Angela Merkel a brüsszeli EU-csúcson. Kép forrása: EPA |
Angela Merkel német kancellár a 27 ország vezetőinek szerdai brüsszeli tanácskozása után elmondta: az uniós intézmények mindegyike azon dolgozik, hogy az Európai Unió minél erősebb globális szereplő legyen, ezért hatékony munkával a növekedés irányába kell elmozdulni, hogy pótolni lehessen azt, amit el fogunk veszíteni.
Komoly próbatétel
A német kancellár azt is elmondta: a tanácskozáson senki nem akarta napirendre tűzni az uniós alapszerződés módosítását. Az Egyesült Királyság kilépése egyszerre jelentheti azt is, hogy Európa gazdagabb vagy szegényebb lesz, de a lényeg az, hogy több értelme legyen. A cél a jó megoldások közös elérése.
"Minden, az Európai Uniót próbára tevő megpróbáltatást 28-as körben oldottunk meg. Az Egyesült Királyság kilépése nagyon komoly próbatétel, de az unióban maradt országok képesek lesznek ezzel a kihívással is megbirkózni" - fogalmazott, hozzátéve: a kilépési tárgyalásokat az uniós polgárok érdekeit szem előtt tartva kell vezetni.
Nincs á lá carte Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az unió 27 tagállama vezetőinek szerdai informális brüsszeli megbeszélései után úgy nyilatkozott, hogy nincs á lá carte választható egységes piaci részvétel az Európai Unióból történő kilépésről népszavazáson döntő Nagy-Britannia esetében sem. Részletek >>>> |
Nem lehetnek kompromisszumok
Ha az Egyesült Királyság az egységes piacon kíván maradni, az azt jelenti, hogy nem lehetnek kompromisszumok más területeken.
"Sem az unión belüli szabad mozgás korlátozása, sem a migráció kérdése nem lehet kitétel" - tette hozzá.
Elmondta: miután az Egyesült Királyság aktiválja a Lisszaboni Szerződésnek a tagországok kilépését szabályozó 50. cikkét, az uniós intézmények közösen fogják lefolytatni a tárgyalásokat, amelynek során az Európai Bizottságnak központi szerepe lesz.
Az Egyesült Királyság kilépése nem jelenti sem a mélyebb integrációt, sem azt, hogy a nemzeti kormányok hatásköre megerősödne - mondta. Arról tájékoztatott, hogy az Európai Unió jövőjéről folytatott megbeszélés középpontjában a biztonságpolitika, a munkahelyek versenyképessége, a fiatalok helyzete állt. A kérdés azért is fontos, mert egyre erősödnek az uniót bíráló hangok. A jelentkező problémák közös kezelése erősíti az európai együttműködést és az unióba vetett bizalmat - tette hozzá.
Hogy lesz így biztonságban Európa? Amerika aggódik és gyanakszikA németek és a franciák új biztonságpolitikai koncepcióval álltak elő Európa számára. A Brexit gyengíti az angolszász érdekérvényesítést a kontinensünkön, talán ezért is vált Washington most kissé gyanakvóvá. Az utóbbi évtizedeket vizsgálva lehet, hogy nem alaptalan az amerikai félelem. Káncz Csaba elemzése >>>>> |
Nem lesz többé London a pénzügyi központ
Francois Hollande francia államfő a tanácskozást követően kijelentette: nincs mód arra, hogy a londoni City maradjon az uniós fizetőeszköz, az euró elszámolási központja, ha az Egyesült Királyság elhagyja az egységes piacot. Minden, az euróval kapcsolatos pénzügyi intézményt el kell költöztetni a brit fővárosból amilyen gyorsan csak lehet - tette hozzá Francois Hollande.