Angela Merkel a brüsszeli EU-csúcson. Kép forrása: EPA |
A hétvégén nagy méreténél és lakosságánál fogva is fontos tartományban, az északi Alsó-Szászországban tartottak választásokat. Amint azt a közvélemény-kutatások előre jelezték, a CDU, Angela Merkel kereszténydemokrata pártja elveszítette néhány héttel ezelőtt még meglévő előnyét, és a nyertes a szociáldemokrata SPD lett. A holtnak nyilvánított feltámadt – írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung weboldala.
A ma reggeli előzetes eredmények szerint az SPD (a „pirosak”) 36,9, a CDU („feketék”) 33,6, a Zöldek („zöldek”) 8,7, a jobboldali liberális FDP („sárgák”) 7,5, és a világoskékkel jelzett szélsőséges AfD 6,2 százalékot kapott. (A Die Welt adatai szerint.)
Nem megy tovább a piros-zöld
Ez azonban csak a szavazatok megoszlása, a képviselői helyek a tartományi parlamentben valamivel jobban koncentrálódhatnak. Eddig „piros-zöld koalíció” (SPD+Zöldek) vezette a tartományt, de minimális többséggel, a jelenlegi eredmények alapján ezt már nem lehet összehozni.
Logikus lenne egy „közlekedésilámpa-koalíció”, ahol a piros és a zöld kiegészül a sárgával, vagyis beveszik az FDP-t is. Ezt egyelőre a liberálisok elutasították, bár elég nagy anyomás rajtuk, hogy gondolják meg magukat.
Vereségből győzelem
Egy másik koalíciós verzió a „nagykoalíció”, mint az országos politikában szeptemberig, ahol a szocialisták a kereszténydemokratákkal kormányoznának. Ebben az esetben a CDU veresége mégis egyfajta győzelemmé változna, mert kormányra jutna egy olyan tartományban, ahol eddig ellenzékben volt.
Abban a tartományban azonban ez nem olyan egyszerű, főleg, mivel a választási kampányban a két párt csúnyán egymásnak ugrott. Ennek ellenére a Der Spiegel még ezt nevezi a legreálisabb opciónak. Az SPD tartományi miniszterelnöke, Stephan Weil viszont azt mondta, mindegyik párttal tárgyalni fog, az AfD kivételével.
Merkel gyengülget
A CDU egyébként, bár a hetekkel ezelőtti állapothoz képest sokat, a legutóbbi, 2013-as tartományi választáshoz képest mindössze két százalékpontot veszített. A CDU idén már három tartományi választást megnyert, a Saar-vidéken, Schleswig-Holsteinben és Észak-Rajna-Vesztfáliában, annak ellenére us, hiogy Schulz belépésével az SPD erőre kapott.
Ami túlmutat a helyi politikán, az az, hogy – amint azt már előzetesen is megszellőztették – a CDU korábban biztosnak tűnő győzelmének enyészete Merkelnek nagyon rossz reklám, és felerősíti saját pártján belüli ellenzékét. Népszerűsége országosan is csökkent, és most felerősödnek azok a hangok, amelyek távozását, utódlását követelik.
A kancellár a hibás
A márciusban a CDU és a bajor CSU konzervatívabb politikusai által létrehozott FKA nevű szervezet (Freiheitlich-konservativer Aufbruch – die WerteUnion) már kevéssel a választóhelyiségek zárása után közleményt adott ki, amelyben kezdeményezik Angela Merkel lemondását a CDU elnöki tisztéről. Szerintük a CDU alsó-szászországi vereségéért nem a helyi kereszténydemokrata politikusok a felelősek, hanem Angela Merkel. Alexander Mitsch, a szervezet vezetője világos menetrendet követelt arról, hogyan adja át Angela Merkel tisztségét utódjának.
Ki a Zöldekkel?
A szervezet követelése az is, hogy a most alakuló kormánykoalícióban a migráció korlátozását, sőt a német szociális rendszerben levő bevándorlók számának csökkentését érjék el. Amennyiben a Zöldek ellenállnak, akkor pedig el kéne vetni szerintük a Jamaika-koalíció ötletét (fekete-sárga-zöld, azaz kereszténydemokraták-liberálisok-zöldek).
A Werteunion (értékközösség/értékunió) néven is emlegetett szervezet az N-tv-de szerint nem mondja ki nyíltan, de érezhetően örülne annak, ha egy másik kancellárjelölttel megismételnék a szeptemberi országos választásokat. Ugyanakkor hozzáteszik, hogy a konzervatív szervezet súlya még a CDU-n és CSU-n belül is csekély.
(Kommentár: De ha a Zöldek kiesnének a koalíciós tárgyalásokból, akkor ki marad? Jöhet újra az SPD, de a nagykoalíció folytatását már korábban elvetették; valamint a szélsőségesek, a nagyon jobbos AfD és a nagyon balos Linke.)