5p
Trump többször is csúnyán nekiment Németországnak, hol a külkereskedelem, hol a NATO-költségvetés, hol az orosz gáz miatt. Amit azonban követel, egyáltalán nem reális, például senki sem akarja, hogy Németország hadserege túl erős legyen. Riválisnak tekinti a németeket, nem szövetségesnek? Érzelmileg elfogult?
Donald Trump a Kansas állambeli Wichitában tartott jelölőgyűlésen 2016. március 5-én. (MTI/AP/Charles Rex Arbogast)

Miközben a Trump-párti Fox News-nál az elnök államférfiúi képességeit dicsérik, az ellenzéki sajtó katasztrofális elnökként írja le Donald Trumpot. A német, baloldalinak számító Der Spiegel összefoglalója szerint a külföldi államfők már úgy kezelik, mint a “gyereket a pszichiáternél”.

A Trump által leszólt, megbélyegzett németek persze különösen ki vannak akadva. A legutóbbi, a NATO-kiadásokkal, Németországgal kapcsolatos vitában mindjárt három példát hoz fel a német lap, amelyekből kiderül, hogy Trump mennyire el van tévedve.

Az első az a kérdés, hogy Németországnak Trump szerint a GDP négy százalékát is védelemre kéne fordítania. (A NATO-előírás két százalék, de Trump azt mondja, a legjobbaknak négy százalékot kellene költeni.) A Spiegel szerint mivel Németország GDP-je messze a legmagasabb az EU-ban, ezzel 130-140 milliárd euróra nőne a védelmi költségvetése.

Óriási német hadsereg?

Ekkor a német hadsereg “katonai kolosszussá” válna, és azt az orosz hadsereget önmagában is bőven felülmúlná, amelyre jelenleg évi kevesebb, mint 60 milliárd eurót fordítanak. (Erősen kérdéses, az eltérő árszínvonalak miatt ezek a számok összehasonlíthatók-e így – a szerk.)

Még meglepőbb, hogy ezzel utolérné Kínát is, amely 2018-ban 142 milliárd dollárt fordít védelemre. (Bár a kommunista statisztikák szavahihetőségében sokan kételkednek – a szerk.)

Trump védi Európát?

Az európai történelem ismeretében azonban egy túl nagyra növelt német hadsereg biztos, hogy súlyosan rossz érzéseket keltene a szomszéd országokban. Oroszország is biztosan erős fegyverkezésbe kezdene, ezzel pedig egy súlyos fegyveres konfliktus esélye nőne Európában.

Ami a második tévedését illeti, Trump gyakran henceg azzal, hogy országa, amely a GDP-je 3,5 százalékát fordítja védelemre (680 milliárd dollárt), és így szinte egyedül oltalmazza Nyugat-Európát. Ez azonban egyrészt az USA szabad döntése, másrészt ennek az összegnek csak kis részét fordítják az európai színtérre.

Csak az ipari megrendelés kell?

Az USA hatalmas erőket állomásoztat az Indiai-óceán, a Csendes-óceán térségében, a világűrben is aktív, és olyan rakéta-rendszerek is vannak a költségvetésben, amelyek kizárólag az USA-t védik. Megjegyzik, hogy amerikaiak milliói élnek a hadseregből és az azt kiszolgáló iparágakból, ami nagyban hozzájárul az ottani stabil gazdasági helyzethez.

Emmanuel Macron francia elnök Trump szemére is vetette, hogy csak az amerikai hadiipari konszernek zsebét akarja tömni azzal, hogy európai szövetségeseitől katonai felszerelések megrendelését csikarja ki.

Hazai árut, tankot és repülőt

Ennek érdekében Trump azzal is dicsekszik, hogy a legjobb fegyverrendszereket országában állítják elő. Ebben rejlik a harmadik nagy tévedése, a német cikk szerint ugyanis a német, francia hadiipar már évtizedek óta maga állítja elő a szükséges repülőket, hajókat, helikoptereket, páncélosokat. Így kontinensünkön egy fegyverkezési hullám inkább az európai hadiipart erősítené.

Tulajdonképpen mi a baja Trumpnak Németországgal? – teszi fel a kérdést az N-Tv.de. Trump ellenségeinek sora hosszú, a sajtó, a baloldal, a demokraták, most Németország is feliratkozni látszik a sorba. Mindenbe beleköt, a német külkereskedelmi többlet túl magas, a NATO-kiadások túl alacsonyak, az Oroszországtól való függés túl erős. Ezért saját országában is sok kritika éri.

Kisebb, mint Texas, de mint a bors

A német híroldal szerint Trump Németországot valószínűleg inkább vetélytársnak látja, mintsem szövetségesnek. Németország Amerikában is a gazdasági teljesítőképesség csúcsának, az európai gazdaság motorjának számít. A német munkavégzés nagyon hatékony, a termékek magas minőségűek.

Az ország feleakkora, mint Texas, mégis az USA GDP-jének ötödét állítja elő. Az USA csillaga inkább leáldozóban van, Németországé inkább felívelőben – ez az általános benyomás.

Érzelmi politizálás folyik?

Sok közgazdász nem tartja feltétlenül problémának a külkereskedelmi hiányt, Trump igen, a német autók az amerikai utakon már 1990-ben zavarták. Már olyan irracionális indokokra is gyanakszanak, mint hogy nem kedveli Merkelt. Trump migrációs politikája pont szembe megy Merkelével. A bevándorló-bűnözés által súlyosan sújtott területnek írja le Németországot, holott a statisztikák ezt nem támasztják alá.

(Ráadásul Trump sok más amerikaihoz hasonlóan német származású, őse bajor volt, aki Amerikába ment, majd vagyonosan hazatért. Ám ott megvádolták a katonai szolgálat alóli kibújással és kiutasították az országból – a szerk.)

(Korábbi cikkeink Trump európai ámokfutásáról itt és itt.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vége a jó világnak a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 08:10
Nem kizárt, hogy az árak csökkenése a jövő héten nem fog folytatódni.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG