Greta Thunberg beszéde közben az ENSZ klímavédelmi konferenciáján Madridban idén decemberben. EPA/J.J. GUILLEN |
Eddig nem vagy kevéssé ismert oldaláról mutatja be Greta Thunberget az az interjú, amelyet a BBC készített a 16 éves, rövid idő alatt világhírűvé lett svéd környezetvédelmi aktivista édesapjával.
A depresszió évei
Svante Thunberg szerint mielőtt lánya elkezdte az iskolai sztrájkmozgalmat a klímaváltozás elleni küzdelem jegyében, három-négy évig depresszióval küzdött:
Nem beszélt... nem járt iskolába.
A legnehezebb időszak az volt, amikor enni sem akart többé. Apja – annak érdekében, hogy segítsen rajta – elkezdett több időt tölteni vele és húgával, Beatával, anyja, Malena Ernmann opera-énekesnő pedig szerződéseket mondott vissza annak érdekében, hogy többet lehessenek együtt.
A család orvosi segítséget is keresett. Helyzetüket nehezítette, hogy Gretánál négy évvel ezelőtt Asperger-szindrómát diagnosztizáltak, amely az autizmus egyik formája.
Találtak egy célt
A következő években közösen kezdtek el foglalkozni a klímaváltozás kérdésével, ami egyre inkább lázba hozta Gretát. Apja szerint lánya erőt merített abból is, hogy szülei is változtattak életmódjukon az éghajlatváltozás elleni küzdelem részeként: Svante vegán lett, felesége pedig lemondott a repülésről.
Greta ugyanezen okból szintén nem hajlandó repülőre szállni: vonattal vagy hajóval utazott az ENSZ klímavédelmi üléseire, például New Yorkba és Madridba, ahová apja is elkísérte.
Azért tettem mindezt, mert tudtam, hogy ez a helyes... De nem azért tettem, hogy megmentsem a klímát, hanem azért, hogy megmentsem a gyerekemet
- mondta Svante Thunberg. Szerinte lánya a klímavédelmi aktivizmusnak köszönhetően változáson ment keresztül, és nagyon boldog lett.
Vissza az iskolába
Az apa ugyanakkor látja a közéleti szerepvállalás árnyoldalait is. Aggasztja például a lányát érő gyűlölethullám – szerinte Gretát azok az emberek támadják, akik nem hajlandóak változtatni életmódjukon a klíma megmentése érdekében.
Svante azt sem nézte jó szemmel, hogy lánya otthagyta az iskolát környezetvédelmi szerepvállalása miatt. Reményei szerint a jövőben lenyugszanak majd a dolgok családja körül, és úgy véli, hogy
Greta valóban vissza akar menni az iskolába.
Felébresztette a világot
Greta Thunberg 2018-ban indította el iskolai sztrájk formájában környezetvédelmi mozgalmát, amely több millió embert inspirált szerte a világon. A 16 éves lányt az amerikai Time magazin az Év emberének választotta, és jelölték az idei Nobel-békedíjra is. (Utóbbi elismerésben végül Etiópia miniszterelnöke, Abiy Ahmed Ali részesült.)
David Attenborough brit természettudós és dokumentumfilm-készítő pedig egyenesen azt állítja, hogy Greta felébresztette a világot, és olyan dolgokat ért el, amelyek elérése még neki és társainak sem sikerült az elmúlt húsz évben.