer fertőzött) után.
Latin-Amerika több államában is éhséglázadásokhoz vezet a koronavírus ellenes karantén.
Ami az európai helyzetet illeti, a legtöbb áldozatot, több mint 35 ezret Nagy-Britanniában jegyezték fel eddig.
Olaszországban 32 ezren, Franciaországban és Spanyolországban mintegy 28-28 ezren hunytak el.
Belgiumban 9100, Németországban 8100, Hollandiában 5700, Törökországban 4200, Oroszországban 2800 áldozatot regisztráltak ma reggeli adatok szerint.
Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban több mint 3700 áldozat van.
Globálisan az Egyesült Államokban a legrosszabb a helyzet, ahol 92 ezren hunytak el.
Csaknem 5 millió fertőzött
Világszerte eddig 4,9 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. A vírussal összefüggésben 323 ezren vesztették életüket, 1,7 millióan ugyanakkor meggyógyultak.
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3598, 470-en hunytak el.
A magyar halálozási ráta Európában átlagos, régiós összehasonlításban ugyanakkor magas.