5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Közel 400 milliárd forinttal emelkedik jövőre reálértéken az összes adóbevétel, de az adócentralizáció GDP-arányos nagysága nem változik érdemben. Az elmúlt négy évben hozott intézkedések sok esetben kioltották egymás hatását: a munkát terhelő adókból származó bevételek nem csökkentek, a vállalati terheknek inkább az eloszlása, mint a nagysága változott.

Bár az Országgyűlés még egyik dokumentumra sem adta áldását, miután a kormány benyújtotta az Országgyűlésnek a 2014. évi költségvetési törvényt, majd néhány nappal ezelőtt nyilvánosságra hozta a jövő évi adótörvények tervezetét, kezd tisztulni a kép a várható adóváltozásokkal kapcsolatban.

A korábbi évekhez képest kevésbé alakul át a kötelezettségek rendszere, de azért a könyvelők és adótanácsadók idén sem maradnak munka nélkül: a családi adókedvezmény levonható lesz a társadalombiztosításai járulékból, egyes esetekben mérséklődik a tavaly bevezetett kisadózók tételes adójának összege, kiterjesztik a népegészségügyi termékadót, valamint az első lakás megvásárlásához kapcsolódó illetékmentességet. (A részleteket lásd itt).

Több áfa, kata és tao és eho

Részben az említett intézkedéseknek, valamint a gazdaság alakulásának (bérnövekedés, infláció, stb.) eredményeképpen a Privátbankár.hu számításai szerint az idei évre várható 11 354 milliárd forintról az államháztartás összes adóbevétele (a járulékokkal együtt) jövőre 12 021 milliárd forintra emelkedik. Ha figyelembe vesszük a kormány által a jövő évre várt 2,4 százalékos inflációt is, akkor azt mondhatjuk, hogy az adóbevételek reálértéken 395 milliárd forinttal emelkednek.

Ebből mintegy 232 milliárd forint növekedést az általános forgalmi adóból vár a kormány. Vélhetően azzal összefüggésben, hogy a költségvetési törvényben szereplő prognózisában a háztartások fogyasztási kiadásainak 1,9 százalékos emelkedésével számol. További, mintegy 120 milliárd forint többletet vár reálértéken a gazdálkodó szervezetek befizetéseiből (társasági adó, kata), és 41 milliárdot az egészségügyi hozzájárulásból. Ez utóbbit azzal magyarázza a kormány, hogy 2013 augusztusától a kamatjövedelem után is kell 6 százalékos egészségügyi hozzájárulást fizetni.

Figyelembe véve a jövő évi változásokat is, úgy tűnik, hogy egyes adónemek szintjén egyre távolabb kerülünk az uniós átlagtól. A GDP-arányos áfa-bevételek tekintetében például csak egy hajszállal maradunk el a listavezető Dániától, míg nálunk kisebb személyi jövedelemadó csak Bulgáriában és Litvániában boldogítja a lakosságot (Az Eurostat legfrissebb adatai 2011-esek).

Összességében mindez azt jelenti, hogy a Privátbankár.hu számításai szerint a GDP-arányos adócentralizáció jövőre 39,2 százalék lesz, ami nem jelent érdemi elmozdulást az idei évre prognosztizált 38,9 százalékhoz képest. Az összes elvonás nagysága ezzel szinte pontosan annyi, mint az unió átlaga, jócskán meghaladja ugyanakkor a régiós versenytársainkra jellemző szintet: Csehországban 34,6, Lengyelországban 32,3, Szlovákiában 28,6, Romániában pedig 28,5 a GDP-arányos adócentralizáció – igaz ugyanakkor, hogy ez a mutató tartalmazza az állam által saját magának fizetett terheket (például a közalkalmazottak bérterheit) is.

Mi történt 4 év alatt?

Bár az elmúlt évek folyamán többször és jelentős mértékben módosította a kormány az adórendszert, az adóbevételek struktúráját tekintve ezek a változások több esetben is kioltották egymást hatását. A munkát terhelő elvonások GDP-arányos nagysága például jövőre 17,6 százalék lesz, ami mindössze egy tized százalékponttal alacsonyabb, mint a mutató 2010-es értéke. Ez azzal magyarázható, hogy míg jórészt a személyi jövedelemadó reformja miatt az szja-bevétel jövőre tervezett nagysága reálértéken 476 milliárd forinttal elmarad a 2010-es összegtől, addig a társadalombiztosítási járulékok és az EHO együtt összesen 363 milliárd forinttal nagyobb bevételt biztosítanak, mint 2010-ben. Ez utóbbi azonban nagyobbrészt nem a elvonás emelkedésének, hanem annak köszönhető, hogy 2010 novemberétől a költségvetés bevételeit növeli a járulékfizetések azon része is, amely korábban a magán-nyugdíjpénztári befizetéseken keresztül a lakosság megtakarításait gyarapította.

A vizsgált négy év alatt mindössze 1 tized százalékponttal, 7,6 százalékra emelkedett a tőkét terhelő adók GDP-arányos nagysága. A változatlanság ebben az esetben azzal magyarázható, hogy a pénzügyi szervezetek különadója már 2010-ben is gyarapította a költségvetés bevételeit, az azóta megszűnt ágazati különadó, illetve a jelentősen csökkenő eva-bevételek helyét pedig új adókkal (kiva, kata, közműadó), illetve már létező terhek (energiaellátók jövedelemadója, cégautóadó) megemelésével pótolta a kormány.

Az adók struktúráját tekintve jelentős változás csupán a fogyasztáshoz kapcsolt adó esetében történt: GDP-arányos nagyságuk 11,8 százalékról 14 százalékra emelkedett, ami részben az általános forgalmi adó kulcsának megemelésével, részben pedig a komoly bevételt jelentő új adónemek (pénzügyi tranzakciós illeték, távközlési adó) bevezetésével magyarázható. Az említett folyamatok eredményeképpen 4 éves távlatban az adócentralizáció 37 százalékról 2,2 százalékponttal emelkedett, ami azt jelenti, hogy az adóterhek reálértéken négy év alatt 511 milliárd forinttal növekedtek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
Makro / Külgazdaság Donald Trump úgy tett, mint a mesebeli okos lány
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 13:28
Az elnök mindenkit összezavart, hozott is információt, meg nem is. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG