4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A németek és a franciák új biztonságpolitikai koncepcióval álltak elő Európa számára. A Brexit gyengíti az angolszász érdekérvényesítést a kontinensünkön, talán ezért is vált Washington most kissé gyanakvóvá. Az utóbbi évtizedeket vizsgálva lehet, hogy nem alaptalan az amerikai félelem.

Frank-Walter Steinmeier német és Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter a brit népszavazás után három nappal előállt egy kilencoldalas javaslatcsomaggal az európai integráció megerősítéséről. „Az erős Európa a bizonytalanságok világában” címet viselő memorandum elején a két diplomáciai vezető mindjárt világossá teszi, hogy minden EU-s tagállam előtt két út áll: a szorosabb integráció vagy egyéni nemzeti, regionális útkeresés. Az anyagot várhatóan szeptemberben nyújtják be az Európai Tanács ülésére.

Párhuzamos katonai struktúra

Az EU két kulcsállama három téren lát esélyt a közös válaszra: a biztonság, a közös határvédelem és bevándorlási politika, illetve az euró-tagországok költségvetési uniója terén. A közös biztonságpolitika két pillére egy állandó civil-katonai parancsnoki hálózat kiépítése, a másik pedig a résztvevő országok katonai költségvetésének a GDP két százaléka felett tartása. Az utóbbi a NATO elvárása, amelyek sok tagállam nem tart be, így például Magyarország esetében ez még az egy százalékot sem éri el. Így végül is egy a NATO-val párhuzamos katonai struktúra kiépítését ajánlják.

Berlin és Párizs állandó személyzettel és a szükséges eszközökkel erősítené meg a Frontexet, a közös határvédelmi szervezetet. Eközben közös bevándorlási és menekülttörvényt fogadna el, olyan szabályokkal, amelyek világosan megkülönböztetik a résztvevő országokat munkaerőpiacuk eltérései alapján.

Káncz Csaba

London nélkül visszajönnek a régi gyanakvások?

Washington aggódó figyelme fő európai szövetségesének politikai káosza kapcsán újra Európa felé fordult a napokban. John Kerry amerikai külügyminiszter ezért hétfőn Európába repült és vezető EU-s, valamint NATO-vezetőkkel találkozott. Paolo Gentiloni olasz külügyminiszterrel folytatott tárgyalásain célzottan kijelentette, hogy 22 EU-tagállam egyben a NATO tagja is és a kontinensen meg kell őrizni a stabilitást.

A hétfői New York Times „A Brexit-tel Washington közvetlen vonala az európai kontinenssel hirtelen megkopik” című írásában amerikai tisztviselők aggodalmainak ad hangot az USA-Európa szövetség állapotáról a Brexit miatt. A vezető lap washingtoni főtudósítója szerint a Brexittel váratlanul lecsökkent a diplomáciai ráhatás esélye Európára, beleértve a kereskedelmi tárgyalásokat és a hozzájárulását a NATO katonai misszióihoz. A lap figyelmeztet, hogy „Németország még mindig erős gyanút táplál az Egyesült Államokkal szemben” és „Párizs gyakran a saját útját járja”. Ehhez képest a lap szerint London gyakran közvetítette Washington érdekeit az európaiak felé és ez a híd most leomlott.

Lehet, hogy Washington aggodalma nem alaptalan. Steinmeier, a német koalíciós kormány baloldali külügyminisztere alig tíz napja vádolta meg a NATO-t háborús uszítással az orosz határ mellett folyó hadgyakorlat kapcsán. A franciák is ki tudnak tenni magukért. 1963-ban és 1967-ben Charles de Gaulle akkori francia elnök kétszer is megvétózta London belépést az Európai Közös Piacba, amely szorosan összefüggött Párizs és Washington akkori feszült viszonyával.

Párizs haragudott a fokozódó amerikai térnyerésre a volt francia gyarmatokon és irigykedett a dollár a globális tartalékvaluta szerepére, ezért igyekezett csökkenteni az amerikai befolyást Európában. Nem véletlen, hogy de Gaulle visszavonta Franciaországot a NATO katonai parancsnokságából és nyíltan támadta Londont, mint a az amerikai befolyás „Trójai falovát”. Franciaország csak de Gaulle halála után hajolt meg a többi európai ország kívánsága előtt és vette be Londont a Közös Piacba.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt kéne Svájc után csinálnunk
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 16:23
Svájc ipari termelése 8,5 százalékkal, 2021 második negyedéve óta a leggyorsabb ütemben bővült az idei első negyedévben éves szinten, a negyedik negyedévben jegyzett 2,1 százalékos éves szintű növekedés után – derült ki a svájci statisztikai hivatal adataiból.
Makro / Külgazdaság Kijött az Európai Bizottság gazdasági jelentése Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 15:33
Megjelent az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése, amely szerint idén 0,8, jövőre pedig 2,5 százalékkal nőhet a magyar bruttó nemzeti össztermék (GDP).
Makro / Külgazdaság GKI: továbbra is gyengélkedik az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 14:15
Az építőipari termelés az elmúlt két évben folyamatosan csökkent, és ez a kedvezőtlen tendencia az idei első negyedévben is folytatódott. Az egyre szűkülő kereslet következtében a cégek száma is mérséklődött, miközben a termelői infláció lassulni kezdett. Az építőipari szereplők egyelőre nem látnak közeli trendfordulót, ugyanakkor az ágazat középtávú növekedési kilátásai kedvezőek.
Makro / Külgazdaság Visszacsinálják a Brexitet?
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 09:52
Először tartanak hivatalos brit-EU csúcstalálkozót a brit EU-tagság megszűnése óta.
Makro / Külgazdaság Táptalajt adnak a recessziós félelmeknek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:53
A távol-keleti országban lassult az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Makro / Külgazdaság Hiába a kormány csodafegyvere, csak nem tudunk közelebb kerülni Európához
Csabai Károly | 2025. május 19. 05:44
Bár a hazai éves infláció áprilisban lassult, de nem olyan mértékben, mint amekkorára a március közepétől ketyegő árrésstop alapján következtetni lehetett. Ráadásul közben a többiek sem tétlenkedtek, így európai összehasonlításban egy tapodtat sem jutottunk előrébb, hajszálra ugyanannyi öreg kontinensbéli ország fogyasztóiár-indexe alacsonyabb a miéknél, mint egy hónappal korábban – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Berlin Trump jóindulatáért és a NATO túléléséért küzd
Káncz Csaba | 2025. május 18. 10:53
Az új német kormány padlógázt nyom a katonai kiadásokban, hogy a jövő havi NATO csúcstalálkozón elnyerjék Trump jóváhagyását a szervezet jövőjére nézve. Ukrajna megmutatja, hogyan lehet egy hadsereget a szinte semmiből néhány év alatt Európa legnagyobb fegyveres erejévé fejleszteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor az átláthatósági törvényjavaslatról is – kemény fellépést ígér
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 10:08
Ezt nem lehet megengedni, fogalmazott a miniszterelnök a külföldi támogatásokat kapó szervezetek ügyében.
Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG